Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Omuz Artroskopisi

Omuz artroskopisi nedir?

5,986
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Artroskopi, eklemin küçük kesilerle, kamera sistemi, mercek ve görüntüleme sistemi kullanılarak, kapalı bir şekilde görüntülenmesidir. Artroskopi işlemini yapabilmek için tabii ki teknik alet ve ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Omuz artroskopisi, omuz eklem rahatsızlıklarının tanı ve tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. 

Omuz artroskopisi, 1970'lerden bu yana dünyada kullanılmakta ve giderek yaygınlaşmaktadır. Omuz artroskopisi hem travmatik hem de travmatik olmayan durumlarda uygulanabilir. 

Düşme ya da trafik kazası gibi durumlarda ortaya çıkan omuz çıkığı, omuzdaki çeşitli kırıklar, yaralanmalar, bağ ve tendon yaralanmalarında, genellikle travma dışında omuz bölgesindeki yırtıklarda, omuz sıkışma sendromlarında, bunun dışında nadiren omuz bölgesindeki sinir sıkışmalarında, kistik yapılarda, donuk omuzlarda, kas içerisinde oluşan birikintilerin temizlenmesinde omuz artroskopisi kullanılabilir. 

Omuz artroskopisinin avantajları

Artroskopik cerrahi işlemler açık yöntemlere göre birçok avantaja sahiptir. Cerrahi olarak açılan hastadaki yaralanma bölgeleri (portaller) normaldeki açık ameliyatlara göre son derece küçüktür. Hastaya mümkün olduğunca az zarar verilir. Açık yapılan işlemlere göre komplikasyon oranları düşüktür. Hastalar ameliyat sonrası daha az ağrı hissettikleri için ilaç tedavisine daha az ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda ağrıların daha az olmasından dolayı ameliyat sonrası dönemde gerekli olan fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine daha hızlı geçilir. Bunun sonucu olarak hastaların günlük yaşantılarına veya sportif faaliyetlerle uğraşıyorlarsa, sportif faaliyetlerine dönmeleri açık yöntemlere göre son derece kısa sürer. 

Omuz astroskopisi yapılması gereken durumlar

Omuz astroskopisi, genellikle omuz kuşağı yırtıklarında kullanılabilir. Genellikle travma öyküsü olmayan 40 yaşın üzerindeki hastalarda, geceleri omuz ağrısı ile uyanma, kolu kaldırmakta zorlanma veya bazen kaldıramama ya da kollarını geriye getirememe şikayetleri görülür. Yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda omuz kuşağında yırtık saptanır. 

Omuzda sıkışma sendromlarında da omuz astroskopisi yapılabilir. Omuz eklemi hareket esnasında kemik yapıdan veya bağlardan kaynaklanan sıkışmaya bağlı ağrıların oluştuğu durumlarda fizik tedavi veya ilaç tedavisi yetersiz kalırsa, omuz artroskopisi uygulanır. 

Nadiren, omuz eklemindeki sinir yapılarının sıkışması, omuz eklemindeki ligamanların ayrılması, donuk omuz, omuz eklemindeki ilerlemiş tutukluk donukluk durumlarında da omuz artroskopisi kullanılabilir.

Özellikle gençlerde, sporla uğraşan kişilerde görülen omuz çıkığı, omuz ekleminin bağlarının, ligamantlarının yırtılması veya omuzdaki eklemle ilgili kemik parçalarında oluşan kırıkların tedavisinde de omuz artroskopisi kullanılır. 

Omuz artroskopisi yapılması gereken zamanlar

Omuz artroskopisi eğer travmatik bir kırık, çıkık veya bağ yırtılması gibi durumlar söz konusu değilse, genellikle öncelikle konservatif tedavi adı verilen ilaç tedavisi ve fizik tedavisinden yanıt alınamayan hastalarda, cerrahi olarak düşünülen bir ameliyat yöntemidir.

Omuz artroskopisinin yapılma zamanı hastanın durumuna, yaşına göre değişir. Özellikle genç, sporla uğraşan hastalarda, travma sonrası kırık, çıkıklarda, ligaman veya tendonların yırtılmasında, bu bölgedeki kopma kırıkları denilen durumlarda genellikle zaman kaybı olmaksızın, erken dönemde uygulanabilir.

Daha ileri yaş hasta gruplarında, omuzu kullanmaya bağlı olarak gelişen omuz sıkışma sendromlarında, omuz eklem bölgesindeki kılıf yırtıklarında öncelikle ilaç ve fizik tedavisi yöntemleri uygulanır. Yeterli sürede uygulanan bu konservatif tedaviden fayda alınamayan durumlarda ise omuz artroskopisi seçeneği kullanılır. 

Omuz artroskopi ameliyatı sonrası rehabilitasyon süreci

Omuz artroskopisi sonrası uygulanan rehabilitasyon programı, yapılan işleme, hastanın yaşına, mesleğine göre değişir. Genel hatlarıyla, omuz artroskopisi sonrası hastanın hastanede 1 gün kalması yeterlidir. 4-5 saatlik bir dönemden sonra ağrı azalır. Çoğu hasta, ileri düzeyde ağrı kesici almadan hemen ertesi gün taburcu edilebilir. 

Hastalar genellikle 1. haftada kontrole çağırılır. O bölgedeki ödem bu dönemde geçmiş oluyor. Sütürler genellikle 1. haftanın sonunda alınır ve hasta fizik tedaviye hazırlanır. 3. günden itibaren çeşitli hareketlere başlanır ve hastalığa bağlı olarak değişmekle birlikte, hastalar çeşitli dönemlerde fizik tedavi merkezlerine yönlendirilir. 

Omuz artroskopisi yönteminde, ameliyat sonrasında ağrıların az olmasından dolayı hasta ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine daha hızlı uyum sağlar. Hareketleri daha rahat yapar, tedavi süresi kısalır. Bu bakımdan artroskopik girişimler, omuz artroskopisi sonrası uygulanan rehabilitasyon programları son derece başarılı ve kısa sürede sonuç verir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat