Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Robotik Cerrahi Ameliyatlarının Avantajları

Duodenal switch ameliyatı robotik yöntemle yapılabilir mi?

18,094
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı

Duodenal switch ameliyatı, obezitenin belli bir grubunda, özellikle vücut kitle indeksi 50 ya da 60'ın üzerinde olan süper obezite super morbid obezite hastalarına uygulanabilir. 

Duodenal switch ameliyatının kısıtlama ve emilim azaltma (şiddetli malabsorpsiyon) olmak üzere 2 fonksiyonu vardır. 

Ameliyatı öncelikli olarak sleeve gastrektomi, yani tüp mide ameliyatı ile başlanır. Daha sonra ortak, 70-100cm'lik bir bağırsak kalacak şekilde beslenme bacağı ile biliopankreatik bacağın ayrı geldiği bir rekonstrüksiyon yapılır. Bu rekonsktrüksiyonda özellikle duodenal ile iliom arasındaki ağızlaştırma son derece önem arz eder. Bu ameliyat özellikle ABD'de belli merkezlerde belli bir hasta grubunda endike olan ve robotik yöntemle de yapılan bir ameliyattır. Ülkemizde de ilk olarak Duodenal switch ameliyatını tamamen robotik yöntemle yapan ilk ekip bizim ekiptir. 

Bu hasta grubunda, vücut kitle indeksi 50'nin ve 60'ın üzerinde olan süper obez ve süper morbid obez hasta grubunda ne yazık ki tüp mide ya da gastric bypass ameliyatları ile başarılı sonuçlar alınması mümkün değildir. Dolayısıyla bu hastalarda, en fazla kilo verme başarısı olan duodenal switch ameliyatını uygulamak gerekir. Bu ameliyatın robotik yöntemle yapılabiliyor olması da bu ameliyatın hem etkinliği hem de güvenliği açısından bize avantaj sağlar. 

Kalın bağırsak kanserinde laparoskopik ve robotik yöntemlerin avantajları

Minimal invaziv cerrahide son 20 yılda yaşamış olduğumuz hem teknolojik gelişmeler, hem de cerrahların bu konudaki tecrübelerinin artması sayesinde bugün kalın bağırsak kanserleri, hem laparoskopik yöntemle hem de robotik yöntemle yapılabilmektedir. 

Laparoskopik ve ve robotik cerrahide, her iki yöntemin de açık yönteme göre avantajları küçük kesilerin olması, yara yeri enfeksiyonlarının az olması ve ameliyatların daha az kanama ile gerçekleşmesidir. Ayrıca ameliyat sonrası hastalarda ağrının daha az olması, hastanede kalma süresinin azalması ve işe dönme süresinin daha çabul gerçekleşmesi söz konusudur. 

Şüphesiz ki, yaptığımız ameliyatlar bir kanser, yani onkolojik ameliyat olduğu için bazı sorular da geliyor: Acaba biz açık cerrahilere göre laparoskopik veya robotik yöntemle etkin bir ameliyat yapabiliyor muyuz, onkolojik sonuçlar açısından? Bunlara da baktığımız zaman son 10 yıldır yapılan çalışmalar şunu göstermiştir ki, tecrübeli ellerde, bu konuda birikimi olan kişiler tarafından yapıldığında, onkolojik sonuçlar açısından gerek laparoskopik cerrahinin gerekse robotik cerrahinin açık cerrahiye göre bir dezavantajının olmadığı yönündedir. Dolayısıyla günümüzde kalın bağırsak kanserlerinin laparoskopik veya robotik yöntemle yapılması daha etkin, hasta sonuçları bakımından da daha yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. 

Rektum kanserinde robotik yöntemin hastaya sağladığı avantajlar

Rektum kanseri de kalın bağırsak kanseri gibi açık cerrahiye göre kapalı yöntemle yapılması hastaya avantajlar sağlar. Ancak kapalı yöntemler arasında gerçekten rektum kanserinin laparoskopik yöntemle tedavi edilmesi, zaman zaman dar pelvise sahip erkeklerde ya da obezite hastalarında zor olabilir. İşte burada robotik teknolojinin sağladığı 3 boyutlu kamera, derinlik hissinde azalma sağlayan bir kamera sistemi, el hareketlerinin 6-8 eksende yüksek düzeyde hareket kabiliyetlerinin olması tabii ki rektum kanseri tedavisinde robotik cerrahiyi bir adım öne getirmektedir. 

Hem onkolojik hem de fonksiyonel açıdan baktığımızda robotik cerrahide iyi verilere sahibiz. Çünkü pelvis bölgesine baktığımızda hem seksüel hem de ürolojik açıdan ciddi bir nöral sinir ağına sahip bir bölge burası. Dolayısıyla robotik cerrahi ile bu planların ciddi bir şekilde korunması, seksüel ve ürololojik fonksiyonlar açısından da olumlu sonuçlar getirmektedir hastalarda.

Sonuç itibari ile rektum kanserinin bugün itibari ile robotik yöntemle yapılması gerek açık cerrahiye göre, gerekse  laparoskopik cerrahiye göre ciddi avantajlar sağlamaktadır. 

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatında robotik yöntemin avantajları

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı, obezite ameliyatının en sık uygulandığı, ABD'de en yoğun uygulanan ameliyattır. Ameliyat iki fonksiyona sahiptir. Bunlardan biri kısıtlama, ikincisi ise emilim azaltmadır. 

Ameliyata öncelikli olarak 30ml'lik yeni bir mide poşu oluşturarak başlanır. Bu mide poşuna yaklaşık 150cm'lik bir bağırsağa (bypass terimi buradan gelir) beslenme bacağı olarak ağızlaştırılır. Daha sonra biliopankreatik bacakta 150cm'lik beslenme bacağına ağızlaştırılır. Bu ameliyatta iki ağızlaştırma, yani anastomoz vardır. Bunlardan biri mide ile bağırsak arasında, bir diğeri ise bağırsak ile bağırsak arasındadır. Sonuçtaki etki, mideyi küçülterek mide kısıtlama, yaklaşık 2 metrelik bağırsakta, emilim azaltma ile etkin ve uzun süreli bir başarı sağlanır. 

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatının robotik yöntemle yapılması, özellikle mide ile bağırsak arasındaki anastomoz açısından son derece önemlidir. Bu anastomozun etkin ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi, robotik cerrahinin bize sağlamış olduğu el hareket kabiliyetlerinde yükseklik, tremor adı verilen titremenin azalmasıdır. Bu sayede ameliyat kalitesi artar, hastalarda elde edilen başarılar daha fazla olur.  

Tup mide (sleeve gastrektomi) ameliyatında robotik cerrahinin rolü

Vertikal sleeve gastrektomi ya da bilinen ismi ile tüp mide ameliyatı ülkemizde en sık uygulanan obezite ameliyatıdır. Ameliyat kısıtlama üzerine dizayn edilmiştir. Ameliyata öncelikli olarak midenin sol yan kısmının mobilizasyonu, yani serbestleştirilmesi işlemi ile başlanır. Bu serbestleştirmede özellikle funduzun mobilizasyonu son derece önem arz eder. Daha sonra streplar adı verilen otomatik zımba makineleri ile midenin sol yan kısmı üst sıra dikişle dikilir, ardından kesilir. Daha sonra bu mide dışarı alınır, kişinin midesi tüp halini aldığı için ameliyat da bu isimle adlandırılmaktadır. 

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı hem laparoskopik hem de robotik yöntem kullanılarak gerçekleştirilebilir. Robotik yöntemin laparoskopik yönteme göre avantajlarına baktığımız zaman elimizdeki sonuçlar şunlardır: Hepimizin bildiği gibi, obezite hastalarının karın içi volümleri yüksek, karın içi organları da derindedir. Dolayısıyla buralarda 3 boyutlu kameraya sahip robotik teknoloji, beraberinde el aletlerinin daha fonksiyonel olması, tabii ki yapılan işlemin kalitesini artırmaktadır. Son olarak bu steplar hattının robotik cihazlarla dikilmesi ameliyat sonrası sızdırma adı verilen kaçak riskini azaltır. 

Vertikal sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı) hem laparoskopik hem de robotik yöntemle yapılabilir ancak biraz önce bahsettiğimiz gerekçelerden dolayı robotik yöntem biraz daha avantaj sağlamaktadır bu hastalarda.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat