Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

22,391
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Genel Cerrahi Uzmanı

Kanser aslında halk arasında birbirinden farklı pek çok hastalığın ortak adıdır. Her organın kanseri birbirinden farklıdır. Bazı kanserler kolaylıkla, erken tanı sayesinde tedavi edilebilir ve çok tehlikeli değildir. Bazı kanserler ise erken teşhis yapılsa bile tedavi zor, hatta imkansız olabilir. Dolayısıyla farklı organların kanserlerini aynı torbanın içerisine koymak doğru olmaz.

Kanserler arasında özellikle meme kanseri erken teşhis edilirse, kolaylıkla tedavi edilebilen bir kanserdir. Diğer kanserlerden farklıdır ve hekimler meme kanseri, prostat kanseri gibi tedavi edilebilen kanserler üzerinde titizlikle durur. Bu hastaların kaybedilmemesi için çok çalışırlar. 

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir ve her 10 kadından 1'inde meme kanseri çıkma ihtimali vardır. Meme kanseri sadece kadınların hastalığı değildir. 150 kadına karşılık 1 erkekte meme kanseri görülebilir. 

Meme kanserlerinin yüzde 5 ile 10'u genetik faktörlere bağlıdır. Büyük bir çoğunluğu ise raslantısal olarak ortaya çıkar. Ailesel olanlar biraz daha tehlikelidir ancak oldukça nadir görülürler.

Meme kanseri tedavi edilmesi mümkün olan kanserlerdendir. Çünkü meme vücudun duşında yer alır. Bu da kanser hücresinin vücuda yayılma sürecini uzatır. Teşhis erken yapıldığında metastas söz konusu olmadan kanserli bölge vücuttan tamamen çıkarılabilir.

Meme, yine vücudun dışında bir organ olduğundan, kanserli bölge el ile hissedilebilir, rutin muayeneler, memenin elle kontrolleri sırasında fark edilebilir. 

Mamografi, ultrason gibi yöntemler ile görülebilir, bu yöntemler sayesinde teşhisi kolaydır.

Meme, vücudun dışında yer alan hayati bir organ olmadığından, burada oluşan kanser neticesinde, memenin alınması ile kanserli hücrelerden tamamen kurtulmak mümkündür. Estetik-psikolojik kaygıları olan hastalar için de plastik rekontstrüktif cerrahi hizmet verir, kişinin bu bölgesindeki estetik görüntünün korunması mümkün olur. Bu anlamda kalıcı hasarlar olmaz. 

Meme kanseri tedavisi

Meme kanseri tedavisi tek bir hekimin sorumluluğunda değildir. Meme kanseri tedavisi, birkaç hekimin bir araya gelip karar vererek uyguladığı multidisipliner bir tedavi yöntemidir.

Meme kanseri cerrahisi sırasında hazır bulunması gereken doktorlar
- Medikal onkolog
- Radyasyon onkoloğu
- Genel cerrahi uzmanı 
- Plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı
- Nükleer tıp hekimi

Meme kanseri tedavisinin başarılı olması için erken teşhis çok önemlidir. Çünkü bu şartlar yerine getirilirse, meme kanseri neredeyse yüzde 95-96 oranlarında tedavi şansına sahip bir kanser türüdür. Ancak bunun için önemli şart hastalığın erken yakalanmasıdır. Erken teşhis aşamasını şöyle açıklayabiliriz: Hastalık meme dokusunun sınırları içerisindeyken, erken dönemde fark edilirse vücuda yayılması çok daha kolay bir şekilde önlenir. Kanserin bu doku içerisinde yakalanmış olması önemli bir şarttır. Koltukaltına çıkıp, vücudun içerisine yayılmamalıdır. 

Meme kanserinde erken teşhis için kadınların yıllık kontrollerini ihmal etmemesi gerekir. 

Meme kanseri tedavisinde cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri ard arda sıralanır. Bunların hangi sıra ile yapılacağı, hastalığın evresine, tipine  ve doktorlarının ortak kararına bağlıdır. Genellikle meme kanseri tedavisi cerrahi ile başlar. Yara iyileşmesi sağlandıktan sonra kemoterapi yapılır. Kemoterapiden de bir süre geçtikten sonra gerekirse radyoterapiye başvurulur. 

Bütün bu süreç aşağı yukarı yaklaşık 3-4 ay sürer ve bu sürecin sonunda hasta eski sağlığına kavuşur. 

Meme kanseri ameliyatı

Meme kanseri ameliyatı hastalar için son derece rahat ve konforludur. Hastalar hastanede bir ya da iki gün yatarlar ve hastaneden ayrılırken ağrısız, rahat olurlar. Çok kısa zamanda, yaklaşık olarak 1 hafta sonunda normal hayatlarına dönebilirler. 

Meme kanseri ameliyatları, ameliyata birden fazla hekimin girdiği bir ekip çalışmasıdır. Ameliyata girmeden önce nöbetçi lenf bezi biyopsisi yapılacaksa, hastaya ameliyattan 2-3 saat önce özel bir ilaç verilir. Meme kanseri için ameliyat olacak hasta ameliyathaneye alındığında, cerrahi ekip ile birlikte, nükleer tıp hekimi de hazır bulunur. Ameliyata giren nükleer tıp hekimi, daha önce ilaçla rengi değiştirilen nöbetçi lenf bezinin belirlenmesinde cerrahlara yardımcı olur. Alınan parça patoloji hekimine teslim edilir. 

Meme kanseri ameliyatında kanser tanısını koyan, iğne biyopsisini gören patolojik hekiminin de ameliyatta hazır bulunması önemlidir. Bu hekimin ameliyata girmesinin iki önemli nedeni vardır. İlki çıkartılan kitlenin cerrahi sınırlarının tamamen temiz olduğunun, yani içeride geride tümör bırakılmadığını, kanserli hücre bırakılmadığının anlaşılması içindir. İkinci sebep ise, nükleer tıp hekiminin yardımları ile bulunan sentinel lenfin kanser metastazı içerip içermediğinin anlaşılmasıdır. Yani memedeki kanserin koltukaltındaki ilk lenflere gidip gitmediğinin iyi anlaşılması önemlidir. 

Bazı vakalarda aynı zamanda memede rekonstrüksiyon da yapılacaksa, örneğin, cilt korunacak ve yerine protez konulacaksa, bu ekibin içine bir plastik rekonstrüktif cerrah da katılır. 

Meme kanserinden en önemli iki şeyin ilki erken teşhistir. Hastalık meme dokusunun sınırları içerisindeyken, erken dönemde fark edilirse vücuda yayılması çok daha kolay bir şekilde önlenir. İkincisi ise yapılacak ameliyatın doğru bir şekilde planlamak, doğru bir ekip oluşturmak, hastaya en uygun operasyonu yürütmektir. Bu iki şart yerine getirilirse meme kanseri neredeyse yüzde 95-96 oranlarında tedavi şansına sahip bir kanser türüdür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat