Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akciğerin Yapısı

Akciğer ile ilgili hastalıklar nelerdir?
Akciğerlerin yapısı hakkında merak ettikleriniz... Akciğer nedir? Vücudun neresinde bulunur? Kaç lobu vardır? Akciğerin görevi nedir? Akciğer, oksijeni nasıl kana karıştırır? Akciğerler kandaki karbondioksiti nasıl temizler? Akciğerlerin büyüklüğü ne kadardır? Sağlıklı akciğerin yapısı nasıldır? Akciğer ortalama ne kadar hava alabilir? Günde kaç kez nefes alıp veririz? Akciğer dokusunun özellikleri nelerdir? Nefes borusunun yapısı nasıldır? Kandaki karbondioksit nasıl temizlenir? Solunumu sağlayan mekanizma nasıl çalışır? Diyafram nedir? Hava hangi kanallarla akciğere dolar? Kan, kalpten akciğere hangi yolla gelir? Havanın içindeki hangi moleküller kana karışır? Oksijen moleküllerini kana karıştıran hücrelerin yapısı nedir? Oksijenlenmiş kan akciğerden hangi yolla çıkıp vücuda dağılır? Diyafram nasıl bir kastır? Nerede bulunur? Diyafram akciğeri nasıl çalıştırır? Akciğer zarı nedir? Akciğer zarına plevra da denir mi? Akciğer zarının yapısı nasıldır? Akciğer zarı ne tür hücrelerden oluşur? Akciğer zarının işlevi nedir? Akciğer zarı ile ilgili ne tür rahatsızlıklar görülebilir? Akciğer zarı iltihabı nedir? Akciğer zarı kanseri nasıl olur? Nefes borusunun görevi nedir? Nefes borusunun nasıl bir yapısı vardır? Nefes borusunun uzunluğu ve genişliği ne kadardır? Nefes borusunun iç yüzeyinin yapısı nasıldır? Akciğerlerin içine dağılan ana hava kanallarına bronş mu denir? Nefes borusu ile ilgili görülebilen rahatsızlıklar nelerdir? Bronşların işlevi nedir? Bronşun yapısı nasıldır? Kaç tane ana bronş vardır? Bronşlar akciğerin içlerine doğru gittikçe küçülüp, çoğalır mı? Bronşlarla ilgili ne tür hastalıklar görülebilir? Bronş genişlemesi nedir? Alveollerin işlevi nedir? Alveollerin yapısı nasıldır? Akciğerde kaç tane alveol vardır? Oksijen alveollerden mi kana karışır? Alveollerde oksijen alışverişi nasıl gerçekleşir? Akciğer ile ilgili ne tür hastalıklar vardır? KOAH, astım, tüberküloz vb. Nefes darlığı neden olur? Pnömoni nedir? Akciğer zarı ile ilgili hastalıklar nelerdir? Akciğer embolisi neden olur? Akciğer kanseri nedir? Daha çok erkeklerde mi görülür? Sigara kullanımın akciğer kanseri ile ilişkisi nedir?
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin