Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Her Yönüyle Kemik Gelişimi

Kemik gelişimi kaç yaşına kadar devam eder?

18,622
kez izlendi
Puan: 4.40 / 5
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Sağlıklı kemik gelişimiyle ilgili bilmeniz gerekenler... Kemik gelişimi ne zaman başlar? En hızlı olduğu dönemler hangi yaşlardır? Hangi yaşlardan sonra yavaşlamaya başlar? Ergenlikten sonra durur mu? Ergenlikten sonra güçlenmesi sağlanamaz mı? Çocuklarda kemik gelişiminin sağlıklı olması için nelere dikkat edilmeli? Kemik gelişiminin en yoğun olduğu dönem hangi yaşlardır? Bu süreçte nelere dikkat edilmelidir? Çocuğun beslenmesi nasıl olmalı? Kemik gelişimini hızlandıran vitamin ve mineraller nelerdir? Süt ve süt ürünleri kemik gelişimi için şart mıdır? Kalsiyum ve D
vitamininin kemik gelişimine etkisi nedir? Sağlıklı kemik gelişimi için çocuğun ne tür sporlar yapması önerilir? Basketbol, voleybol gibi sporlar önerilebilir mi? Ne tür sporlardan kaçınmak gerekir? Futbol oynamak, ağırlık kaldırmayı gerektiren sporlar yapmak kemik gelişimini nasıl etkiler? Çocuklarda ve gençlerde kemik gelişimiyle ilgili ne tür sorunlar görülebilir? Yetersiz beslenme nedeniyle ne tür kemik sorunları olabilir? Kemikleri zayıflatan ya da kemik sağlığını olumsuz etkileyen etkenler nelerdir? Sigara, alkol yetersiz ve düzensiz beslenme kemik sağlığını bozar mı? Yetişkinler kemik sağlıklarını korumak için nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmelidir?

Sitene ekle
Kapat