Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

FIT Solutions ile e-Dönüşüm Çözümleri

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarda elektronik fatura nasıl düzenlenir?

11,666
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
FIT Solutions Genel Müdürü

FIT Solutions ile şirketlerde e-Dönüşüm çözümleri; e-Arşiv, e-Defter, e-İmza, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar ve tüm süreçlerin şirketlere geçişi için tercih edilebilecek özel entegratörler, özel entegratör seçimi gibi konular için videolarımızı izleyebilirsiniz.


Elektronik imza (e-İmza)

Elektronik imza, 15 Ocak 2004 tarihinde 5070 sayılı kanun ile resmi gazetede yayınlanan ve hukuki olarak ıslak imza ile aynı yasal geçerliliğe sahip olan elektronik bir sertifika hizmetidir. Bugün ıslak imza atılan tüm yasal belge ve evraklar, elektronik imza sayesinde aynı hukuki şartlarda imzalanabilir.

Elektronik imzanın; EPDK, EKAP, Gümrük Bakanlığı'nın yayınladığı uygulamalar, SGK'nın eczacılar için yayınladığı uygulamalar, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) gibi uygulamalar nedeniyle zorunlu kullanım alanları artmaktadır. 

Elektronik defter (e-Defter)

Elektronik defter Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından edefter.gov.tr adresinde yayınlanan şartlara uygun şekilde, resmi olarak düzenlenen yevmiye ve kebir defterlerinin elektronik ortamda hazırlanmasını sağlayan bir düzenlemedir. Bu uygulama kapsamında mükellefler edefter.gov.tr adresinde duyurulan uyumlu programları kullanarak bu iki defterini elektronik ortamda düzenleyebilirler. Düzenlenecek defterler, ilgili muhasebe ayını takip eden 90 gün içinde düzenlenmeli ve berat dosyaları Gelir İdaresi'nin ilgili sistemlerine elektronik ortamda iletilerek e-Defterler oluşturulmalıdır. 

Elektronik defter uyumluluğu olan programlar her ay önce yevmiye defterini, daha sonra kebir defterlerini elektronik ortamda oluşturarak sürece başlar. Daha sonra oluşturulan bu elektronik defterlerin berat dosyaları yine elektronik ortamda hazırlanır. Oluşturulan her bir elektronik evrak sonrasında bu evraklar mâli mühürler ile imzalanır ve defter dosyaları şirkette kalır; berat dosyaları ise Maliye Bakanlığı sistemine iletilir. Bu işlem Maliye'nin de dosyalar üzerinde yaptığı imzalama, mühürleme işlemi sonrasında tekrar ilgili şirketin kendi sistemine alınarak elektronik ortamda 10 yıl boyunca muhafaza edilir.

e-Defter denetimi

Elektronik defterin denetiminde 3 ana kontrol büyük önem taşır:
- XBRL defter dosyalarının ve şemalarının kontrolü
- Gelir İdaresi Başkanlığı'nın belirlediği kurallar içerisindeki kontroller
- Muhasebe sistemindeki kayıtlarla oluşturulan elektronik defter dosyalarının arasındaki tutarlılık kontrolleri

e-Defter kontrolleri
- Kasa 100 hesabının dönem içinde negatif bakiye verip vermemesi
- Kasa 100 hesaptan yapılan 8000 TL üzerindeki ödemelerin tespit edilebilmesi
- Fatura serisi içermeyen faturaların girişlerinin defterde olup olmaması
- 16 karakter uzunluğundaki e-Fatura ID'sini içermeyen elektronik fatura kayıtlarının defterde yer alıp almaması

Özel entegratörler hakkında merak edilenler

Özel entegratör, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlara verilen genel bir siim. Özel entegratörler bugün itibari ile faturalara, elektronik arşiv faturalarına ve elektronik bilete aracılık edebilirler. 

Özel entegratörler şirketlerle, mükelleflere anlaşarak, onların muhasebe sistemlerinde oluşturmuş oldukları ya da sunmuş oldukları portallara manuel giriş ile elde ettikleri fatura bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığı'na iletmek, imzalamak ve bunları yasal geçerliliği süresince de saklamakla yükümlüdür. 

Elektronik arşiv (e-Arşiv)

Elektronik arşiv 30.12.2013 tarihinde Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı 433 sıra no'lu Vergi Usul Kanunu genel tebliği ile şekil şartları belirlenmiş olan ve yine efatura.gov.tr adresinde genel detayları ve teknik klavuzları yayınlanmış olan bir elektronik fatura uygulamasıdır. 

Elektronik arşiv sayesinde faturaların artık alıcılarının elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olup olmamasına bakılmaksızın faturanın elektronik ortamda üretilmesi ve yine elektronik ortamda iletilmesi ve elektronik ortamda saklanmasına Gelir İdaresi Başkanlığı izin vermiştir. Bu düzenleme sayesinde nihai tüketiciye faturalar e-mail, SMS ya da web sayfası üzerinden iletilebilir. Aynı zamanda elektronik arşiv sayesinde yurtdışında birçok ülkede gördüğümüz gibi faturaların artık boş A4 sayfaları üzerine basılmasına imkan sağlanmıştır.

Şirketlerin özel entegratör seçiminde dikkat etmesi gerekenler

Güvenlik: Gelir İdaresi Başkanlığı özel entegratör için yetki verirken birçok İSO sertifikasına sahip olması ve bunları iş süreçlerinde kullanıyor olması özel entegratörler için zorunlu bir hizmettir. Fakat FIT Solutions gibi bazı enteratörler, ek güvenlik yazılım ve donanımlarıyla verilerin erişilmezliğini kayıt altına alıp uzun süre saklayabilir, kimin hangi veriye ne zaman eriştiğini ispat edebilir hale gelirler.

Bağımsız denetim firmaları tarafından denetim: Bir özel entegratörün bağımsız denetim şirketleri tarafından denetleniyor olması özel entegratörleri birbirinden ayıran özellikler arasındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat