Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evde Salça Yapın

Domates salçası nasıl yapılır?
Evde domates salçası yapmanız için bilmeniz gerekenler... Kaç kilo domatesten ne kadar salça çıkar? Kaç kilo biberden ne kadar salça çıkar? Ne kadar yağ ve tuz gerekli? Nasıl bir kapta kaynatılmalı? Salça hangi mevsimde çıkan domateslerle yapılmalı? Hangi tip domatesle salça daha lezzetli olur? Kışın satılan sera domateslerinden salça yapılır mı? Hangi tip biberle salça daha lezzetli olur? Her mevsim biberler aynı lezzette olur mu, nasıl seçmeliyiz? Domatesler soyulur mu, nasıl doğranmalı? Domatesleri süzme işleminden önce pişirerek mi torbada bekleterek mi hazırlamak daha doğru? Hangi ateşte, ne kadar süre pişirilmeli? Torbada bekletme yöntemi nasıl uygulanır? Süzme işlemi nasıl, hangi kapta yapılır? Çekirdekleri ve kabuklarından ayrılmış domates peltesi hangi ateşte, ne kadar pişirilir? Tuzu ne zaman katılmalı? Kavanozlamaya hazır olduğunu nasıl anlarız? Kavanozların büyüklüğünü nasıl seçmeli, hangi boylar bozulmadan kullanmak için daha uygun? Kapakları nasıl olmalı? Salça kavanoza ılıkken mi soğukken mi konur? Kavanozlara nasıl doldurulur, üstünde ne kadar boşluk kalmalı? İçine tuz ilave etmeli miyiz? Yağ koymalı mıyız? Domates ve biber seçiminde nelere bakılmalı? Kavanozun kullanılmamış olması önemli mi, nasıl temizlenmiş olmalı? Lezzetli olması için hangi püf noktaları var? Mutlaka cam kapta mı saklanmalı? Buzdolabına koymak şart mı? Ne kadar süre saklanabilir? Bozulduğu nasıl anlaşılır? Bozulmaması için nelere dikkat etmek gerekir?
Yeni programlardan haberdar olmak
için UZMANTV Haftalık Bülten'e
abone olun.
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin