Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Balıkları Tanıyalım

Çinekop nasıl bir balıktır?
Lüfer, Tekir ve Çipura nasıl balıklar? Severek yediğimiz balıklar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Balık türleri neler? Çinekop, Somon, Sardalya, Barbunya ve Levrek nasıl balıklar? Balığın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır? İstavirt nasıl bir balıktır? UZMANTV sizin için erbabına sordu, Balıkçı Mehmet Arıtan videolarla yanıtladı. İzleyin, balıkları tanıyın! Çinekopun iyisi nasıl anlaşılır? Levreğin taze olduğunu nasıl anlarız? Mezgit seçerken nelere dikkat edilmeli? Lüfer seçerken nelere bakalım? Çipuranın iyisi nasıl anlaşılır? Somon balığı nasıl seçilir? Barbunya hangi özellikleri taşımalı? İyi istavritin görüntüsü nasıl olmalı? Tekirin iyisi nelere bakılarak anlaşılır?
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin