Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Profiterol Yapmayı Öğrenin

Profiterol için hamur nasıl hazırlanır?
Profiterol hamuru ve krema tarifi hakkında merak ettikleriniz... Profiterol yapmak için gerekli malzemeler nelerdir? Profiterol topları nasıl pişmiş olmalı? Profiterol kreması hangi kıvam ve sıcaklıkta olmalı? Sosu hangi sıcaklık ve kıvamda olmalı? Toplar nasıl doldurulur? Keserek mi delerek mi doldurmak daha iyi? Çikolata sosu nasıl dökülür? Profiterolü nasıl bir tabakta servis etmek daha iyi olur? Üzerine süslemek için neler serpilebilir? Profiterol hamuru için gerekli malzemeler nelerdir? Malzemeler hangi sırayla atılır? Hamur nasıl bir ateşte, ne kadar süre kavrulur? Hamurun kıvamı nasıl olmalı? Yumurta ne zaman, nasıl eklenir? Profiterol hamuruna sıcakken mi şekil verilir? Şekil vermek için nasıl bir alet kullanmalı? Hangi büyüklükte parçalar olmalı? Torba ile nasıl şekil verilir? Tepsiye nasıl dizilir? Fırında kaç derecede kaç dakika pişirilmeli? Piştiği nasıl anlaşılır? Profiterol kreması için hangi malzemeler gerekli? Malzemeler hangi sırayla ve ne kadar karıştırılır? Malzemeleri dinlendirmek gerekir mi? Ne kadar süre, nasıl bir ateşte pişmeli? Profiterolün çikolata sosu için gerekli malzemeler nelerdir? Malzemeler hangi sırayla karıştırılır? Çikolata sosunun kıvamı nasıl ayarlanır? Profiterol tatlısının lezzetli olması için malzeme seçerken nelere dikkat edilir? Profiterol hamurunun pürüzsüz olması için nasıl hazırlamak gerekir? Pürüzsüz krema nasıl hazırlanır? Profiterol hamuruna krema koyarken şeklinin bozulmaması için nasıl hareket etmeli? Sosunu yaparken nelere dikkat edilmeli?
Yeni programlardan haberdar olmak
için UZMANTV Haftalık Bülten'e
abone olun.
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin