Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

FIT Solutions ile e-Dönüşüm

e-Fatura kullanmanın avantajları nelerdir?

10,384
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
FIT Solutions Genel Müdürü

FIT Solutions ile e-Dönüşm çözümleri hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

UBL 2.1 ve UBL TR 1.2 düzenlemeleri

UBL, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın düzenlemiş olduğu elektronik fatura, elektronik arşiv sistemlerinin altında çalışan faturalarda oluşturmuş olduğumuz XML yapısına verilen genel isimdir. Uluslararası adı ile Universal Business Language içerisinde birçok farklı dokümanı taşıyabilecek bir alt yapıyı barındırmaktadır

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Kasım 2014'te duyurduğu taslak UBL geçişi, Şubat 2015 itibari ile kesinleşmiştir. Eylül 2015'te geçişi planlanan UBL'in yeni düzenleme ve duyurularla beraber Ekim 2015 tarihine ötelenmiş oldu.

19 Ekim 2015 saat 10:00 itibari ile mevcut elektronik fatura sistemindeki tüm faturaların yeni versiyon ile gönderilmesi zorunlu hale geldi. Bu anlamda, bu geçişin yapılabilmesi için şirketlerin mutlaka çalışmış oldukları yazılım firmalarıyla, entegratörlerle birlikte geçiş saati itibari ile sistemlerini güncellemiş olmaları bir zorunluluktur.

Yeni UBL sistemi düzenlemeleri
- Satış ve iadeye ek olarak istisna, tevkifat, araç tescil, özel matrah ve ihraç kayıtlı gibi yeni fatura tipleri eklendi. 
- Kod listesi ISO standartlarına göre güncellendi.
- Ölçü bitimi kodları için T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kodları eklendi.
- Para birimleri ISO 4217 standartlarına göre güncellendi. 
- Türk Lirası için TRL yerine TRY kullanılması zorunlu hale getirildi.
- Çoklu iskonto desteği eklendi.
- Muhasebe giderleri taşıma sevkiyat bilgileri, hizmeti alan, veren taraf bilgileri, tevkifat bilgileri, ek doküman tipleri eklendi.

e-Mutabakat

Elektronik mutabakat, şirketlerin cari mutabakatları elektronik ortamda yapmalarını sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde oldukça uzun emek gerektiren mutabakat işlemleri saatler içerisinde tamamlanabilmektedir. 

Elektronik mutabakat sayesinde bir şirket binlerce mutabakat sağlayacağı ticari iş ortağına, bayisine, servisine mutabakatı anlık olarak elektronik posta adresine iletebiliyor. Mutabakatı alan mükellefler e-mail üzerinden tek tık ile mutabakatı sağlayabilir ve e-mail üzerindeki bağlantıdan detaylı mutabakata ulaşabilir.

e-Mutabakat sistemi aynı zamanda Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemi ile de entegre çalışır. Bu sayede iletimin ne zaman, kimin tarafından yapıldığı, mutabakatların kimin tarafından ne zaman alındığı ve ne zaman cevap verildiği de bu sayede yasal delil olarak gösterilebiliyor. Bu sayede kim, ne zaman hangi mutabakatı gönderdi ve kimin ne zaman mutabakatı onaylandığına dair bilgiler de e-Mutabakat sisteminde izlenebiliyor.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)

KEP, diğer adı ile Kayıtlı Elektronik Posta sistemi halk arasında daha yaygın olarak bilinen ismi ile elektronik tebligat olarak isimlendirilebilir. Kayıtlı Elektronik Posta, göndericisinin ve alıcısının hukuki olarak geçerli olduğu, aynı zamanda hukuki bir süreç içerisinde gönderilen mesajın delil olarak kullanılabildiği bir elektronik haberleşme sistemidir. Güvenli e-posta hizmeti KEP'te gönderen, alıcı, zaman ve içerik bilgileri değiştirilemediğinden hukuki geçerliliği vardır ve delil olarak kullanılabilir. Türk Ticaret Kanunu'ndaki düzenlemeler ile KEP'in kullanılması hukuki olarak zorunlu hale gelmiştir. Aynı zamanda EPDK'nın bazı düzenlemeleri sonucu şirketlerin kayıtlı elektronik posta adresine sahip olması zorunludur. KEP hizmeti kullanmanın ön şartı mükellefin mutlaka bir elektronik imza sahibi olmasıdır. Elektronik imza da aynı şirketler tarafından temin edilebilir ve KEP hizmeti aktive edilebilir. 

Elektronik posta (e-Posta)

Elektronik bilet Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenmiş, efatura.gov.tr adresi mevzuatı ve teknik klavuzları yayınlanmış olan biletlerin, kağıt ortamından elektronik ortama geçişini sağlayan bir düzenlemedir. Günümüzde e-Bilet uygulaması sayesinde yolcu taşımacılığında düzenlenen biletlerin elektronik olarak düzenlenmesine imkan tanınmıştır. Daha önce kullanmış olduğumuz kağıt biletlerden farklı olarak artık elektronik ortamda düzenlenen bu biletler muhasebe sistemlerine gider olarak kaydedilebilmekte ve aynı zamanda yolcuya elektronik ortamda iletilebilmektedir. 

e-Fatura kullanmanın avantajları

Elektronik fatura 2010 yılında hayatımıza giren, faturaların elektronik ortamda iletilmesi ve alınmasını sağlayan, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bir uygulamasıdır. Bu uygulama kapsamında bugün itibari ile 20 binden fazla şirket elektronik ortamda tüm faturalandırmasını elektronik olarak yapabiliyorlar. Bugün 20 bin şirketin yaklaşık olarak ayda 10 milyon faturadan söz ediyoruz. Bu 10 milyon faturanın sadece lojistik olarak iletilmesi ile her ay yaklaşık olarak 40 milyon tasarruf sağlanmaktadır. 

Şirketler elektronik faturadan yararlanarak iş süreçlerinde iyileşme, maliyette tasarruf ve iş ortakları ile beraber yapmış oldukları ticarette iyileşme sağlayabiliyor. Buna birkaç örnek vermek mümkün. Örneğin bir akaryakıt firması ve bayileri arasındaki faturalandırma işlemlerini elektronik ortama geçirerek bayileri arasındaki ticareti hızlı ve sorunsuz hale getirmek mümkün olabiliyor. Bayilerinin ona kesmesi gereken faturalar ana firma sistemlerine iletiliyor ve bu sistemde faturalar ana şirketler için düzenlenebiliyor. Bu sayede bayi ve ana firma arasındaki ticaret hız kazanmış oluyor.

Haziran 2015 itibari ile yayınlanan Vergi Usul Kanunu'na göre cirosu 10 milyon TL üzerinde olan şirketler 1 Ocak 2016'dan itibaren elektronik fatura kullanmaya başlamak zorunda. Burada geçtiğimiz tebliğlerden farklı olarak artık yıl mevhumu ortadan kalktı. İlgili hesap yılı içinde cirosu 10 milyon TL üzerinde olan şirketler takip eden yıl içerisinde elektronik fatura kullanmaya başlayabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat