Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

StarLine Araç Takip ve Güvenlik Sistemleri

StarLine cep telefonu ile araç yönetimi nasıl çalışır?

11,269
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
StarLine Türkiye Genel Koordinatörü

Araç güvenlik sistemlerini bir siren ve iki sensörden oluşan klasik oto alarm sınıfına koymak doğru değildir. Araç güvenlik sistemleri aracın neredeyse tüm bölgelerini ve elektrik aksamını koruma altına almasının yanı sıra sistemin kendisi ve kullanıcısının huzurunu da koruma altına alan kapsamlı sistemlerdir. Araç güvenlik sistemlerini anlatırken StarLine markasını tercih etmemizin sebebi, bu markanın dünyanın önde gelen araç güvenlik sistemi üreticilerinden biri olmasıdır. 

StarLine her bir sisteminde oluşabilecek kısa devreleri önleyen - güç kaynağı anahtarları kullanmaktadır. Kumanda çekim sorunlarını önleyen frekans koruyucu bulunur ve her bir sistemde sanal hırsızlıklara karşı mükemmel koruma sağlayan iletişim şifreleme özelliği mevcuttur.

StarLine'da her araç güvenlik sistemi özellikle Avrupa araçlarına uygulamayı kolaylaştıran ve araca göre programlanabilen CANBus chip içerir. Bunlar ve daha fazla özellik oto alarm olarak adlandırdığımz sistemlerde bulunmamaktadır.


StarLine aracın kasasını 2 farklı sensörle korumaktadır. Bunlar darbe ve denge sensörleridir. 

2 seviyeli ve dijital darbe sensörü araca gelen darbenin şiddetini algılayarak kullanıcıyı darbe şiddetine uygun şekilde bilgilendirmektedir. Örneğin aracınız rüzgarın etkisi veya kedi gibi hasar bırakmayan uyarıcılardan etkilenmişse uyarı seviyesi, başka bir aracın çarpmasına maruz kalmışsa alarm seviyesi devreye girmektedir.
 
Dijital ve 3 boyutlu denge sensörü aracın dengesindeki değişiklikleri, örneğin siz bankadayken aracınızın çekilmesi gibi durumları kullanıcıya bildirir.
 
Her iki sensörün hassasiyet değerleri dijital olarak ayarlanabilmektedir. Bunun dışında sistem el freni, fren pedalı, marş motoru, kontak dediğimiz ateşleme kilidi, kaporta, bagaj kapağı, tüm kapıları koruma altına almaktadır. Bu parçalardan herhangi birinde oluşacak tüm değişiklikleri, örneğin kapının veya bagaj kapağının açılması, motorun çalıştırılması, el freninin indirilmesi gibi durumlarda sistem anında cep telefonu veya LCD kumanda ekranından görsel olarak ve siren sinyalleri ile kullanıcıya bildirir.
 
Bunların yanı sıra StarLine sistemlerinde kısa devreleri önleyen güç anahtarları, sanal müdahalelerden koruma sağlayan şifrelenmiş iletişim, kesintisiz haberleşme için frekans koruyucu, yönetim yelpazesini genişletmek için esnek yönetim kanalları, uygulama ve kullanımı kolaylaştıran CANbus arabirim, otomatik iletişim kanalı kontrolü, motor sıcaklığı, salon sıcaklığı, akü durumu kontrol özelliği, 800m komut gönderim, 2km komut alım mesafesine sahip LCD ekranlı ve yedek kumanda, opsiyonel mikrodalga sensör, R tipi kablosuz motor kilidi özellikleri mevcuttur.
 

Sistemde kullanılmakta olan BP-03, BP-05 ve F1 anahtarsız immobilizer atlatma modülleri sayesinde aracın immobilizeri çalışmaya ve aracı korumaya devam eder ve sadece sizin komutunuzla mesafeden çalışmasına izin verir, motor çalıştığı sürece de aracı kilitli tutar ve korumaya devam eder. İmmobilizer aracın koruma chipi olup, iptal edilmesi aracı çalınma gibi istenmeyen müdahalelere karşı savunmasız bırakmaktadır.
 
Diğer bir önemli husus düz vitesli araçlardır. Diyelim ki eve geldiniz ve aracı bir sonraki kullanışınızda mesafeden çalıştırmayı planlıyorsunuz. Kontağı kapatmadan önce vitesi boşa alıyoruz, el frenini çekiyoruz ve kontağı kapatıp anahtarı çekiyoruz. Bu durumda aracımız çalışmaya devam eder. Araçtan çıkıp güvenliği devreye sokuyoruz. Güvenliğin devreye girmesi ile motor durur ve aracımız artık güvenli bir şekilde mesafeden çalıştırılmaya hazırdır.
 
Kumanda veya cep telefonu ile çalıştırma

Özellikle çok soğuk günlerde veya soğuk bölgelerde yaşıyorsak, araca binmeden önce kumanda ekranından aracın motor ve salon sıcaklıklarını kontrol ediyoruz. Motor sıcaklığı yeterli seviyede değilse ve soğukta aracın içerisinde motorun ısınmasını beklemek istemiyorsak veya ailemizin soğuktan ektilenmesini istemiyorsak kumanda yardımı ile motoru uzaktan çalıştırıyoruz. Böylece biz aracımıza gelene kadar hem motor hem de aracımızın salonu istediğimiz sıcaklığa geliyor. Sıcak günlerde veya sıcak bölgelerde de yine motoru mesafeden çalıştırarak aracımızın salonunu istenilen seviyeye kadar soğutabiliyoruz.
 
Motorun çalışacağı süreyi kullanıcının kendisi belirleyebiliyor. Bu özellik diplomatik araçlarda yani makam araçlarında, olası suikast girişimlerini önlemek amacı ile örneğin patlayıcı yerleştirilme ihtimaline karşı da sıklıkla kullanılmaktadır.
 
Önceden ayarlanmış zamanda mesafeden çalıştırma
 
Bu özellik daha çok aracın kumanda çekim alanı dışında bulunduğu durumlarda kullanılmaktadır. Diyelim ki sabah 8'de işe gidiyorsunuz ve aracınızı kumanda çekim alanının dışında bir yere park ettiniz. Sistemi isteğe göre 07:40 veya 07:50'ye programlayabiliyorsunuz. Siz hazırlanana kadar sistem motoru çalıştırıp motor ve salon sıcaklıklarını istediğiniz seviyeye getiriyor.
 
Belirli aralıklarla çalıştırma
 
Diyelim ki yurtdışına çıkıyorsunuz ve aracın aküsünün tükenmesinden endişelisiniz ya da aracınızın motorunun sürekli olarak sıcak kalmasını istiyorsunuz. Bu durumda aracınızın 2-24 saatte bir istediğiniz süre kadar çalışması için programlayabilirsiniz.
 
Belirli sıcaklığa göre çalıştırma
 
Bu özellik donma riskinin olduğu soğuk bölgelerde ve özellikle de ticari araçlarda çok fazla tercih edilmektedir. Sistemi istediğiniz değere programlıyorsunuz, örneğin -10 derece. Hava sıcaklığı -10 dereceyi bulursa aracınız istediğiniz süre kadar çalışır, motor sıcaklığı yükseltilir ve tekrar kapanır. Bu şekilde aracın donma tehlikesi atlatılmış olur.
 

StarLine GSM modül sayesinde (modülü göster) sistemin tüm özellikleri ve daha fazlası cep telefonumuzdan ister arama, ister kısa mesaj, isterse de akıllı telefonlar için ücretsiz StarLine mobil uygulamaları aracılığı ile mesafe fark etmeksizin, dünyanın istenilen noktasından yönetilebilir.
 
Örneğin, motoru çalıştırabilir veya motorun çalışıp çalışmadığını görebilir ya da durdurabiliriz. Güvenliği devre dışı bırakıp kapıları açabilir, güvenliği devreye sokup kapıları kapatabiliriz. Güvenlik, kapılar bagaj kapağı vb. yerlerin durumunu görebiliriz.
 
Diyelim ki aracımız çalındı. Opsiyonel olarak sisteme eklenecek motor kilidi sayesinde başka ülkede bile olsa buradan motoru kilitleyebiliriz. Park alanında aracımızı bulamadığımızda ışık ve ses sinyalleri ile yerini tespit edebiliyoruz. Servis rejimi veya arama rejimini devreye sokabiliyoruz. Sürekli olarak aracın akü durumu, araç salonu ve motor sıcaklığını takip edebiliyoruz. GPS anten aracılığı ile aracın konumunu, rotasını, hızını, geçmişe dönük ne zaman, nerelere, hangi hızla gitmiş olduğunu görebiliriz.
 
StarLine araç yönetimi sayesinde araçta oluşacak her türlü değişiklik için bildirim gelir. Örneğin aracınıza çarptıklarında veya çektiklerinde sistem sizi arayarak anında bilgilendirme yapar.
 

Türkiye'de en çok tercih edilen araç takip sistemi StarLine M17 takip sistemidir. Cihazın küçük boyutları ve malzeme kalitesi göze çarpan ilk farklılıklarıdır. M17 takip sisteminin kurulum ve ayarlanması çok basittir. Hem GPS, hem GLONASS uydu sistemlerinden, hem de baz istasyonlarından bilgi alabilen tek sistemdir. Bu yüzden de konum tespit hassasiyeti çok yüksektir.
 
Sistemde hareket sensörü ve opsiyonel motor kilitleme özelliği mevcuttur. Bu özelliklerle aracın her hareket anı yöneticiye bildirilir ve istenmeyen durumda yönetici motoru uzaktan kilitleyerek hareketsiz hale getirebilir. Yönetici araca hız ve bölge sınırlaması uygulayabilir, hız aşımı ve bölge ihlali durumları yöneticiye anında bildirilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat