Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Beyin Sinir ve Omurga Cerrahisi

El ve ayak uyuşmasi sinir sıkışması nedeniyle olabilir mi?

5,074
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

El ve ayak uyuşmalarının birçok sebebi olabilir. Romatizmal hastalıklar, diyabet (şeker hastalığı), tiroit gibi hastalıklar bu uyuşmalara sebeptir. Ancak bu uyuşmaların en sık görülen nedenlerinin başında sinir sıkışmaları gelir. Sinir sıkışmaları, bu sinirlerin ellere, ayaklara seyri sırasında yüzeye yakın, cilde yakın yerlerde hasarlanması veya geçtiği kanallarda, tünellerde bir baskıya maruz kalması sonucu olur. Bu baskı neticesinde ellerde uyuşma, karıncalanma; daha ileri aşamalarda ise el veya ayak kaslarında erime gelişir. 

Sinir sıkışmaları ve uyuşmaları sıklıkla, bu bölgeleri günlük hayatında, sosyal hayatında veya iş hayatında fazla kullanan insanlarda görülür. Gece artan uyuşmalar, fazla kullanım ile artan uyuşmalar çok tipiktir. Bu uyuşmaların sinir sıkışması kaynaklı olup olmadığını anlamak için ise ellerde, kollarda, bacaklarda kasların ve sinirlerin elektriksel aktivitesini ölçen ve EMG adı verilen testi yaptırmak gerekir. 

Omurga ameliyatlarında hareketli vida sistemlerinin avantajları

Omurgada hareketli vida sistemlerinin, yani dinamik sistemlerin avantajlarından bahsetmeden önce, hareketsiz vida sistemlerinin dezavantajlarından bahsetmek gerekir. Hareketsiz, sert, hiç esnemeyen vida sistemleri omurganın anatomisine çok da uygun değildir. Çünkü omurgada sabitlenen bölge ile omurganın normal hareketine devam ettiği bölge arasında, daha sonraki dönemlerde, ameliyat olmuş hastalarda problem çıkma olasılığı artmaktadır. 

Hareketli vida sistemi ile omurganın esneme kapasitesi engellenmez ve bu da ileri dönemlerde komşu segment dediğimiz hastalıkların çıkma olasılığını düşürür. Hareketli, dinamik vida sistemlerinin çalışma prensibinin insan ve omurga anatomisine daha uygun olmasından dolayı bu şekilde ameliyat edilmiş hastalarda, ameliyat sonrası dönemlerde konfor daha üst seviyelerde olur. 

Ameliyatsız ağrı tedavisi (Algoloji)

Halk arasında ameliyatsız ağrı tedavisi olarak bilinen algoloji bilimi, daha çok minimal invaziv girişimler arasında yer alır. Algolojide asıl amaç ameliyatlık olmuş hastayı ameliyatsız şekilde iyileştirmek değil, henüz ameliyatlık olmamış hastanın hayat kalitesini yükseltmektir. 

Rutin polikliniklerde yapılan araştırmalara göre ağrısı olan ve hayat kalitesi bozulmuş hastaların yalnızda yüzde 5'inin ameliyatlık durumda olduğunu göstermiştir. Büyük bir hasta topluluğu ameliyatsız ağrı tedavisine adaydır. 

Beyin cerrahisi konusunda uzman algoloji uzmanlarının amacı sadece ağrıyı geçirmek değil, problemin yerinin saptanması ve uzun vadede asıl gerekli olan tedavinin yapılabilmesidir. Çünkü bel, boyun ağrısı, bacak ağrısından bahsedecek olursak, bu problemlerin altında pek çok başka neden yatıyor olabilir. 

Algoloji cerrahinin bir alternatifi değil, cerrahi gerektirmeyen durumlarda hastanın hayat kalitesini yükseltmektir. 

Kas eklem gibi bölgedeki dokularında hasarlar olan hastalarda, bunun hissiyatını taşıyan sinire yönelik müdahalede bulunabilir. Bu durumda ağrıyı taşıyan siniri hissetmez hale getirebilir veya bölgesel ödem çözülmeye çalışılır. Kola veya bacağa hareketi sağlayan, omurgadan çıkan ana sinirlerden birinde problem varsa, o sinire yönelik müdahale yapılabilir. 

Algolojide, yapılacak muayene sonucunda kişiye özel tedavi yöntemi seçilmelidr. 

Bel ve boyun fıtıklarında acil müdahale

Fıtık, iki kemiğin arasında, yastık görevi gören bir kıkırdak doku ve onun etrafında kemiklerin arasından dışarı taşmasını engelleyen bir bant mekanizmasında, etrafını saran bandın yüklenmeler, uygunsuz pozisyonlar sonucunda yırtılması, yırtılınca da içinde yastık görevi gören kıkırdağın dışarı çıkarak hemen arkasında seyreden sinire baskı yapması olarak açıklanabilir.

Burada kapağı açık diş macunu örneği kullanılır. Bu nedenle fıtık ileri dönemde büyüyebilen bir sorundur ve önleminin alınması gerekir. İlk çıktığında ve ağrıya sebep verdiği haliyle kalmayabilir.

Hasta ağrıya rağmen kendini zorlamaya devam ederse, kapağı açık diş macunu örneğindeki parça, daha fazla çıkacaktır. Sinire baskı artacaktır. Zamanla sinirin beslenmesi ve kimyası bozulacaktır. İletim mekanizması hasarlanır. Bu da şu riski getirir. Sinir, vücudumuzdaki en hassas ve kendini yenileme özelliği en az olan dokulardan biridir. Böyle bir baskıya oluşturduğu yanıt da güçlü olacaktır. 

Bel ve boyun fıtıklarındaki acil durumlarda genellikle ileri derecede güç kaybının yanı sıra, hiç ağrı olmadan güç kaybı ya da idrar tutamama, yapamama gibi şikayetler de oluşabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda hastanın mutlaka kontrol altına alınması gerekir. 

Bel ve boyun fıtığında acil durum belirtileri
- Fıtık sorunu olan ve 3 gündür idrar yapamama gibi bir şikayeti olan hastanın hiç ağrısı olmayabilir
- Bu türde bir hastaya alternatif tedavilerle vakit kaybettirilirse, cerrahi müdahaleye kadar geçen sürede hastada kalıcı hasarlar oluşabilir.
- Bu nedenle bu tür bir hastanın hemen kontrol altına alınması, takibinin yapılması gerekir. 

Endoskopik omurga ve sinir cerrahisi ile ilgili hastalıklar

Halk arasında kapalı ameliyat şeklinde tanımlanan endoskopik ameliyatlarda yaklaşık 7 mm'lik bir kesi yapılır ve oradan kamera içeren özel bir tüple müdahale yapılmaktadır. Kesinin küçük olması, kapalı ameliyat adını almasına neden olur.

Endoskopik omurga ve sinir cerrahisi avantajları
- İyileşme süresi kısadır
- Doku hasarı minimaldir
- Kozmetik sonuç daha iyidir
- Ameliyat süresi daha kısadır

Endoskopik omurga ve sinir cerrahisi, mikroskoba alternatif bir ameliyat değildir. Beyin cerrahisinin rutininde olan uygulamalardan biridir. Burada önemli olan hangi hastaya hangi tedavi tipinin daha uygun olduğuna karar vermektir. S

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat