Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Pide Tarifi

Pide hamuru nasıl hazırlanır?
Pide yapmayı uzmanından öğrenin! İzleyin pide hamuru nasıl açılır, pidede ne tür malzemeler kullanılabilir, uzmanından öğrenin. Pidenin dağılmaması için pideyi fırına vermeden önce nelere dikkat etmek gerekir? Lezzetli pide yapmanın öncelikleri nelerdir? Peynirli pide nasıl yapılır? Yanıtlar UZMANTV'de! Pide hamurunun, üstünün ve içinin malzemeleri nelerdir? Kıymalı, peynirli, ıspanaklı, patatesli vb. pide çeşitlerinin iç malzemeleri ve ölçüleri nasıldır? Nasıl bir yağ kullanmak daha iyi olur? Hamura hangi malzemeler konur? Ne kadar yoğurmak gerekir, kıvamı nasıl olmalı? Hamur gerekenden cıvık veya katı olursa nasıl düzeltilebilir? Hamur nasıl mayalanır? Mayalanması için hangi sıcaklıkta ne kadar beklemeli? Kıymalı harçta soğan, biber ve domatesler nasıl hazırlanır? Patatesli harçta patatesi önceden haşlamak gerekir mi? Ispanaklı harçta ıspanak önceden pişmiş mi olmalı? Hamurdan ne büyüklükte parçalar alınır? Hangi kalınlıkta açılır? Harç nasıl yerleştirilir? Hamur nasıl kapatılır? Üstüne ne sürülür? Hangi sıcaklıkta ve ne kadar fırınlamamız gerekir? Fırını sadece alttan mı altlı üstlü mü ısıtarak pişirelim? Hamuru hazırlarken ve mayalarken kıvamı ve doğru mayalanması için nelere dikkat etmemiz gerekir? Pidenin önünün fırında açılmaması için nasıl kapatma yapılmalı? Pide fırınlanırken yanmaması ve çiğ kalmaması için neye dikkat etmeliyiz?
Yeni programlardan haberdar olmak
için UZMANTV Haftalık Bülten'e
abone olun.
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin