Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik Saç Ekimi

Robotik saç cerrahisi kimlere uygulanabilir?

5,462
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Saç Ekimi Uzmanı

Saç ekimi robotu tıptaki son teknolojilerden biridir. Saç ekimi konusunda ileri bir teknoloji sunar. Amerika'da yaklaşık olarak son 10 yıldır geliştirilen ve her sene geliştirmeleri devam eden bir teknolojidir. 

Saç ekimi 3 aşamalı bir yöntemdir. Birinci aşamada ense bölgesindeki kıl köklerinin tane tane toplanması vardır. İkinci aşama başın ön bölgesinde, ekim yapılacak yerlerde yine tane tane greftler için kanal açılır. Üçüncü aşamada ise enseden alınan kıl kökleri tane tane bu kanallara yerleştirilir. 

Saç ekim robotu ile ense bölgesinde toplanan kıl köklerinin sıfır hata ile toplanması sağlanabilir. Saç dökülmesi tedavisinde her bir kök çok değerlidir. Bu anlamda yüzde 0'lara düşen hata oranı sayesinde saç ekimi tedavisinde çok daha büyük bir başarı sağlanır. 

Bununla birlikte yine saç ekim robotu kanal açma yönünden de çok başarılıdır. 

Robotik saç cerrahisi ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınesteworld.com.tr/robotik-sac-cerrahisi
İletişim: www.esteworld.com.tr 444 3 789 - 0216 474 54 54

Saçlarımızın ön bölgesi 20-25 derecelik açı ile çıkar. Robotik saç cerrahisinde de robota bu anlamda istenen açı verilebilir ve titiz bir el işçiliği sonuçları alınabilir. Robotik saç cerrahisi ile ense bölgesindeki kıl köklerini sıfıra yakın hata payı ile aldıktan sonra, alınan kıl köklerinin yerleştirileceği kanalları da yine sıfıra yakın hata ve en doğal açı ile açma şansı elde edilir. Bu saç saç ekimi yaptıran kişiler için maksimum fayda anlamına gelir.

Bunun ardından alınan köklerin kanallara yerleştirilmesi işlemi kalır. 

Robotik saç ekimi yapılışı

Robotik saç cerrahisi ile ilgili işlemlerde tamamen eğitimli, robotun A'dan Z'ye her şeyini kavramış bir doktora ihtiyaç vardır. Saç ekim cerrahisi konusunda uzmanlaşmış olmalıdır. Bu anlamda saç yapısı, köklerin eğimi gibi konularda da çok deneyimli olmalıdır. 

Bu doktorun yanında ise ona yardımcı olacak en az 2 asistan olmalıdır. Robotik saç cerrahisi bir takım çalışmasıdır. Saç ekimi uzmanı olan doktor, hangi bölgeye kaç kök ekilecek, hangi bölgedeki saçlar kaç derecelik açı ile açılacak, 1 santimetre kareye kaç adet saç kökü koyulacak gibi soruların cevabını çok iyi bilmeli, yani saç ekimi işleminin mimari projesini yapmak zorundadır. Bu nedenle robotik saç cerrahisinde sadece robot yeterli değidlri. Bu işlemi planlayacak ve tedaviyi takip edecek doktorun deneyimi ve bu konudaki becerisi büyük önem taşır. 

Saçlarımızın ön bölgesi 20-25 derecelik açı ile çıkar. Robotik saç cerrahisinde de robota bu anlamda istenen açı verilebilir ve titiz bir el işçiliği sonuçları alınabilir. Robotik saç cerrahisi ile ense bölgesindeki kıl köklerini sıfıra yakın hata payı ile aldıktan sonra, alınan kıl köklerinin yerleştirileceği kanalları da yine sıfıra yakın hata ve en doğal açı ile açma şansı elde edilir. Bu saç saç ekimi yaptıran kişiler için maksimum fayda anlamına gelir.

Klasik saç ekimlerinde ense bölgesindeki saçlar tane tane, fue adı verilen yöntemle toplanır. Fakat bu kökler toplanırken yaklaşık olarak yüzde 10 - 15 oranında bir saç kökü kaybı yaşanır. Çünkü motoru kullanırken açının, yani saç yönünün tam olarak hesaplanamaması söz konusudur. Robotik saç cerrahisindeki fire, enseden saç kökü toplarken hata payı neredeyse 0'a yakındır. Yüzde 1-2 hata payı mevcuttur. Dolayısıyla robotik saç cerrahisi ile ensedeki kıl kökleri maksimum başarı ile toplanabilmektedir.

Robotik saç cerrahisinin klasik saç ekiminden farkı

Klasik saç ekiminde daha çok boş alanların olduğu yerlerde çok daha rahat, çok daha kolay yapılabilmektedir. Mevcut saçı olan, seyrelmiş vakalarda ara ekimi adı verilen sıklaştırma ekimi yapıldığı zaman mevcut saçların zedelenmesi söz konusu olabilmektedir. 

Robotik saç cerrahisinde robotun 1 saniyede yaklaşık olarak 400, 1 dakikada yaklaşık 4000'in üzerinde fotoğraf çekme yeteneği sayesinde saç kökü ve saçın olduğu en ufak yerlerde yanlışlıkla kanal açılması önlenebilmektedir. Bu da şu anlama gelir: Robotik saç cerrahisi, ara ekimlerde ve sıklaştırma ekimlerinde mevcut saçlara zarar vermez.

Robotik saç cerrahisinde robotun ikinci bir faydası ise şudur: Klasik saç ekimlerinde ense bölgesindeki saçlar tane tane, fue adı verilen yöntemle toplanır. Fakat bu kökler toplanırken yaklaşık olarak yüzde 10 - 15 oranında bir saç kökü kaybı yaşanır. Çünkü motoru kullanırken açının, yani saç yönünün tam olarak hesaplanamaması söz konusudur. Robotik saç cerrahisindeki fire, enseden saç kökü toplarken hata payı neredeyse 0'a yakındır. Yüzde 1-2 hata payı mevcuttur. Dolayısıyla robotik saç cerrahisi ile ensedeki kıl kökleri maksimum başarı ile toplanabilmektedir.

Robotik saç cerrahisi ile saç ekimi uygulamasının avantajları

Özellikle robotik saç cerrahisinde ense bölgesinden 0'a yakın kayıp ile kıl kökü toplandığı için arkadan maksimum greft toplanma şansı mevcuttur.

İkinci olarak ense bölgesinin iyileşmesi, robotik cerrahinde çok daha hızlıdır çünkü dokuyu minimal şekilde etkiler. 

Üçüncü avantaj, kanal açma sırasında cilt altına serum verilmediği için operasyon sonrasında gözlerin veya alnın şişmesi gibi komplikasyonlar oluşmaz.

Dördüncü fayda, özellikle küçük bölge adı verilen körfez bölgelerinde insan elinden çok daha sık ekim yapabilecek bir teknolojik sisteme sahiptir. Yani küçük alanlarda en sık ekim isteniyorsa, robotik cerrahi tercih edilmelidir. 

Bir diğer fayda ise, özellikle saçları sıklaştırma ekimlerinde, mevcut köklerinizin zarar görmemesi için robotik cerrahi her zaman daha öne çıkan bir tedavidir. 

Robotik saç cerrahisi uygulanabilecek kişiler

Robotik saç cerrahisi son dönemde, saçlı bölgede, körfez bölgesinin çok sık ekilmesinin gerektiği genç vakalarda ön plana çıkan bir saç ekim tedavisi yöntemidir. Ara ekimlerde mevcut saçları koruduğu için çok rahatlıkla kullanılabilir. 

Robotik cerrahi, özellikle başın tepe bölgesinde istenen seviyeye gelememiştir. Robotik cerrahi saçlı derinin ön ve orta bölgelerinin ekimlerinde maksimum fayda sağlarken, başın tepe bölgesinde insan elinin başarısını henüz kopyalayabilmiş değildir. 

Donör saha şeklinde ifade edilen iki kulak arasındaki bölgede saçları az olan vakalarda, zar zor 1500-2000 kök çıkacak kişilerde yüzde 10-15 fire çok önemlidir. Bu nedenle donör sahadaki saç kökünün az olduğu vakalarda robotik saç cerrahisi ön plana çıkar. Robotik saç cerrahisinde hem kanal açmada hem de kökleri toplamada hata payı yüzde 1-2'lerde, yani sıfıra yakın olduğu siçin titiz, her işi muhteşem isteyen, mükemmeliyetçi karakterler için doğru bir saç tedavisi yöntemidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat