Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Maklube Tarifi

Maklube nasıl yapılır?
Mardin ve Siirt gibi şehirlerde, kalabalık davetlerde sini ile servis edilen, geleneksel lezzet maklube yapmayı öğrenin. Türkçesi "ters çevirme" anlamına gelen maklube yapmak için hangi malzemeler gereklidir? Ne tür et kullanmamız gerekir? Etlerin sertleşmemesi için nasıl bir teknikle pişirmeliyiz? Etleri nasıl kavuralım? Malzemeleri tencereye hangi sıra ile dizelim? Pirinci ekledikten sonra nasıl pişirelim? Servis öneriniz nedir? Maklube yaparken nasıl bir et seçmeliyiz? Pirinç haşlarken pilavdan farklı bir teknik mi kullanılır? Pilavın lapalaşmaması için ne yapmalıyız? Servis ederken tepsiyi veya tencereyi ters çevirirken nelere dikkat etmeliyiz?
Yeni programlardan haberdar olmak
için UZMANTV Haftalık Bülten'e
abone olun.
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin