Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Isı Eşanjörleri (Isı Değiştiriciler)

Eşanjör seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

5,688
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Makine Mühendisi

Eşanjör veya ısı değiştirici, değişik sıcaklıklardaki iki ya da daha çok akışkanın, ısılarını, birbirine karışmadan (temas etmeden) birinden diğerine aktarmasını sağlayan cihazlardır. Genelde akışkanlar birbirlerinden bir ısı transfer yüzeyi ile ayrılırlar ve birbirlerine karışmaları bu sayede önlenir.  

Eşanjörler genel olarak sıvı veya katı yakıtlı kazanlar, kombi, ısı pompası, buhar kazanları, chiller, soğutma kulesi vs gibi çeşitli  kaynaklar yardımıyla radyatör ısıtması, yerden ısıtma, kullanım sıcak suyu ısıtılması, havuz ısıtması, soğutma devreleri, devre ayırıcı ve basınç kırıcı gibi kullanım alanlarında kullanılır.

Eşanjörler, plakalı ve borulu eşanjör olarak iki ana çeşide ayrılır. Plakalı eşanjörler ise kendi içerisinde sızdırmazlık malzemelerine göre contalı ve lehimli olmak üzere iki bölüme ayrılırlar.

Plakalı eşanjörler sıcaklıkları farklı iki veya daha fazla akışkanın, birbirlerine karışmadan, bir plaka yardımıyla birbirleri arasında  ısı transferi yapmasına yarayan cihazlardır. Lehimli eşanjörler, bir diğer adı ile kaynaklı ısı değiştiricilerdir. Lehimli eşanjörler denizcilikten gıda sektörüne, inşaattan ağır sanayiye kadar pek çok sektörde kullanılır ve farklı sıcaklıklara sahip türdeş veya farklı akışkan cinslerin plakalar arasında birbirine karışmadan dolaşarak ısı alışverişi yapılmasını sağlarlar.

Plakalı eşanjör

Plakalı eşanjörler sıcaklıkları farklı iki veya daha fazla akışkanın, birbirlerine karışmadan, bir plaka yardımıyla birbirleri arasında  ısı transferi yapmasına yarayan cihazlardır. Bunun yanında  sistemdeki ısıtıcı veya soğutucu kaynakları, tesisattaki zamanla biriken tortu, pisliklerden ve sistemde oluşan aşırı basınçtan korur. Bu cihazlar , tesisatlarda ısıtma, soğutma, devre ayırıcı, basınç kırıcı gibi birçok alanda kullanılabilirler.

Lehimli eşanjör

Lehimli eşanjörler, bir diğer adı ile kaynaklı ısı değiştiricilerdir. Lehimli eşanjörler denizcilikten gıda sektörüne, inşaattan ağır sanayiye kadar pek çok sektörde kullanılır. Lehimli eşanjörler farklı sıcaklıklara sahip türdeş veya farklı akışkan cinslerin plakalar arasında birbirine karışmadan dolaşarak ısı alışverişi yapılmasını sağlarlar.

Lehimli eşanjör kullanılarak soğutucu akışkan, buhar, yağ, su, alkol gibi birçok akışkanda ısı tranferi yapılır. Sistemlerde evaporatör ve kandanser olarak kullanılabilirler. Örneğin bina ısıtma sektöründe kazan çıkışlarına kurulan lehimli eşanjörler kazandan aldıkları suyu çok hızlı bir şekilde transfer edebilmelidir. Böylece ısı kaybına uğramayan suyu hızlıca radyatörlere göndererek ortam ısıtmasını sağlar.

Çalışma prensibi olarak contalı eşanjörler ile aynı prensipte çalışırlar fakat aralarında bazı belirgin farklar bulunur. 

Standart plaka malzemesi olarak AISI 316 paslanmaz çelik kullanılır. Plakalar üzerinde balık sırtı görünümünde özel tasarım desenler sayesinde akış esnasında akışkanın hızı sürekli olarak değişir. Bu nedenle elde edilen çalkantı ve yüksek türbülans sayesinde daha küçük hacim ile gereken ısıyı transfer eder. 

Lehimli eşanjörlerde plakalar arasındaki sızdırmazlık genelde bakır malzeme kullanılarak sağlanır fakat isteğe bağlı olarak nikel lehim yapılması mümkündür.  Bağlantı tipleri dış dişli ve kaynak ağızlı olarak tasarlanabilir ve ölçüleri istenilen şekilde ayarlanabilir.

Lehimli eşanjörlerin avantajları

Lehimli eşanjörler standart boyutlarda seri olarak üretilmeleri ve yüksek ısı transfer katsayıları sebebi ile contalı eşanjörlere göre daha düşük maliyetli bir alternatif oluştururlar. Lehimli eşanjörlerin ağırlığı çok düşük olduğundan çoğu zaman hiçbir ilave desteğe ihtiyaç duymadan hat üzerine monte edilebilirler. Lehimli eşanjörlerin bir diğer avantajı ise yüksek sıcaklık ve basınç altında çalışabilme yetenekleridir. Eksi ve artı 200 derece sıcaklıklara, 45 bar basınca dayanabilirler.

Eşanjör seçiminde dikkat edecekler

Eşanjörler bir seçim programı yardımıyla belirlenir. Bu seçim programı kullanıcılardan Primer ve Sekonder devre akışkanlarının türü, giriş-çıkış sıcaklıkları, eşanjörde oluşacak basınç kayıpları, kapasite gibi bilgileri talep eder. Bunlar eksiksiz girildiğinde eşanjör seçimi uygun akışkan debilerinde, uygun bağlantı ağızlarında, uygun model ve plaka sayısı şeklinde bizlere sunulur. 

Plakalı eşanjörleri doğru ve uygun seçebilmek daha yüksek verim ve düşük maliyet açısından oldukça önemlidir. Sistemde kullanılacak bir plakalı eşanjör seçimi, yine sistemde kullanılan kaynağın ısıl kapasitesi, primer devre akışkanın giriş ve çıkış sıcaklıkları, sekonder devre akışkanının giriş ?çıkış sıcaklıkları basınç kayıpları gibi parametrelere bağlıdır. Bu parametrelere bağlı kalarak eşanjör seçildiğinde sisteme en uygun plakalı eşanjör seçilip uygun şartlar altında fiyatlandırma yapılabilir. 

Eşanjör seçimi, eşanjör çeşitleri ve eşanjör bakımı hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat