Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sanal Ofis ve Paylaşımlı Ortak Ofis

Sanal ofis nedir?

14,675
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
SmartOfficeIn Supervisor

Sanal ofis, aslında fiziki anlamda var olan ama kiralayan kişinin aktif olarak kullanmadığı bir ofis şeklidir.Siz dışarıda işlerinizi takip ederken, arkanızda sizi ofisten destekleyen bir ekip olduğunu düşündüğünüzde daha rahat anlaşılması mümkündür. Örneğin işlerinin büyük çoğunluğunu internetten yürüten, sürekli sahada olan kişiler ya da home ofis çalışan kişiler için sanal ofis kullanmak ideal bir çözümdür.

Sanal ofis hizmeti almak isteyenler için süreç nasıl oluyor diye de merak edilebilir. Onları da şöyle sıralayabiliriz.

Öncelikle vergi mükellefi olan herkes kurabilir. Şirketi açacak kişi gereken tüm evrak süreçlerini kendisi yerine getirir. Maliyeye bildirim yapıldıktan sonra kontrol ve aktivasyon için tanımlanan sanal ofis sağlayıcının adresinde bulunulması yeterlidir.

Sanal ofis almak isteyen firma ve hizmet sağlayıcı firma arasında  genelde yıllık olarak sözleşme yapılır. Tek model tek fiyat olabileceği gibi, çeşitli sanal ofis paketleri de olabilir. Sözleşme süresi boyunca ekstra bir maliyet ile karşılaşıp karşılaşmamanız sizin seçeceğiniz pakete bağlıdır. Sanaldan hazır Ofise yükseltme yapılabilir.

Örneğin SmartOffice olarak bizim de Silver, Gold, Platinum adlı paketlerimiz vardır. Minimum paket, Temmuz 2016 itibari ile 250 TL'dir ve sekreterlik, sabit numara tahsisi ve yasal iş adresi gibi temel ihtiyaçları kapsamaktadır. Bu ve benzeri paketlerden yararlanarak sanal ofisten faydalanılabilir.


Hazır ofis kişilerin fiziki ofis ihtiyaçları olduğu durumda  paylaşımlı ofisten farklı olarak bildiğimiz klasik ofis kullanım şeklidir. Normal şartlarda fiziki bir ofis açabilmek için iyi bir konumdan başlamak gerekir ki bu da yüksek kira ödemek anlamına gelmektedir.

Bu ofise mobilya almak, içini doldurmak da bir maliyettir. Elektrik, su, internet benzeri hizmetleri açtırmak külfettir. 
Tüm bunlarla uğraşmadan sadece tek bir fatura ödeyerek, sekreterlik ve kargo hizmeti de alarak işini yapma şekline hazır ofis diyoruz.

Bu ofislerde hazır mobilyalar bulunur ve yine notebook'unuzu alıp aynı gün işe başlayabileceğiniz size ait bir oda olacaktır. Bu haliyle daha çok bir otelden oda kiralamaya benzetebiliriz.

Tabii ki yine elektrik, su, internet, telefon, ısıtma, soğutma, doğalgaz, sekreter gibi temel ihtiyaçlarla uğraşmayıp tek fatura ödeyerek ofis kullanılabilir. Sekreterlik ve posta takibi gibi hizmetler de ücretsiz olarak sunulur. Daha çok uzun vadeli olarak tercih edilen hazır ofis konsepti aslında kısa vadede çok avantajlı olabilmektedir.

Örneğin kişi proje bazlı bir iş yapıyordur, 10 kişilik bir ekibi vardır ama üç aylık proje almıştır. Bunun için yeni bir yer tutması, taşınması onun için ekstra bir maliyettir. Kişi ya da firma, sadece o proje için 5 kişilik ya da proje içerisine ekleyeceği kişi kadarlık bir hazır ofis kiralayıp tüm maliyetlerden de sıyrılarak sadece tek bir faturayla elektrik, su, telefon, internetle uğraşmadan ekibinin bilgisayarlarıyla birlikte çalışabileceği bir alan kiralayarak hazır ofis kullanmış olur.

Çok mantıklı ve avantajlı olan hazır ofis sistemi de genel olarak bu şekilde açıklanabilir.


Sanal ofisin kullanıcılara en büyük avantajı aslında maliyet avantajıdır. Kişinin normalde yapması gereken 4-5 bin lira civarındaki masraflar %90-95 oranında düşer. Yani kendi yapacağı masrafları 300-500 TL'ye halledebilir. 

Bu maliyet avantajıdır ancak; bunun dışında gözle görülmeyen avantajları da var.
Örneğin; işveren bu dükkanı açtığında 12 ay boyunca bir sekreter istihdam etmesi gerekecektir. Doğal olarak bu kişinin işe gelemediği, hasta olacağı yıllık izin kullanacağı dönemler olacaktır. Bu süreçte kendisi o telefonlara bakmak zorunda olabilecek veya ofiste kendisi durmak zorunda kalabilecektir. 

Ancak sanal ofiste bu gibi sorunları olmayacaktır. Çünkü 12 ay boyunca yılın tüm iş günlerinde onun telefonları profesyonel kişiler tarafından  karşılanıyor, kargosu, kuryesi, postası profesyonel kişiler tarafından karşılanıyor ve yönlendiriliyor olacaktır. 

Bunun dışındaki en büyük avantajı, almış olduğu hizmetler için tek bir fatura kesilmesidir.Kişi  bu kesilen faturadaki KDV'den dolayı stopaj ödemeyecek ve KDV'yi faturanın bütünüyle birlikte gider olarak gösterebilecektir. 

Ayrı ayrı elektrik, su, telefon, internet gibi faturaların takibi külfetinden de kurtulmuş olacaktır.

Özet olarak şöyle toparlayabiliriz:
- Sekreterlik işlerinizi yürütecek bir asistana ve 850'li, 216'lı gibi sabit bir işyeri numarasına sahip olursunuz.
- Müşterilerinizi ağırlamak için bir yere ihtiyaç duyduğunuzda, toplantı salonu ya da görüşme odalarını kullanabilirsiniz.
- Ev adresinizi veremeyeceğiniz posta ya da kurye işlemlerinizde, gerçek ve imaj sahibi bir adresteki sanal ofisinizi kullanabilirsiniz. Yani resmi adres kullanımı da mümkündür.
- Tüm bunların hepsini çok cüzi bir rakam karşılığında yaparsınız.


Paylaşımlı ofis bilgisayarınızı yanınıza alıp bir masaya oturarak iş yaptığınız ortak kullanımlı fiziki bir ofistir. Bugün günlük hayatımızda kahve satılan yerlerde önünde notebook'u açık ve kahve içen kişilere denk geliyoruz.. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ya freelance olarak çalışır ya da sahada çalışan birisidir ve yaptıkları şey aslında paylaşımlı bir alanda iş yapmaktır. 

Kişiler paylaşımlı ortak ofis formatı ile yaptıkları işi ve bulundukları ortamı daha kurumsal bir hale getirebilmektedirler.

Paylaşımlı ofislerin içerisinde elektrik, su, internet, ısıtma, soğutma, sekreterlik, resmi adres kullanılabildiği için kargo takibi gibi temel hizmetler ücretsiz olarak verilir.

Özellikle sekreterya hizmetinde 850'li ya da 216'lı gibi numaralar alınabiliyor olması, bu numaranın kartvizite yazılması ve arayan müşterilere canlı sekreter ile karşılık veriliyor olması prestij anlamında olumlu katkı sağlamaktadır.

Bu ofisleri özellikle yeni bir iş kuranlar, freelance dediğimiz serbest çalışanlar, evden çalışıp artık ofis düşünenler, bilişim şirketlerinin mühendisleri, avukatlar, emlakçılar, mali müşavirler gibi meslek grupları ve girişimciler rahatlıkla kullanabilirler. 

Aslında bu yöntemi hali hazırda ofisi olan kişiler de maliyetleri düşürmek adına tercih edebiliyorlar.
Çünkü işe yoğunlaşılan bu dönemde elektrik, su, internet gibi hiç bir konuyu takip etmek zorunda olunmaması ve daha start-up dönemindeki bir şirketin sekreteri, özel numarası , prestijli bir adresi olması gibi artılar kişinin çalıştığı müşterilere ve kendisine bir güven verecektir ve iş odaklanması kusursuz olacaktır.


Paylaşımlı ofis ya da hazır masa dediğimiz kiralama yönteminin avantajlarını bir ofis açmak istediğimizde çok daha iyi anlayabiliriz. 

Örnek vererek gidersek, bir ofis açmak istiyorsunuz  ve bütçenizi çok aşmamanız gerekiyor. 

Bunun için iyi bir konumda ve ferah bir ortamda yer tutmanız gerekir. Bu yeri tuttuktan sonra tuttuğunuz yerin elektriği, suyu açılması gerekir ve aylık faturalarınızı takip etmeniz gerekir. 

Isıtma ve soğutma için klima ya da doğalgaz gibi bir ekipman kurulumu ve yine faturalarını takip etmeniz gerekir.

Dahası internet, sekreter, temizlik, içecek gibi ihtiyaçlarınız da olmazsa olmazlarınız olacaktır.

Tüm bunları düşündüğünüzde paylaşımlı ofis çok mantıklı bir seçim olacaktır çünkü paylaşımlı ofislerin içerisinde elektrik, su, internet, ısıtma, soğutma, sekreterlik, resmi adres kullanılabildiği için kargo takibi gibi temel hizmetler  ücretsiz olarak verilir. Ekstra hizmete daha çok toplantı ve görüşme odalarının ihtiyaçtan fazla ek kullanılması gibi hizmetler girer.

Bu ofisleri özellikle yeni bir iş kuranlar, freelancer dediğimiz serbest çalışanlar, home ofisten çıkmak isteyip işyeri üzerinden çalışmak isteyenler, bilişim şirketlerinin mühendisleri, avukatlar, emlakçılar,mali müşavirler gibi meslek grupları ve girişimciler rahatlıkla kullanabilirler. 

Aslında bu yöntemi hali hazırda ofisi olan kişiler de maliyetleri düşürmek adına tercih edebiliyorlar.

Özetle, özellikle girişimciler ve kurumsallaşmak isteyen kişiler için başlangıçlar maliyetli,  az geliri fakat çok gideri olan  dönemler olduğu için bu virajı en rahat bir şekilde dönmek adına paylaşımlı ofis mükemmel ve akıllıca bir seçim olacaktır. 

Çünkü işe yoğunlaşılan bu dönemde elektrik, su, internet gibi hiç bir konuyu takip etmek zorunda olunmaması ve daha start-up dönemindeki bir şirketin sekreteri, özel numarası , prestijli bir adresi olması gibi artılar kişinin çalıştığı müşterilere ve kendisine bir güven verecektir ve iş odaklanması kusursuz olacaktır.

Paylaşımlı ortak ofisin avantajları genel olarak bu şekildedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat