Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burun Estetiği Yöntemleri

Hangi yüz şekline nasıl bir burun gider?

6,264
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Burun estetiğinde mutlaka bir estetik cerrah ile çalışmak gerekir. Tam olarak plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlığını almış, alanında gerekli yeteneklere ve tecrübeye sahip bir hekim olmalıdır. Bu durum gerçekleştiğinde burun estetiğinde başarı oranı yüzde 95'lerin üzerine çıkacaktır. 

Burun estetiğinde revizyon oranı normal şartlarda yüzde 3 ile 5 arasındadır. Bunlar da ufak revizyonlardır. İyi yapılan bir operasyon sonrasında kesinlikle herhangi bir şekilde burunda düşme, çökme gibi ciddi problemler oluşmaz. Revizyon operasyonları yüzde 3 ile 5'lik dilimi oluşturur. Bu işlemler de ihtiyaç duyulursa eğer nefese yönelik çok ufak asimetrilerin giderilmesi, yapışıklıkların açılması gibi çok daha ufak işlemleri oluşturmaktadır. 

Türkiye dünyada en yüksek düzeyde burun estetiği yapılan ülkelerden biridir. Çünkü burun estetiği yönünden plastik rekonstrüktif estetik cerrahi dalımızın, kendi derneğimizin dünyada çok ciddi bir otoritesi mevcut. Burun estetiği ameliyatı iyi ellerde yapılırsa revizyon oranı çok düşük olan ve hasta memnuniyetinin çok yüksek olduğu operasyonlardan birisidir. 

Burun estetiği ile ilgili daha fazla bilgi için: esteworld.com.tr/burun-estetigi
İletişim: www.esteworld.com.tr - 444 3 789 - 0216 474 54 54

Burun estetiğinden sonra burun düşmesi riski

Burunda bakılması gereken çok net belli destek noktaları vardır. Eğer operasyonunuzu burun estetiği konusunda iyi ve tecrübeli bir plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı yaparsa burunda herhangi bir şekilde düşme, çökme gibi ciddi problemler yaşanmaz. 

Hekim burun estetiği operasyonunu iyi bir şekilde yaptığı, hasta burun sağlığına, şekil bütünlüğüne sahip çıktığı sürece burunda çökme, düşme gibi sorunlar yaşama ihtimaliniz çok çok azdır. Tabii ki tıpta insan vücudu ile uğraşıldığı için her operasyonda bir komplikasyon ve revizyon riski vardır ama bunlar çok ciddi bir düşme ya da çökme gibi şeyler değil, ihtiyaç duyulursa çok küçük revizyonlardır. 

Operasyonunuzu burun estetiği konusunda iyi ve tecrübeli bir plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılırsa ve siz de operasyondan sonra uyulması gereken kurallara iyi bir şekilde riayet ederseniz burunda düşme, çökme gibi bir problem yaşama ihtimaliniz çok düşüktür. 

Yüz şekline uygun burun

Yüz şekline uygun burun kararında en önemli konulardan biri kişinin cinsiyetidir. Erkeklere mutlaka erkeksi, sert hatlı bir burun yapmanız gerekir. Kadına ise daha feminen bir burun yapmak gerekir. 

Burun estetiğinde burun tek başına değerlendirilmemeli, tüm yüz ele alınmalıdır. Çünkü sadece burna odaklanırsanız yüze uymayan bir burun ile karşılaşabilirsiniz. Bazen hastalar beğendikleri kişilerin fotoğrafları ile doktorlara başvurur. Ancak bunlar doğru istekler değildir. Öyle bir burnu kişinin yüzüne bire bir yapsanız bile o kişide sırıtabilir, göze hoş gelmeyebilir. Bu nedenle burun kişiye uygun olmalıdır.

Yüz bir bütündür ve burun estetiğinde de bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte mutlaka profil estetiği de dikkate alınmalıdır. Burada burnun çene, dudaklar, elmacık kemikleri ve alınla olan oranları çok önemlidir. 

Örneğin ideal bir burun, yüz enine olarak çizilmiş bir düzlem olarak düşünülürse, yüzü 3'e böler. Yine ideal bir yüzde burun, dikey boylamda yüzü 5'e böler. Kadınlarda burnun dudak ile yaptığı açı 100-105 derece iken, yani burun ucu biraz kalkıkken, erkeklerde daha düşüktür, 90-95 dereceler ideal olandır. Yani erkeklerde burun ucu dudağa göre çok kalkık olmamalıdır. Çünkü bu durum erkeğe feminen bir görünüm verir. Keza, bir kadının burnu da ideal olan 100-105 derecede değil de 90-95 derecelerde olursa daha sert bir ifadeye sahip olur, özellikle profilden maskülen bir görüntü verir.

Bunun gibi dikkat edilen pek çok detay vardır. Bu nedenle hasta sadece burun estetiği amacı ile gelse bile estetik cerrahlar hastaya yüzünün başka kısımları için de bazı yönlendirmeler yapabilir. Eğer hastanın çenesi çok gerideyse burnu çok ön planda görünür. Hastaya sadece burun estetiği değil, çeneye de ufak bir dolgu yaparak burun ve çene estetiği kombine edilir, çok daha iyi sonuçlara ulaşılır. 

Keza, elmacık kemikleri çok geride olan bir hasta burnunun çok büyük ya da uzun olduğunu düşünebilir. Elmacık kemiklerine yapacağınız ufak bir dolgu işlemi burna çok daha güzel bir görünüm kazandırabilir. 

Kapalı burun estetiği ve açık burun estetiği arasındaki farklar

Burun estetiği yönteminin kapalı mı açık mı olacağına dair konu özellikle son zamanlarda trend haline gelmiştir. Bu konuyu 40-50 yıldır plastik cerrahlar da kendi içinde tartışır. Burun estetiği iki yöntemle yapılabilir; açık rinoplasti, kapalı rinoplasti. 

Açık rinoplasti demek genel cerrahinin ameliyatları gibi çok çok büyük bir açık operasyon anlamına gelmez. Tek farkı burnun alt kısmında ufak bir işlem yerinin kapalı rinoplastiye eklenmesidir. 

Kapalı ve açık rinoplasti kararı hekimin o yöndeki tecrübesine, bilgi birikimine ve hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir.  Yönteme hasta ile birlikte ortak bir şekilde verirsiniz. Açık rinoplasti yapılacaksa, çok ciddi nefes alma problemleri varsa, ciddi değişimler gerekiyorsa, önemli olan burun estetiği sonrasında alınacak sonuçtur. Konu daha ağırlıklı olarak açıkla mı yapılmış, kapalı ile mi yapılmış; teknik detaydan ziyade operasyonun iyi bir hekim tarafından yapılması, iyi bir şekilde sonuçlanmasıdır. Ticari anlamda talep yaratmak için operasyon yöntemlerinin farklı isimlerle anılması gibi durumlar da söz konusu olmaktadır ancak bunlardan ziyade operasyonun sonucunun nasıl olduğu, hastanın sağlığı ve memnuniyeti önemlidir. 

Açık ile kapalı rinoplasti arasında izli, izsiz diye bir algıya kapılmaya çok gerek yoktur. Çünkü açık burun ameliyatı sonrası kalan iz de çok çok belirsiz, belli bir iyileşme sürecinden sonra kişinin hatta hekimin fark edemeyeceği kadar ufak bir izdir. Karşıdan bakan bir insan tarafından kesinlikle görünmeyen, burun ucu tabanında çok çok ufak olan bir izdir. Uzun vadede hastayı rahatsız edecek bir iz kesinlikle kalmaz. 

Yüze uygun burun estetiği

Öncelikle hasta estetik cerrahi konusunda uzman bir hekime başvurduğunda hastanın burun fotoğrafları çekilir. Bunlar önden, yandan, belli oblik pozisyonlardan, tabandan ve yukarıdan çekilir. Fotoğraflar üzerinden hastaya nelerin uygun olduğu, hastanın da görüşü ile ortak bir karara varacak şekilde belirlenir. 

Burun estetiğinde kadın ve erkekler için ideal burna dair belli açılar, belli oranlar vardır. Oranlar cinsiyete göre de değişir. Bu anlamda erkeklere ve kadınlara asla aynı burun yapılmaz. 

İdeal olarak burnun dudak ile yaptığı açı kadınlarda 100-105 derece olması gerekirken, erkeklerde bu oran 90-95 derecedir, yani erkeklerde burun daha düşük olmalıdır. Bu anlamda kadınlara kadınsı, feminen, erkeklere ise daha maskülen, erkeksi, sert hatlar planlamalıdır. Bir erkeğe kavisli, karşıdan burun deliklerinin göründüğü bir burun yapılmamalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat