Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Isıtma ve Soğutma Sistem Elemanları

Genleşme tankı nedir?

6,388
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Makine Mühendisi

Pastörizasyon gıdanın raf ömrünü uzatmak amacıyla yapılan gıdaya uygulanan ısıl işlemdir. 60 C ile 100 C arasında ısıl işlem uygulanarak gıda içerisindeki zararlı bakterin etkisiz hale getirilmesi sağlanır. Pastörizatör ise pastörizasyon işlemini yapan makinalardır. Süt, krema, mevye suyu, gül suyu, ketçap, mayonez, şıra, bira, şarap, meyve sosu gibi birçok ürünün pastörize etmek mümkündür. Saatte 5 ton ile 50 ton arasında çeşitli kapasitelerde üretilebilirler.

Pastörizatörler plakalı, borulu, otoklav tip ve tünel tip pastörizatörler olarak 4'e ayrılabilir.

Plakalı pastörizatörler bir seri plakadan oluşur. Plakalar arasına yüksek sıcaklığa dayanıklı contalar yerleştirilmiştir. Bu contalar plakalardan geçen sıvıların birbirine karışmasını engellemektedir. Bu plakalar 95 - 125 mm kalınlığında olup paslanmaz çelikten yapılmıştır. Plaka üzerindeki oluklar turbulanslı dolum yaptırır ve ısı transfer yüzeyini arttırır ve sıvının ısı temas süresini uzatır.

Genleşme tankı

Genleşme tankları, tesisattaki suyun ısınması sonucu ortaya çıkan genleşmeyi absorbe etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca hidrofor tankı olarak ta kullanılmaktadır. İçinde  basınçlı su depolayarak musluk açıldığında sisteme su beslemesi yapar. Bu sayede hem basınçta oluşabilecek dalgalanmaları önler, hem de hidroforun sürekli çalışmasının önüne geçer. Türkiye'de doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ile kullanımları hızla artan genleşme tankları, ülkemize 1990'lı yılların başında giriş yapmıştır.

Genleşme tankları balon membranlı veya diyafram membranlı olarak üretilmektedir. Diyafram membranlı tanklar yüksek sıcaklıklar için kullanılmaktadır. Bu tanklarda su sac ile temas halindedir. Korozyona dayanıksız olan bu tanklar sadece kapalı devre sistemlerde kullanılmaktadır. 

Membranlı genleşme tanklarında su membranın içinde depolanmakta ve sac ile temas etmemektedir Bu sayede hem ısıtma sistemlerinde hem de kullanım suyu için hidroforlarda kullanılabilmektedir. 

Tankın öngaz basıncı kullanılacak olan sisteme göre hesaplanarak ayarlanmaktadır. Tank içine azot gazı basılmaktadır. Ancak havanın yaklaşık %78'i azot gazından oluştuğu için eksilen gazı hava ile tamamlamakta bir sakınca yoktur. Tanktaki basınç 3 ayda bir kontrol edilmelidir.

Boyler hakkında merak edilenler

Boyler bir başka deyişle sıcak su hazırlayıcısı; sıcak su, kaynar su veya buhardan faydalanarak sıcak su hazırlayan cihazdır. Bu cihazlar serpantin sayısına göre sınıflandırılır ve adlandırılırlar. Tüm ürünlerde ısı kaybı düşük olan CFC içermeyen poliüretan esaslı izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır.

Boylerler cidarlı boylerler olarak da anabileceğimiz klasik tip boylerler ile paslanmaz emaye kaplı boylerler olan hızlı tip serpantinli boylerler olarak ikiye ayrılır.

Klasik tip boylerlerde ısıtıcı akışkan boyler gövdesini saran bir kılıf içerisinden sirküle olarak tank hacminin ısıtılmasını sağlamaktadır. Çok yaygın olarak kullanılmaktadır fakat kapladığı hacim ve sıcak su elde etme zamanı yeni tip boylerlere göre yüksek olduğundan dolayı eski popülaritesini yitirmiştir. Ayrıca boyler yüzeyi boyalı veya sıcak daldırma galvaniz kaplı olduğundan dolayı hijyenik açıdan çok uygun şartları taşıyamamaktadır.

Hızlı tip serpantinli boylerler klasik tip boylerlere göre daha küçük hacimlerde daha kısa sürede sıcaksu elde etmek üzere tasarlanmıştır. Bu özelliklerinden dolayı da son 20 yılda Türkiye'de ve dünyada yaygın şekilde kullanılır hale gelmiştir.

Diğer tip boylerlerde görülen özellikle hijyen problemlerini aşmak için bu boylerler paslanmaz ya da emaye kaplı olarak imal edilir. Paslanmaz çelikten üretim ise yerini hızla emaye kaplı boylerlere bırakmaktadır. Bunun en büyük nedeni hem paslanmaz çelik malzeme ile çalışmanın zorluğu hem de ekonomik açıdan yüksek maliyetlerde olmasıdır.

Boyler seçiminde dikkat edilecekler
- Boylerler bir ısı üreteci ile birlikte çalıştırıldığından dolayı sıcaksu ihtiyacının doğru belirlenmesi diğer cihazlarında seçimlerini doğrudan etkiler.
- Tesisatın durumuna göre kullanım suyu sıcaklığı 35 oC - 60 oC arasında değişir.
- Konutlarda tesisata verilmesi gereken asgari sıcaklık değeri  en az 50 oC değerinde olmalıdır.

Akümülasyon tankları 

Akümülasyon tankları bina, otel, yurt, kamu daireleri gibi toplu yaşamın söz konusu olduğu yerlerde kullanım sıcak suyu elde etmek için kullanılan plakalı eşanjörler ve borulu eşanjörlerle beraber kullanılmaktadır. Bu gibi yerlerde kullanma sıcak suyu talebi günü belli saatlerinde en yüksek değerlerde seyrederken, diğer zamanlarda ortalama gereken debinin altında kalmaktadır. Bu nedenle bütün muslukların aynı anda açılacağı göz önüne alınarak (pik durum) devrede akümülasyon tankına ihtiyaç duyulmaktadır.

Akümülasyon tanklarımızın iç gövdeleri 250-400 micron kalınlıgında titanyum emaye kaplıdır ayrıca korozyona karşı her tankta 1 adet magnezyum anod bulunmaktadır.

Akümülasyon tankları apartmanlarda, müstakil dairelerde, hastanelerde, yurtlarda, spor tesislerinde, fabrikalarda ve kamu binaları gibi sıcak su ihtiyacının olduğu her yerde kullanılmaktadır. 

Ürün seçiminde bir diğer önemli nokta ise Lejyoner hastalığı gibi hastalıkların oluşmasını önleyecek sıcaklıklara ulaşabilecek güçte boylerlerin seçilmesidir. Bu bakterinin en uygun üreme sıcaklığı 37 derecedir. Ancak yaşam şansının sıfıra inmesi için ise 70 derece sıcaklıkta mümkündür. Bu nedenle boyler içerisinde bu bakterinin üremesinin önlenmesi için ısıtıcı serpantin mümkün olduğu kadar alt seviyede tasarlanıp, elektrikli rezistans boyler alt kısmında kullanılarak boyler içerisindeki suyun tamamının ısıtılması ve suyun yeterince hareketinin sağlanması gerekir ve MIT Boyler de bu ayrıntılara göre tasarlanmıştır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat