Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burunda revizyon ameliyatı nedir?

12,892
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Kadınlarda ve erkeklerde burun estetiği, burun estetiği yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler, estetik ameliyat sonrasında hastanın iyileşme süreci hakkında merak ettiğiniz her şeyi uzmanımızdan öğrenmek için videolarımızı izleyin.

Burun estetiğinin gerekli olduğu durumlar

Burun estetiği daha çok isteğe bağlı bir ameliyattır. Burun estetiği yaptıracak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ve aynaya baktığında kendisini mutsuz eden bir burna sahip olması gerekir. Burun estetiği sırasında aynı zamanda mutlaka kişinin nefes almasına engel olan bir problemi varsa, nefes darlığına yönelik de operasyon yapılır. Operasyonlarda sıklıkla genel anestezi tercih edilir. Bu nedenle hastanın sağlık durumunun anestezi almaya elverişli olması gerekir. Bunlar daha öncesinde mutlaka anestezi ekibi ile değerlendiriliyor. 

Burun estetiği yaptıracak hastanın psikolojik olarak belli bir olgunluğa erişmesi gerekiyor. Çünkü burun estetiği yaptırırken burunda istenen değişikliklerin de makul istekler olması gerekiyor. Burunda kemer,  burun ucu düşüklüğü, burundaki genişlik, yan profilden burnun estetik olmaması veya önden burun ucunun ya da burun kemiğinin çok geniş olması gibi nedenlerle, tamamen estetik amaçlı bir burun estetiği yapılabilir. 

Burun estetiği amaçlarında hasta öncelikle bir plastik cerraha başvurur ve hastanın genel sağlık durumu sorgulanır. Hastanın sürekli kullandığı bir ilaç var mıdır, ameliyata herhangi bir engel teşkil edecek bir sağlık problemi var mıdır, buna bakılır, anestezi uzmanları ile görüşülür. Gerekli kan tetkikleri ve diğer tetkikler yapılır. Hasta anestezi yönünden ameliyata uygunsa ameliyat kararı verilir.

Burun estetiği ile ilgili daha fazla bilgi için: 

444 3 789 - 0216 474 54 54

Operasyondan önce hastanın dikkat etmesi gereken şeyler mutlaka iletilir. Örneğin, Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar, bitkisel çaylar veya vitamin hapları gibi kanı sulandırıcı ürünler ameliyattan iki hafta öncesinde bırakılmalıdır. Hasta bu kurallara uyduğu zaman ameliyattan çok daha iyi sonuç alınır, ameliyat sonrasındaki morluk, şişlik gibi durumlar çok daha hızlı bir şekilde atlatılır. 

Estetik ameliyat süreci

Burun estetiği ameliyatlarında genel anestezi uygulanır ve burun ameliyatı yaklaşık 1,5 - 2 saat sürer. Hastayı ameliyattan sonra akşam rahatlıkla taburcu etmemiz de mümkündür ancak konforları açısından hastanın klinikte bir gün misafir edilmesi tercih edilir. Ertesi sabah da taburcu edilir. Toplamda 1 hafta ile 10 gün sürecinde değişen minik bir atel ve bantlama takibi yapılır. 

Burun estetiğinde öncelikli konulardan biri sadece estetik mi yoksa aynı operasyon sırasında hastanın nefes alma problemlerine dair çözümlerin de yapıldığı mıdır. Hastanın isteği sadece estetik ise ve burun içinde nefes almaya dair herhangi bir engel yoksa, burun estetiği rahatlıkla tamponsuz bir şekilde yapılabilir. Her iki durumda da burun estetiği sonrasında, burnunuzun üzerinde 1 hafta 10 gün kadar minik ve ten renginde bir atel ve bantlama olacaktır. 

Kişide nefes darlığına yönelik bir problem de varsa, aynı operasyonda mutlaka buna dair işlemler de yapılır ve hastaya ufak silikon bir tampon yerleştirilir. Tampon çekimi halk arasında rivayet edildiği gibi çok ağrılı bir işlem değildir. Hali hazırda kullanılan tamponlarda silikon yapışmaz materyalden yapılır. Ortasında hava yolu deliği olduğundan, operasyondan sonra burundan nefes almaya izin verir. 

Erkeklerde burun estetiği

Burun estetiğinde kadında ve erkekte baktığımız oranlar ve açılar çok daha farklıdır. Örneğin bir burun estetiği düşünürken kadınlarda burnun dudakla yaptığı açı 100 ile 105 derecede tutulurken, erkeklerde bu açı biraz daha aşağıda, 90 ile 95 derece arasındadır. Erkeklerde burun ile dudak arasındaki açı mümkün olduğunca dik olmalıdır. Çünkü bir erkeğe asla ve asla kadınsı, daha feminen bir görüntü vermemek, bir kadına da erkeksi bir görüntüye yol açacak düşük bir burun yapılmaması gerekir. 

Özellikle sporla uğraşan, hatta profesyonel olarak spor yapan erkeklerde de burun estetiği uygulamaları yapılabiliyor. Genellikle erkeklerde nefes problemleri kadınlara göre çok daha fazla gerçekleşiyor. Bunda sıkça karşılaştıkları travmaların, darbelerin de büyük etkisi var. Bu nedenle burun estetiğine karar veren bir erkekte de mutlaka aynı operasyon sonrasında burundan nefes almaya engel yaratacak her tür engeli ameliyat sırasında kaldırmak gerekiyor.

Kadınlarda ve erkeklerde burun estetiği konusunda daha detaylı bilgi almak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat