Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Alkol Bağımlılığı Tedavisi

Alkol kullanım bozukluğu ve bağımlılık ne demektir?

9,210
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Alkol bağımlılığı genellikle, akut arındırma ya da detoks tedavisi sonrası ayakta tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Anck Hasta yakınları genellikle ısrarlı biçimde hastanın mutlaka hastaneye yatmasını, alkole ulaşmasını engelleyecek bir çevreye geçmesi yönünde bir taleple geliyor. Ancak bizlerin yaklaşımı farklı ve hastaneye yatırmama yönünde.  

Sağlık Bakanlığı dünyadaki bu bilimsel gelişme çerçevesinde ayaktan bağımlılık tedavi ve eğitim merkezleri oluşturmaya başladı. Bu anlamda çok önemli. Çünkü gerçekten hastayı hastaneye yatırmadan, daha sık ayaktan tedavi merkezine başvurulduğunda, ilaç ve psikiterapi tedavileri beraber ve düzenli bir şekilde takip ediliğinde alkol kullanım bozukluğu tedavisinde ciddi başarılar elde ediliyor.

Alkol bağımlılığı sadece ilaç ile tedavi edilen bir rahatsızlık değildir. Alkol bağımlılığının üçlü bir tedavisi vardır.

Alkol bağımlılığı tedavisi
- Düzenli psikoterapi (Kullanım bozukluğunun nedenleri, risk faktörleri ve tekrar etme olasılığı)
- Aile ile beraber psikoterapi (Risk faktörlerinin ortadan kaldırılması)
- İlaç tedavisi (Ayakta tedavi)

Tedavinin başında, hastanın alkolü bırakmaya hiç niyeti yoksa öncelikle alkol kullanım miktarını azaltmasına yönelik ilaç tedavisi yapılır. İlaç tedavisi ile riskli kullanım ortadan kaldırılmaya çalışılır. 

Temel hedef, ayaktan tedavi ile hastanın ayıklığa ulaşması ve bu ayık olma halini uzun süre devam ettirebilmesidir. 

Alkol bağımlılığı tedavisi aşamaları

Alkol kullanım bozukluğu veya alkol bağımlılığı tedavisinde temel amaç ayıklıktır. Hastanın bağımlı olduğu maddeden tümüyle uzaklaşması sağlanmaya çalışılır. Özellikle ön beyindeki tahribata bağlı olarak hastanın doğru karar verebilmesi, mantıklı muhakeme yapabilmesi adına çeşitli zorluklar çıkıyor. Bunlar doktorları ve yakınları en çok zorlayan kısım. Bir tarafta bir hasta var, ancak diğer taraftan bakınca hastanın kendisi hasta olduğunu reddediyor. "Bağımlı değilim, yardıma ihtiyacım yok" diyor. 

Profesyonellerin asıl yapmak istediği o kişinin bir biçimde tedavi ve takip içinde olmasını sağlamak. Çünkü madde kullanım, özellikle alkol kullanım bozukluğunda sosyal hayat bozuluyor, yasa ile ilgili sıkıntılar oluşabiliyor. Bu nedenle tedavi sürecinde alkollü araç kullanımı gibi çok ciddi sorunlara yol açabilecek durumlardan uzaklaşıp, zararı en aza indirmek için kişinin ve toplumun hiç olmazsa daha az zarar görmesini ve tedavi sürecinin içinde kalabilmesini sağlamak amaçlanır. 

Hasanın tedavi sürecinin içinde kalabilmesi için hastaya farklı tedavi seçenekleri sunulur. Özellikle aileye bu konuda bilgi veriyoruz. Hastanın bir profesyonele getirilmesi, o profesyonel ile karşı karşıya getirilmesi önemli. Eğer ısrarla "hiç içmeyeceksin, bir daha hayatında hiç alkol almayacaksın, bununla ilgili bir sorunun var" derseniz bir sonraki seansta hastanın yüzde 60'ını kaybediyoruz ama farklı seçenekler sunulduğunda, ilk etapta miktarı azaltabileceği, kontrol edebileceği açıklanırsa, daha uzun vadede bırakabileceğine dair farklı seçenekler sunulursa hasta da bunu denemek ister. Önceki deneyimlerimiz de bu şekildedir. 

Alkol kullanım bozukluğu ve bağımlılık farkları

Normalde yaşamımızda yaşamı devam ettirebilmek için almak zorunda olmadığımız ama bir süreden sonra onsuz yaşayamadığımız her türlü maddeyi madde bağımlılığı içindeki maddeler olarak tanımlıyoruz. Alkol kullanım bozukluğu ya da alkol bağımlılığı dediğimizde de benzer bir durum ortaya çıkıyor. Alkol yaşamımızı sürdürmek için gerekli maddelerden biri değil ama alkol, sigara gibi yasal olarak kullanılan bazı maddeler var ki, bunlar beğenelim ya da beğenmeyelim; yaşamımızın bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. 

2015 yılında Amerikan Psikiyatri Birliği'nin yaptığı sınıflama ile birlikte biz artık ister alkol olsun, ister diğer maddeler olsun, bağımlılıktan söz etmek yerine kullanım bozuklukları diyoruz. Tanım olarak aynı yere geliyor gibi olsa da farkı şöyle:

Alkol kullanım bozukluğu belirtileri
- Son 1 yıl içerisinde içilen miktarın artması
- Alkol kullanılmadığı zamanlarda yoksunluk belirtisinin oluşması
- Alınmadığı zamanlarda yoğun bir istek ve özlem oluşması
- Alkol kullanımına bağlı olarak iş ve sosyal çevrede sorunlar yaşanması ve buna rağmen içilmeye devam edilmesi
- Alkol ile ilgili eleştiri alındığında alkol alınmaya devam edilmesi ve öfke duygusunun oluşması
- Adli sorunlar yaşanması

Alkol kullanımının sağlık için zararlı hale gelme aşaması

Kullanım bozukluğu ve riskli kullanım için tıpta kullanılan bazı kriterler mevcuttur. Bir standart içki miktarı vardır. Kişinin içebileceği standart içki miktarı 14 gram alkol ihtiva eden içki olarak tanımlanır. 330 CC'lik 1 kutu bira ya da 1 tek rakı, 1 tek malt viski, 1 kadeh şarap bir standart içki olarak devreye girer.  Kadın ve erkek ile ilgili kullanım miktarları da farklılık gösterir. 

Riskli alkol kullanım oranı

Bir erkeğin tek seferde 5 standart miktar (5x14 gr alkol) içki içmesi, alkol kullanım bozukluğu veya riskli kullanım olarak tanımlanabilir. Bir kadının tek seferde 4 standart miktar (4x14 gr alkol) içki içmesi, alkol kullanım bozukluğu veya riskli kullanım olarak tanımlanabilir.  Haftalık olarak erkeklerde 14 standart içki ve üzerinde alkol alınıyorsa bu durumda da riskli kullanımdan söz edilebilir. Karaciğer sorunları gibi kronik hastalığı olan kişilerin ise normalden daha az içki tüketmesi gerekir. 

Çok alkol alan ya da alkol bagımlısı olan kişiye yardım etme yolları

Bizlere gelen en sık soru, "biz bu kişiyi nasıl tedaviye ikna edeceğiz? oluyor ve kişi gönüllü olmazsa tedavi edilemez gerçeği pek çok kişiyi hayal kırıklığına uğratıyor. Bu kısmen doğru ancak ikna edilemez değil. Önemli olan kişiyi bir kere bir profesyonelin odasının içerisine sokabilmek. O andan itibaren motivasyonel görüşme teknikleri devreye giriyor. Önce hastada bırakabileceğine dair inanç geliştiriliyor. Hatta bırakmanın tek amaç olmadığı, başlangıçta zararı azaltmak adına miktarı azaltabileceğimizi ama tabii ki ana hedefin tam ayıklık olduğundan söz ediyoruz. Buradaki esas hedef hastayı kaybetmemek, ilişkiyi devam ettirebilmek. 

Bu anlamda yakınların da daha yumuşak ve motivasyon sağlayıcı şekilde davranması gerekiyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat