Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Obezite Cerrahisi Hakkında Merak Edilenler

Gastrik bypass ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

23,657
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Genel Cerrah

Özellikle Tip 2 diyabet hastalarında çok olumlu sonuçları olduğu görülen ve son dönemde büyük gelişmeler kaydedilen obezite cerrahisi yöntemlerinden Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatları hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını uzmanımızdan öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı, obezite cerrahisi içindeki en etkili ameliyatlardan bir tanesidir. Bu ameliyatta laparoskopik bir şekilde, kapalı yöntemle mide küçültülür. Burada hem yemeyi kısıtlayıcı hem de emilimi azaltıcı faktör bulunur.

Mide zımba yöntemi ile küçültülür. Küçültülen mide ince bağırsağın başlangıç kısmına monte edilir. Bu da zımba yöntemi ile gerçekleştirilir.

Bypass ile zayıflama

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatında mide bir yol ayrımına uğrar. Küçük mide bağırsağın başlangıç noktasına monte ediliyor. Hasta bu nedenle az yiyor. Bunun yanı sıra geride kalan mide vücuttan atılmayarak onun uç parçası daha alt bir noktada birleştiriliyor. Bu şekilde emilimi sağlayan enzimler ana hatta geç giriş yapar. Bu sayede hastamız üç yönlü bir etki altında kalır.

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı etkileri
- Az yiyerek kısıtlama
- Emilimin azaltılması ile vücudun daha az kalori emmesi
- İştah hormonunun azalması

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı, kapalı bir yöntem olan laparoskopi yöntemi ile, 5 adet 1 cm'lik delik ile gerçekleştirilir. Ameliyat toplam olarak yaklaşık 1 saat sürer. 

Bu ameliyatı olan hastalar 1 yılın sonunda fazla kilolarının yaklaşık yüzde 80'ini veya başlangıç kilosunun yaklaşık 3'te 1'ini kaybetmiş olur. Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı, toplam 1,5 sene içinde hastalar üzerindeki etkisini tamamen göstermiş olur.

Tip 2 diyabet ve Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı ilişkisi

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı, diğer adı ile obezite ameliyatları, yandaş hastalıklara çok olumlu etkileri olan ameliyat türlerindendir. Bu, sadece Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) için değil, başka hastalıklar için de geçerlidir.

Gastrik bypass ameliyatının olumlu sonuç verdiği rahatsızlıklar
- Yüksek tansiyon
- Karaciğer yağlanması
- Uyku apnesi
- Horlama
- Migren
- Psikolojik sorunlar

Özellikle Tip 2 diyabet şeker hastalığı olan hastalarda, Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatından 48 saat sonra bile şeker hastalığında bağırsak bölümünde meydana gelen hormonal değişiklikler sayesinde ciddi düşüş sağlanır. 

Şeker hastaları RNY ameliyatından 6 - 12 ay sonra kullandığı insülin ve haplardan tamamen kurtulma aşamasına gelir. Keza hipertansiyon hastaları Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatından sonra kullandıkları ilaçlardan tamamen kurtulabilir. Özetlemek gerekirse, Roux-en-Y gastrik bypass sonrası horlama, migren, eklem ağrıları, karaciğer yağlanması gibi birtakım hastalıklarda ciddi şekilde gerilemeler görülmektedir.

Obezite cerrahisinin riskleri

Obezite cerrahisi vaka sayısı yüksek, ameliyat öncesi hazırlık multidisipliner bir şekilde önem veren merkezlerde yapıldığı takdirde riski düşük bir ameliyat türüdür. Bu riski düşürmek için birtakım önlemler alınmalıdır. Bunlar ameliyat öncesi, ameliyat esnası ve ameliyat sonrası olarak sıralanabilir. 

Ameliyat öncesi yapılması gereken tahliller: Kan tahlili, endoskopi, kalp taraması, psikolojik testler, diyetisyen testi, dahiliye testi, akciğer testi ve solunum testleri

Bunlar yapıldığı takdirde bir sonraki aşamada protein diyeti uygulamasına geçilir. Bu şekilde karın boşluğundaki yağlanma ve karaciğer yağlanmasında düşüş hedeflenir. Bunlar yapıldığı takdirde, aradan 2 - 3 hafta geçtikten sonra hasta ameliyata alınır. 

Ameliyat esnasında da birtakım önlemler alınmalıdır. 

Obezite cerrahisinde ameliyata özel birtakım komplikasyonlar vardır. Bunların başında kaçak ve kanama gelir. Bunları ameliyat esnasında minimuma indirgemek için kaliteli malzeme kullanılmalı, prosedür standardize olmalı, ameliyat bitiminde de kanama ve  kaçak testleri uygulanmalıdır. 

Ameliyat sonrası hastalar doktorları tarafından verilen yemek listesine uyarak bu risklerde uzak durabilir. Bu dönemde kolesterol dengelenmeli, diyetisyen tarafından belirlenen beslenme listesine harfiyen uyulmalı.

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı sonrası beslenme düzeni

Bypass ameliyatı sonrası hasta bir ay boyunca özel bir program takip etmelidir. Beslenme düzeni şu şekilde özetlenebilir:

- İlk 2 hafta pürelenmiş gıdalar yenilir.
- 3. ve 4. haftalarda yumuşak besinlere geçiş yapılır.
- 1 ay sonra normal gıdalar ile beslenilebilir.

Gastrik bypass ameliyatı geçiren hastalar yüksek karbonhidrat içeren gıdalardan kaçınmalıdır. Proteini yüksek olan et, süt, peynir, yumurta gibi protein kaynakları daha fazla tüketilmelidir. Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı olan hastalar günde ortalama 60 - 80 gr protein tüketmelidir.

Beslenme düzeni dışında hayat tarzlarında da değişiklik yapmaları gerekir. Bu özellikle spor faaliyetlerinden oluşmalıdır. Gastrik bypass geçiren hastalar haftada en az 2 defa 40'ar dakikalık spor faaliyetinde bulunmalıdır. 

Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatında bağırsak bağlantısı mideye çok yakın olduğu için hastalar yağlı ve tatlı gıdaları hızlı tükettiği zaman dumping sendromu yaşayabilir. Ancak beslenme konusunda temel kurallara uyduktan sonra hastalar dumping sendromunu engelleyebilir.

Dumping senromu belirtileri
- Terleme
- Mide bulantısı
- İshal

Hastaların bu tür ameliyatlardan sonra dikkat etmesi gereken bazı beslenme kuralları vardır. Hastalar yavaş ve iyi çiğneyerek yemek yemelidir. Günlük öğün sayısı 3'ten 6'ya çıkarılmalıdır ve ara öğünlere dikkat edilmelidir. 

Obezite cerrahisi sonrası kilo alma ve revizyonel cerrahi yöntemleri

Son senelerde artan obezite cerrahi vakaları ile revizyonel cerrahi vakalarında da bir artış olmuştur. Bu artışın sebepleri yetersiz kilo verimi, kilo verdikten sonra tekrar kilo alımı veya daha önce yapılan ameliyatlardan sonra birtakım komplikasyonların oluşmasıdır. Bunlar stenoz dediğimiz darlık olabilir, kusma veya reflü sorunları olabilir. 

Revizyonel ameliyat türleri zorluk derecesi yüksek ameliyat türleri olduğu için deneyimli merkezlerde yapılmasında fayda vardır.

Revizyonel cerrahi türleri

Daha önce gastric banding, yani kelepçe ameliyatı olmuş hastada kusma sorunu olabilir. Kelepçe çıkarılıp tüp mide yapılabilir ya da kelepçe çıkarılıp gastrik bypass'a çevirebiliriz.

Hasta daha önce mide katlama operasyon geçirmişse, tüp mide ameliyatına veya Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatına geçiş yapabiliriz. Daha önce tüp mide ameliyatı olmuş hastada tekrar Roux-en-Y gastrik bypass ameliyatı yapabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat