Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Liposuction (Yağ Alma Ameliyatı)

Liposuction sonrası aynı bölgede tekrar yağlanma olur mu?

7,301
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Liposuction işlemi egzersiz ve diyetle veremediğiniz, vücudunuzda deri altında toplanmış olan fazla yağ dokularının ince kanüller ve vakum yardımıyla alınması işlemidir. İşlem kalıcıdır ve liposuction işlemini tek sefer yaptırmak yeterlidir. Çünkü vücuttaki yağ hücreleri bölünerek çoğalmazlar. Yağların zaten belirli bir sayısı vardır ve biz kilo aldıkça onlar büyüyerek genişlemeye sebep olurlar. Liposuction işleminde yağlanmaya neden olan hücrelerde azalma sağlanır. Ameliyattan sonra kilo aldığınızda liposuction yaptırdığınız bölgeler asla şişmez. 

Liposuction vücutta her bölgeye uygulanamaz. Liposuction için belli bölgeler vardır. 

- Kol altları
- Uylukların iç tarafı
- Dizlerin iç tarafı
- Bacakların ön tarafı
- Basen, bel ve sırt bölgesi 
- Karın bölgesi

Liposuction işlemi genel anestezi altında yapılmaktadır. Yapılan bölgeye göre değişkenlik gösterebilir ancak bu işlem ortalama 1 saat sürer. Daha sonra hastanede hasta 1 gece yatırılır. Fazla bölgeye uygulanmamışsa akşam evine de gönderilebilir.

Liposuction (yağ alma) ile ilgili daha fazla bilgi için:

444 3 789 - 0216 474 54 54

Hasta ameliyattan sonra 3 haftalık bir süreyle özel bir korse takar. Hastaların bunu kullanması istenir. Ameliyattan sonra standart olarak bir ağrı kesici hap verilir. Hastalar çok fazla ağrıdan şikayet etmezler. Hapları 1 hafta süreyle kullandıktan sonra ameliyatın hemen akşamında günlük hayata rahatlıkla dönebilirsiniz. 


liposuction işlemi bir zayıflama yöntemi değildir. İdeal bir liposuction hastası diyet ve egzersize rağmen vücuttaki yağ birikimlerini atamamış hasta grubudur. Hamilelikte de durum benzerdir. Hamilelikte de önce hastaların diyet ve egzersizle kilo vermesi sağlanmalıdır. Diyet ve sporla kilo veremeyen hamileler, liposuction yöntemi ile fazla kilolarından kurtulabilir. 

Liposuction işlemi genel anestezi ile uygulandığı için özellikle ilk 6 ay anne çocuğunu emzirirken bu işlemin yapılması tavsiye edilmez. Ayrıca hamilelik sonrası liposuction yapılabilmesi için karın derisinin toparlanmasının beklenmesi gerekir. Bu süre de 6 aydır. Dolayısıyla ilk 6 ay hastanın hem vücudunun toparlanmasının beklenmesi hem de bu süre zarfında uygun bir diyet yaparak verebildiği kadar kiloyu vermesi çok önemlidir. 


Liposuction ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı için ameliyat sonrası 3-4 saatlik bir süre boyunca hasta dinlenmeye alınır. Bu süre dolduktan sonra hasta yürütülmeye, istediği şeyleri yiyip içmeye başlar. Dolayısıyla ameliyat sonrası günlük hayata dönme çok hızlı olur. Ayrıca bu ameliyatta büyük kesiler olmadığı için toparlanmalar çok hızlı ve rahat olur. 

İyileşme yavaş ilerleyen bir süreçtir. Ameliyat yapılan bölgelerdeki sonucu hastalar hemen göremezler. Bir miktar şişlik ve ödem her zaman oluşur, bunlar da yavaş yavaş çözünmeye başlar. Liposuction işleminden 2 gün sonra şişlikler inmeye başlar ancak kesin sonucu görmek için 3-4 ay beklemek gerekir. Ancak ilk 2-3 hafta içinde şişliklerin çoğu zaten inmiş olur. 

Liposuction ameliyatından sonra 2 hafta boyunca hastalar sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Onun dışında hastanın ameliyat sonrası diyeti de önemlidir. Özellikle yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, daha çok sebze ve et ağırlıklı beslenmelidir. 

Ameliyattan sonra hastalar ilk bir ay boyunca çok uzun mesafe olmamak kaydıyla yürüyüş yapabilirler. Fakat yüzme, koşma ve ağırlık kaldırma gibi ağır egzersizlerden ilk dönemde kaçınılmalıdır.


Liposuction ameliyatı sonrası hastaların yediğine, içtiğine dikkat etmesini istenir. Sonuçta bu ameliyatı aldıktan sonra hastaların her zaman kilo alma riski vardır. Tabii ki ameliyat olan bölgelerden eskiye göre daha az kilo alınacaktır. Ameliyatın asıl amacı da budur. 

Sarkma, vücudun farklı yerlerine göre değişiklik gösterebilir. Özellikle uyluk içi veya karın bölgesindeki deri gevşek ise liposuction ameliyatından sonra sarkma riski olabiliyor. 

Tabii ki liposuction işlemi ile iş bitmez. Hastaya da düşen görevler vardır. Hastalar yemesine, içmesine dikkat etmeli, bunun yanı sıra da ilk 1 ayı doldurduktan sonra düzenli spor yapmalıdır. Bunlar ileri dönemde oluşacak sarkıklıkların ve yağlanmaların önüne geçecektir. 


Liposuction'da ücretlendirme, işlem yapılan bölge sayısına göre belirlenir. Ayrıca liposuction'da hastanın durumuna göre lazerli, frekanslı ultrason enerjisiyle veya klasik yönteme göre yapılacak liposuction işlemine göre fiyatlandırma da değişebilir. Liposuction işleminin karın veya boyun bölgesine yapılması fiyatlandırmayı değiştirmez. Burada önemli olan nokta kaç bölgeye liposuction uygulanacağı ve bu uygularken hangi yöntemin kullanılacağıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat