Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Psikolojik Astroloji

Psikolojik astroloji nedir?

684
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Danışman Astrolog

Psikolojik astroloji doğum haritasının arkatiplerle incelenen bir ekolüdür. Arkatipler, Psikiyatr Carl Gustav Jung'un hastalarının rüyaları ve bilinçaltı sembollerini seneler boyunca incelemesi sonucu bu sembollerde gördüğü benzerliklerle ortaya çıkardığı arkatip teoremine dayanır. 

Psikolojik astroloji ilk olarak 1936 yılında Dane Rudhyar tarafından ortaya çıkarılmıştır. 1980'lerde Liz Greene tarafından güçlendirilmiştir. 

1983 yılında Liz Greene ve Howard Sosportas, Londra'da Psikolojik Astroloji Merkezi'ni (The Centre for Psychological Astrology) kurdu. 

Psikolojik astrolojide dışarıdan gelişen olayların bizi etkilediğine değil, gelişen olayların kendi irade ve seçimlerimiz sonucu oluştuğuna inanılır. Bizler de doğum haritamızı inceleyip çözdükçe kendi kişisel gelişimimizde olumlu bir gelişim sağlayabilir, hayatımızın kontrolünü ele alarak daha farkında adımlar atabiliriz. 

Psikolojik astrolojinin alanları

Psikolojik astroloji, hayatta nereye gittiğimiz ve bilinçli adımları nasıl atacağımız hakkında bize ipucu verebilir. Hayatımızda gelişen olayların dışarıdan gelen olaylar değil de, bizim kendi seçim ve irademiz sonucu oluşan olaylar olduğunu fark etmemize yardımcı olur. Çünkü insan çok bilinmeyenli bir denklem gibidir. Ne olacağını öngörmek söz konusu değildir. Her kişi kendi seçimi sonucu yeni olasılıklar oluşturur ve geleceğe dair de yeni olasılıklar ortaya çıkar. Dolayısıyla özgür irademizle attığımız adımlar sonucu geleceğimizi kendimiz belirleriz.

Psikolojik astrolojiye göre iyi ya da kötü harita yoktur. Doğum haritası aslında nötrdür. Gezegenlerin de hem iyi hem kötü etkileri olabilir. Tamamen bizim seçimimiz ve farkındalığımızla doğru orantılıdır. Çok olumlu, faydalı görünen, "iyicil" olarak tanımlanan gezegenlerin olumsuz kullanımları olabileceği gibi çok zorlayıcı, kötücül olarak nitelenen gezegenlerin de olumlu, faydalı kullanımları söz konusu olabilir. 

Astroloji psikolojiyi nasıl etkiler?

Astrolojik etkiler iyi ya da kötü olarak nitelendirilemiyor. Nötr, yani iyi bir gezegenin olumsuz kullanımı ya da kötücül bir gezegenin olumlu kullanımı söz konusu olabilir. Bu, tamamen kişinin kendi iradesi ve seçimleri sonucu meydana gelir.  Astrolojik haritamız aslında tamamen bizim eğilimlerimizi gösterir. 

Doğum anında kişinin haritasında bazı etkiler vardır ve bunlar belirlidir. Bunlara karakter, DNA, aileden getirdiğimiz özellikler, kaderimiz ya da karmamız diyebiliriz. Fakat bu çıkış noktasından sonra kişinin haritasını, hayatında sahip olduğu şeyleri, nasıl kullanacağı kendine bağlıdır. Bizler özgür irademizle seçim yaparız ve her yaptığımız seçim sonucu yeni olasılıklar ortaya çıkar ve her yol ayrımında yine kendi özgür irademizle karar verip ilerleyebiliriz. 

Doğum haritası kişinin gelişiminde ona yol gösteren yol haritasıdır. Dolayısıyla kişi kendi özgür iradesi ile karar anında hangi yoldan gideceğine yine kendi karar verir. Bazı eğilimlerimiz vardır fakat bunlarla ya da bunlara rağmen ilerlemek bizim seçimimizdir. 

Psikolojik astroloji kullanım alanları

Kişisel gelişmi için astroloji kullanmak isteyen herkes pskilolojik astroloji ile ilgilenebilir. Psikolojik astroloji sayesinde kendi kişisel gelişmine katkı sağlayabilir. 

Doğum haritası bizim potansiyellerimizi gösterir. Dolayısıyla güçlü ya da daha az güçlü taraflarımızı doğum haritamız sayesinde psikolojik astroloji ile çözebiliriz. Böylece tüm bu öğrendiklerimizi kendi kişisel gelişimimizde kullanabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat