Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Faktoring Hizmetleri

Faktoringin sunduğu hizmetler nelerdir?

29,580
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Tam Faktoring Müşteri İlişkileri ve Satış Müdürü

Faktoring sektörü kısa vadeli ihtiyaçları süratle karşılamaya odaklanmış olduğundan faktoring işlemleri de  büyük oranda aynı gün sonuçlanmaktadır. İstenilen belgelerde bir eksiklik olmaması durumunda faktoring işlemi gün içerisinde  sonuçlanır ve müşterilerimiz işlerine kaldığı yerden devam ederler. 


- Şahıs firmaları için: Vergi levhası fotokopisi, kimlik fotokopisi, imza beyannamesi fotokopisi ve adresi beyan eden herhangi bir belge fotokopisi
- Tüzel firmalar: Vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, şirket ortaklarının kimlik nüshaları fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, son dönem geçici vergi beyannamesi ve son yılın kurumlar vergi beyannamesi

Müşteriler gerekli belgeleri şubelere getirerek samimi bir ortamda çay-kahve eşliğinde işlemlerini yapabilecekleri gibi isteyen müşteriler işlemlerini faktoring firmasının desteğiyle kendi iş yerlerinde de tamamlayabilir.

Dövizli alacaklar için faktoring

Döviz olarak da faktoring işlemi gerçekleştirilebilir. İhracat faktoring işlemlerinde, işletmeye faktoring şirketi tarafından bütün ödemeler fatura üzerindeki döviz cinsinden ödenmektedir. Böylelikle  işletme için kur farkı gideri ve riski oluşmamaktadır.

Faktoring işlemlerinde kefalet

Yapacağınız faktoring işleminde, istenilen belgeler  tam olduğu sürece ücüncü bir kişinin kefaletine ihtiyaç duymazsınız, işlemleriniz bürokrasiye bürokratik işlemlere takılmadan hızlıca halledilir.


Faktoringde temel olarak 2 tür işlem vardır. Bu işlemlerin maliyetleri, yapılan işlemin hacmi ve niteliğine göre değişmektedir. Bu hizmetler kısaca; tahsilat ve finansman olarak özetlenebilir. 

Tahsilat hizmetinde, satıcı firmalar alacaklarını devrettiklerinde bu alacaklar faktoring şirketinin alacağı haline dönüşür. Tahsilatı faktoring şirketi takip eder, tahsilat raporları hazırlar. Tahsilat takibini faktoring şirketine devreden işletmeler sürdürülebilir ve güvenli büyüme fırsatı yakalar.

Finansman hizmetinde ise vadeli alacaklarını faktoring şirketine devreden satıcı firmalar, bu alacaklarını belli bir kesinti ile ön ödeme olarak vadelerinden önce kullanabilirler. Böylece alacakların nakte dönüşümü hızlanır ve işletmenin büyümesi için gerekli olan nakit herhangi bir dış kaynağa gerek olmadan, tamamen işletmenin cari aktifi olan alacaklardan elde edilmiş olur. 


Faktoringde temel olarak 2 tür işlem vardır. Bu işlemlerin maliyetleri, yapılan işlemin hacmi ve niteliğine göre değişmektedir. Bu hizmetler kısaca; tahsilat ve finansman olarak özetlenebilir. 

Bu hizmetler iki temel maliyet içerir. Bunlardan ilki faktoring komisyonu, ikincisi ise iskonto masrafıdır.

1. Faktoring komisyonu: Alacakların garanti edilmesi  veya alacakların tahsili ve yönetimi karşılığında toplam alacak tutarı üzerinden bir hizmet komisyonu uygulanır. Bu komisyon oranı alıcı sayısı ve riski, fatura büyüklüğü ve sayısı, vade v.b. faktörler dikkate alınarak belirlenir.

2. İskonto masrafı: Kullanılan finansman tutarı esas alınarak, kullanım süresi kadar ve belirli bir iskonto faiz oranı üzerinden uygulanır. 


Faktoring işlemi, gerçek bir ticaretten kaynaklanan vadeli bir faturalı alacağın vadesinden önce faktöring şirketi tarafından devir alınarak, alacağın sahibine vadeden önce finansman sağlanması işlemidir. Bu anlamda halk arasında bazı kesimlerce ifade edildiği şekliyle bir "çek kırma" veya "çek kırarak faiz alma işlemi" değildir.

Yurtiçi faktöring modelinde, faktoring şirketi tarafından devir alınan söz konusu faturalı alacağa ilişkin olarak ticaretin borçlusu tarafından keşide edilmiş ya da cirolanmış bir çek veya senet var ise, bu çek veya senet, devredilen fatura ile beraber faktoring şirketine, vadesi belli bir ödeme aracı olarak verilmektedir. 

Fatura beraberinde çek veya senedin de faktoring şirketine verilmesi, faktoring müşterisine marj olmaksızın çek/senet bedelinin tamamı üzerinden kredi kullanabilmesine imkan sağlamaktadır. Aksi halde, fatura bedeli üzerinden belli bir marj ayırıldıktan sonra kalan tutar üzerinden kesintiler yapılmak suretiyle kredi kullanımı söz konusu olmaktadır.

Faktoring işlemi, içinde ticaretin olmadığı, gerçek bir ticaretten kaynaklı olmayan çek ya da senet karşılığında, faizle kredi kullandırma işlemi değildir. Nasıl ki, leasing sektörü bir yatırımın finansmanını sağlıyor ise ya da katılım bankacılığı bir mal alımının finansmanını sağlıyor ise, faktoring sektörü de gerçek ticaretten kaynaklı vadeli bir faturalı alacak karşılığı finansman sağlanması modelidir. 


Faktoring işlemleri dönülebilir ve dönülemez işlemler olarak iki türlüdür. Dönülebilir faktoring işlemlerinde ki bu işlemlere kabili rücu da denilebilir; alacağın ödenmemesi riski faktoring şirketi tarafından üstlenilmemektedir. Bu alacağa ilişkin olarak satıcıya yapılmış ön ödemeler alıcı tarafından ödenmemesi halinde satıcıdan talep  edilmektedir.

Dönülemez faktoring işlemlerinde ise alacağın tahsil edilememe riski faktoring şirketi tarafından üstlenilmekte ve ayıplı mal gönderilmesi hali dışında hiçbir şekilde satıcıdan talep edilmemektedir. Osmanlıca bilenler için bu işlem tipinin sözlük karşılığı gayri kabili rücü işlemleridir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat