Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Saç Problemleri

Hamilelikte saç bakımı nasıl olmalı?

6,399
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Dermatoloji Uzmanı

Hamilelikte saç bakımı vücudumuza aldığımız besinler ya da kullandığımız bakım ürünlerinde olduğu gibi doğal malzemelerle olmalıdır. Saç bakımında kimyasal maddelerden uzak kalınmalıdır. Çünkü hamilelikte vücudumuzun bütün organlarında ve dokularında olduğu gibi saç derisinde de kan dolaşımı artmaktadır. 

Saçların bakımı için kimyasal kökenleri maddeler kullanıldığında kan akımının artması sebebiyle bunların vücuttaki emilimi de fazla olacaktır. Bunların bebeğe de geçme olasılığı vardır. Bu nedenle tamamen doğal ürünler kullanılmalı, saçların bakımı için vücut sadece dışarıdan değil, içeriden de beslenmelidir.


Bitkisel yağlardan faydalanmak hamilelikteki saç bakımı için kullanılabilir. Doğal yağlar hem içlerindeki besleyici maddeler, hem de vücuda zararı olmaması sebebiyle hamilelik sürecinde en fazla tercih edilmesi gereken ürünlerdir.

Hamilelikte saç bakımında kullanılabilecek doğal yağlar
- Badem yağı
- Ceviz yağı
- Susam yağı

Gebelik döneminde saç bakımı için doğal yağlarla haftada bir veya 15 günde bir banyo öncesi saç diplerine masaj yapılması, belli bir süre bekletilmesi saçların parlaklık, canlılık kazanması için yeterli olacaktır.

Saçlar için bakım yapılmasına rağmen gebelikte saçlarda ileri derecede cansızlık, matlaşma ya da dökülme devam ediyorsa konunun uzmanı bir doktora danışarak ondan da yardım alınabilir.


Gebelikte hormon salgısının artmasıyla saçlarda çoğu zaman gürleşme, parlaklık, daha hızlı uzama eğilimi kendini gösterir. Bu da hamileliğin anneleri güzelleştirdiği yorumunu katar. Hamilelik döneminde genellikle saçlar daha olumlu anlamda etkilenirler, fakat nadiren de olsa hamileliğinde iyi beslenemeyen kişilerde özellikle demir eksikliği, kansızlığı olan anne adaylarında saçlarda zayıflama, cansızlık, donukluk ortaya çıkabilir. 

Normalde %80 oranında bulunan uzama dönemindeki saçların oranı %60-70 oranına indiğinde dökülen saç miktarı göreceli olarak artar; saçlarda incelme, seyrekleşme kendini gösterebilir. Ancak bu geçici bir durumdur ve endişe etmemek gerekir. Hamileliğin sonlanmasıyla birlikte hormonlar doğal seviyelerine döneceklerinden bu saç dökülmesi de birkaç ay içinde düzelir.

Hamilelikte saç dökülmesi hamilelik hormonlarının etkisi ile gerçekleşebilir. Hormonların etkisinin dışında hamilelik döneminde beslenme bozukluğu olan, vitamin, mineral eksikliği ya da kansızlığı ileri seviyeye varan, demir eksikiği çeken hamilelerde saçlarda donukluk, cansızlaşma ortaya çıkabilir. Bu takdirde vitamin takviyeleriyle saçların, tırnak dokusunun ve genelde vücudun desteklenmesine ağırlık vermek gerekir. Anne adaylarının vitamin ve demirden zengin beslenmesi gerekir. Ayrıca hamilelikte doktor kontrolü eşliğinde vitamin desteği de yapılabilir.

Tiroit hastalığı, şeker hastalığı gibi metabolik hastalığı olan kişilerde de saç dökülmesi kendini gösterebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat