Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Saç Ekiminde Yeni Teknikler

DHI saç ekimi nedir?

1,222
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

En iyi saç ekimi tekniği en zahmetsiz, en kolay uygulanan ve en doğal sonuçlara ulaşılmasını sağlayan tekniktir. Günümüzde uzman saç ekimi cerrahlarının ağırlıklı olarak tercih ettiği yöntem choi kalemi ile gerçekleştirilen saç ekimi tekniğidir.

FUT ile FUE yöntemlerinde kök alım işlemi farklı tekniklerle yapılır. Diğer aşamaların hepsi aynı şekilde ilerler. FUE tekniğinde, kökler birli ve ikili saç teli kökü içerecek şekilde gruplar halinde çıkartılır. FUT tekniğindeyse saç teli kökleri toplu halde alınıp sonrasında uzman ekip tarafından birli ve ikili saç kökü grupları haline dönüştürülür. Fakat FUT tekniğinde kökler toplu halde alındığından, kökün alındığı bölgede hafif iz kalma olasılığı vardır. 

Ayrıca saç ekim ameliyatlarında her hastaya aynı estetik dikiş atılır, fakat iz kalma olasılığı hastaların doku beslenmesine bağlı olarak farklılık göstermektedir. FUT tekniğinden farklı olarak FUE tekniği nde saç kökü alınan bölgede ense vs. kesinlikle iz kalmamaktadır. Ayrıca FUE?de genel olarak saç ekimi yapılan alanla kendi saçlarınız arasında da hiçbir fark oluşmaz.

Saç ekimi teknolojisi en iyi saç ekimi tekniğini bulmak için araştırmalarını devam ettiriyor. Choi saç kalemi ulaşılmak istenen en başarılı şekilde saç foliküllerini donör bölgeden alarak seyrek bölgelere transfer edilmesini sağlamaktadır.

DHI saç ekimi

DHI (Direct Hair Implant) saç ekimi tekniği ile yapılan saç ekiminin en önemli özelliği dikiş, iz ve kesi gerektirmemesidir. Bu tekniğin amacı başın arka kısmından ekilmek üzere alınan greftlerin dışarıda bulunduğu süreyi en aza indirgeyerek daha sağlıklı ve güçlü olmalarını sağlamaktır.

Donör bölgeden ekilmek için alınan saç kökleri / greftler için, saçların ekileceği bölgelere herhangi bir delik açılmaz ve saç kökleri kullanılan özel uçlar ile direkt olarak ekilir.

Ekim yapılacak bölgeye delik açılmıyor oluşu, ekilebilecek kök sayısını da oldukça çoğaltmakta ve daha yoğun ekim yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu teknik klasik FUE tekniğine gore daha zahmetli ve uzun sürmekte, öte yandan kesi olmadığı için iyileşme sürecinin de daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

Bu yöntem ile yapılan saç ekiminin en önemli özelliği, ekilmek üzere alınan greftlerin dışarıda bulunduğu süreyi en aza indirgeyerek daha sağlıklı ve güçlü olmalarını sağlamaktır. Saçların ekileceği bölgelere herhangi bir delik açılmaz ve saç kökleri özel uçlarla direkt olarak saç derinize ağrısız ve acısız olarak yerleştirilir.

Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri

Erkeklerde saç dökülmesinin genetik ve sonradan olmak üzere pek çok nedeni olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: Fiziksel travma, A vitamini fazlalığı, protein eksikliği, erkek tipi kellik, kalıtım, duygusal stres, hipotiroidi, B vitamini eksikliği, otoimmün bağlı saç dökülmesi, lupus, ani kilo kaybı, kemoterapi, antidepresanlar, kan sulandırıcı ve daha fazlası, aşırı saç stilleri, trikotilomani, yaşlanma gibi sebepler saç dökülmesine neden olmaktadır.

Tıraşsız saç ekiminin diğer tekniklerden farkı

Tıraşsız saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin ameliyattan önce saçlarını biraz uzatmaları istenir. Bu prosedürde izlenilen yol donör bölgenin işlem yapılmaya gerek olmayan saçların arasına saklanması sağlanır. 

İlk aşamada saç foliküllerinin alınacağı bölge belirlenir. İkinci aşamada cerrah, ekibin yardımıyla mümkün olan en az etkiyle belirlenen güçlü ve sağlıklı folikülleri alır.  Sonraki aşamada da alınan saç folikülleri ekilmeye hazır hale getirilir. Son aşamada ise saç ekim işlemi doğal görüntü oluşturulacak şekilde tamamlanır.

Tıraşsız saç ekimi tekniği ile 2 seansta ortalama 4.000 civarında saç kökü ekilebilir. Her bir saç kökünden de 1 ila 3 arasında saç kökü çıkabilir. FUE tekniğinde kullanılan aletler ve teknikler sayesinde ekilen saç köklerinin tutma oranı artırılabilir. Altın iğneli kalemler, mikromotor tekniği gibi cihazları gibi plastik cerrahideki gelişmeler sayesinde saç ekimi işleminin başarısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Saç ekimi işleminde operasyonun süresi ekilen greft sayısına, cerraha ve kliniğin teknolojik ekipmanına göre değişiklik gösterir. Ancak bu prosedür normal FUE tekniğinden biraz daha zor olduğu için daha çok zaman ve emek ister. Bu nedenle tıraşsız tekniklerin ücretleri birçok klinikte tıraşlanan tekniklere göre biraz daha yüksektir. Ancak sağlayacağı rahatlık düşünülünce tıraşlama nedeniyle saç ekimini erteleyen birçok hasta için oldukça cazip bir fırsattır.

Saç ekimi sonrası saçların çıkma zamanı

Saç ekimi ameliyatının ardından ekilen saç köklerinden çıkan saçlar ortalama 1 ay içerisinde dökülür. Bu saç ekimi işleminde olması gereken ve beklenen bir süreçtir. Bu dökülme işleminin ardından ekilen saç köklerinde 5 ay içerisinde kalıcı olmak üzere yeni saçlar çıkar.

Kullanılan tekniğin özelliğine göre ekilen saç köklerinin yaklaşık %90'lık bir verimle saç çıkması sağlanır. İlk yıkama işlemi saç ekimi merkezinde gerçekleştirilir, ardından hastalara saçlarını nasıl yıkamaları gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi verilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat