Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tavada Somon Tarifi

Tavada somon nasıl yapılır?
Tavada somon yapmayı öğrenin... Tavada somon için balıkları ne kadar ve nasıl temizlemek gerekir? Somonu bütün olarak mı kullanmalıyız? Somonu kuşbaşı doğrayarak kızartmayı mı tercih etmeliyiz? Yağı önceden kızdırmak gerekir mi? Nasıl bir tava kullanılmalı? Hangi garnitürler kullanılabilir? Somon kızartmaya hangi baharatlar yakışır? Somonu kızartırken ocaktaki ateş kısık mı olmalı? Somon balığı ne kadar sürede kızarır? Balığın yeteri kadar kızardığını nasıl anlayabiliriz? Tavaya balıkla birlikte başka malzemeler de atılıp kızartılır mı? Somon balığı nasıl servis edilmeli? Hangi garnitürler somon kızartmaya yakışır? Süslemesi nasıl yapılır?
Yeni programlardan haberdar olmak
için UZMANTV Haftalık Bülten'e
abone olun.
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin