Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Islak Kek Yapmayı Öğrenin

Islak kek nasıl yapılır?
Islak kek tarifi hakkında sık sorulanlar... Islak kek için gerekli malzemeler nelerdir? Kalıbın büyüklüğüne göre malzeme miktarı nasıl ayarlanmalı? Kabartma tozu ne kadar olmalı? Çikolata mı yoksa kakao mu kullanmak gerekir? Malzemeler hangi sırayla eklenmeli? Karışım nasıl olmalı? Topaklanmaması için nelere dikkat edilmeli? Islak kek karışımı kalıba nasıl dökülür? Fırın hangi sıcaklıkta olmalı? Ne kadar süre pişirmek gerekir? Piştiğini nasıl anlayabiliriz? Islak kek sosu için hangi malzemeler gerekir? Çikolata nasıl kullanılır? Sos ne kadar konmalı? Sosu servis sırasında mı koymalıyız? Sosu sıcak mı yoksa soğuk mu koymalıyız?
Yeni programlardan haberdar olmak
için UZMANTV Haftalık Bülten'e
abone olun.
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin