Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Lösemi

Çocuğumu lösemiden nasıl koruyabilirim?

450
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hemotolojisi ve Onkolojisi Uzmanı

Çocuğunuzu sadece lösemiden değil, tüm kanserlerden koruyabilmek için alacağınız önlemler, yalnızca çocukluk çağında değil, ileri yaşlarda görülebilecek kanserleri önlemede de etkili olabilir. Bunda en önemli etkenlerden biri sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Katkı maddelerinden uzak, proteinden zengin, lifli gıdalarla zenginleştirilmiş bir diyet ile beslenmenin önemi çocuklara küçük yaşlardan itibaren aktarılmalıdır. Ailenin de bu konuda çocuğa örnek olması gerekir.

Sigara ile kanser ilişkisi kanıtlanmış bir durumdur. Bu nedenle çocuğun daha küçük yaşlardan itibaren sigaranın zararları konusunda uyarılması, ailenin de sigara içmeyerek çocuğa örnek olması gerekir. 

Spor yapmak, fiziksel aktivite, çocuğu ileri yaşlarda gelişebilecek her türlü kalp - damar hastalığından ve bazı kanserlerden koruyabilir. Dolayısıyla aile ile yapılacak dış ortam aktiviteleri, hep birlikte yapılan spor aktiviteleri hem aileyi birbirine yakınlaştıracak hem de çocuğa spor bilincinin aktarılmasını sağlayacaktır.

Düzenli uyku, düzenli ve sağlıklı bir hayat her türlü kanserden korunmada etkilidir. 

Bazı virüslerin, Hepatit B gibi virüslerin kanser yapıcı etkisi bilindiğinden, çocuğun aşılarının düzenli yapılıyor olması kanserden korunmak için doğru yaklaşımlardan biridir. 

Çocuklarda lösemi belirtileri

Çocuklarda lösemi belirtileri, kemik iliğinin yapmakla sorumlu olduğu görevleri yapamamasına, blast adı verilen kötü hücrelerin vücuda yayılmasına bağlı olarak gelişir. Lösemide görebileceğiniz birçok belirti aslında başka çocukluk çağı hastalıklarında da görülebilir. 

Örneğin kemik iliği, kırmızı kan hücresi olan alyuvarları yapmadığı için çocukta halsizlik ve cilt renginde solgunluk görülür. Kemik iliğinde akyuvar olarak bildiğimiz lökosit yapımı olmadığı zamanlarda ise, çocuktaki sık ateşlenme ve enfeksiyonlar da lösemi bulgusu olabilir.

Blastların kemik iliğine yerleşip orada sıkışması sonucu, çocuklarda şiddetli kemik ağrıları ve yürümede isteksizlik görülür. 

Erkek çocuklarda, blastların yumurtalıklarda ve testislerde birikmesi sonucu testislerde şişlik oluşabilir.  

Lenf bezlerine yerleşen blastlar boyunda, koltukaltında ve kasıklarda ele gelen beze ve şişliklerin oluşmasına neden olur.

Blastlar, karaciğer ve dalağı da büyüttüğünden çocukta karın şişliği ve karaciğer dalak büyümesi şikayetleri görülebilir.

Lösemide, kemik iliğinin yapmakla görevliği olduğu kan pulcukları da denilen trombositler yapılamadığından çocukta burun kanaması, diş eti kanaması, ciltte morluklar ve çürük gibi lezyonlar oluşabilir.

Çocuklarda lösemi görülen yaşlar

Lösemi çocukluk çağında her yaşta görülebilir. Çok nadir de olsa yenidoğan döneminde görülebilen kanserler de olabiliyor. Ancak çocukluk çağında en sık 2 ile 5 yaş arasında lösemi görülür.

2 ile 5 yaş arasında lösemi sık görülmekle birlikte, en iyi tarafı bu yaş aralığında lösemiler genellikle tedaviye iyi yanıt verir. Bu yaş aralığında tedavinin başarısı ve uzun yaşama oranı yüksektir. 

Daha geç yaşlarda, özellikle 10 yaş üzerinde lösemi olan çocuklarda ise başarı şansı biraz daha azalır. 

Çocukluk çağı lösemilerinde erkek ve kız çocuklarında neredeyse eşit oranda rastlanır. Burada tek sorun, erkek çocuklarda testis relapsı adı verilen hastalığın tekrarlaması riski biraz daha fazla olduğu için başarı şansı erkek çocuklarda bir nebze daha düşmüştür denilebilir. Ancak akut lösemilerin tedavisinde, özellikle akut lenfoblastik lösemilerin tedavisinde çocukluk çağı başarı oranı yüzde 75 - 80'leri geçer. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat