Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Midenin Yapısı

Mide hangi sindirim enzimlerini salgılar?
Midenin yapısı hakkında merak edilenler... Mide nasıl bir organdır? Vücudun neresinde bulunur? Büyüklüğü nedir? Ne kadar büyüyebilir? Hangi bölümlerden oluşur? Ne tür kaslardan oluşur? İç yüzeyinin yapısı nasıldır? Dış yapısı nasıldır? Bütün besin maddeleri midede mi sindirilir? Mide hangi gıdaların sindirilmesinden sorumludur? Hangi enzimleri salgılar? Bu enzimlerin sindirimdeki yeri nedir? Besinler mideye nasıl ulaşır? Mideye ulaşan besinlere nasıl bir işlem uygulanır? Bütün besinler midede mi parçalanır? Besinler midede parçalanıp bağırsaklarda mı emilir? Mide nasıl sindirim enzimi salgılar? Enzimler besinleri nasıl parçalar? Mide içeriğindeki besinleri nasıl bağırsaklara gönderir? Sindirim enzimi nedir? Sindirim enzimleri ne işe yarar? Mide hangi sindirim enzimlerini salgılar? Enzimler besinleri nasıl parçalar? Mide kendini ürettiği enzimlerden nasıl korur? Yemek borusunun yapısı nasıldır? Uzunluğu nedir? Genişliği ne kadardır? Yemek borusu nerede başlar? Mideye nasıl bağlanır? Mide kapağı olarak nitelenen mekanizma nasıl çalışır? Bu mekanizmanın işlevi nedir? Mideye giren besinlerin ve mide asitlerinin yemek borusuna kaçmasını mı engeller? Reflü rahatsızlığı bu mekanizmanın sağlıklı çalışmaması yüzünden mi olur? Mide neden psikolojik değişikliklere duyarlıdır? Kişi üzülünce, sinirlenince ya da heyecanlanınca mide asit mi salgılar? Bu asitler mi midede yanma, ağrı, ekşime gibi sorunlara yol açar? Midede ne tür hastalıklar görülebilir? Mide ülserleri neden olur? Gastrit nedir? Mide kanseri nedir? Reflü nedir? Mide sağlığın korumak için nelere dikkat etmeliyiz?
Yeni programlardan haberdar olmak
için UZMANTV Haftalık Bülten'e
abone olun.
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin