Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

3 Boyutlu Yazıcılar

Üç boyutlu yazıcı nedir?

1,831
kez izlendi
Detaylı Açıklama
Zaxe Pazarlama Müdürü

3 boyutlu yazıcı aslında kişisel bir fabrika olarak tanımlanabilir. Katmanlı üretim teknolojisine sahip masaüstü 3 boyutlu yazıcılarla evinizde veya ofisinizde istediğiniz her türlü şeyi üretmenize imkan tanınır. Bu cihazlardan plastik olarak istediğiniz her şeyi rahatlıkla üretebilirsiniz. 

3d yazıcılarla, özellikle ofisinizde mimari işler yapıyorsanız mimari modeller, endüstriyel tasarımcıysanız endüstriyel tasarımlarınızı veya sanayi sektöründe AR-GE departmanındaysanız tasarladığınız prototipleri ve kalıpları rahatlıkla üretebilirsiniz. 

20x20x20cm'lik bir hacim içerisinde istediğiniz her türlü obje üretilebilir. 20x20x22cm standart bir masaüstü printer baskı ölçüsüdür. Daha büyük bir baskı istiyorsanız, tasarladığınız modeli parçalara ayırıp daha büyük baskılar alabilirsiniz. 3d printerla farklı parçalardan üretilmiş daha büyük hacimli baskılarda, geçme detayları herhangi bir şekilde anlaşılmaz. İstediğiniz gibi de bu ürünleri boyayabilirsiniz. O yüzden aslında baskı hacmi olarak çok fazla kısıtlanmayız. Planladığınız modeli parçalara böldükten sonra istediğiniz hacimde 3d üretim yapabilirsiniz. 

Aynı zamanda evinizin ihtiyaçlarını, yedek parçalarını da 3d printerlar ile üretebilirsiniz. Hatta çocuğunuzun bir oyuncağının parçası bile 3d yazıcı ile üretilebilir.  

Hayal ettiğiniz ürünü internetten indirebilir, kendiniz tasarlayabilir veya üç boyutlu tarayıcılarla tarayıp direkt olarak 3d masaüstü yazıcılarla çok düşük maliyetlerle üretebilirsiniz. 

Daha fazla detay için Zaxe 3D Printer Teknolojileri web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

3 boyutlu yazıcılarda baskı boyutları

3 boyutlu yazıcılarda baskı boyutları özellikle masaüstü 3d printerlarda artık bir A4 yazıcı nasıl standarda oturduysa, 3d yazıcılarda da standarda oturmuş durumdadır. 20x20x22cm masaüstü printer baskı ölçüsüdür. Daha büyük bir baskı istiyorsanız, tasarladığınız modeli parçalara ayırıp daha büyük baskılar alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, uzmanımızın videoda da 26. saniyede gösterdiği köpek modeli, yaklaşık olarak 15 farklı parçadan oluşmaktadır. Siz böyle farklı parçalardan 20 cm'den daha büyük hacimde, 22 cm'den daha uzun yükseklikte ürünleri rahatlıkla üretebilirsiniz. 3d printerla farklı parçalardan üretilmiş daha büyük hacimli baskılarda, geçme detayları herhangi bir şekilde anlaşılmaz. İstediğiniz gibi de bu ürünleri boyayabilirsiniz. O yüzden aslında baskı hacmi olarak çok fazla kısıtlanmayız. Planladığınız modeli parçalara böldükten sonra istediğiniz hacimde 3d üretim yapabilirsiniz. 

3D printer çalışma prensibi

3d printerların çalışma prensibi, herhangi bir üç boyutlu modeli katmanlama teknolojisi ile plastiği eriterek direkt olarak üretim prensibine dayanır. 3D printer ile üretim yapabilmek için ilk olarak bir 3 boyutlu objenin modellenmiş haline ihtiyacınız vardır. Bunları da internetten rahatlıkla indirebilirsiniz. Şu an itibari ile internette yaklaşık 2 milyon adet 3d printer'dan basıma hazır ücretsiz model bulunmaktadır. 

Eğer kendiniz bir şey üretmek istiyor, tasarlıyorsanız, 3d printerlar için 3 boyutlu modelleme programları ile planladığınız tasarımı kendiniz modelleyebilirsiniz. Hali hazırda neredeyse bir resim programı basitliğinde 3d modelleme programları mevcuttur. 3d modellemeniz mümkün değilse, 3d scannerlarla bir tarama datası edinerek, 3 boyutlu modele erişebilirsiniz. Ancak 3D printerlar kesinlikle 2 boyutlu resimlerden baskı almaz. Baskı yapabilmeniz için mutlaka 3 boyutlu bir modele ihtiyacınız vardır. 

3 boyutlu modelinize karar verdikten sonra modeli 3d yazıcı programına entegre aşamasına gelinir. 3d yazıcıların kendilerina ait bazı programları bulunur. Kullanımı çok basit olan bu programları bilgisayarınıza kurmanız gerekir. Bu programlar baskı alacağınız 3 boyutlu modelin çözünürlüğünü seçmek için gereklidir. 

Örneğin Zaxe 3D yazıcı ekseninde nasıl üretim yapacağınızı öğrenmek için de bu programların yönlendirmelerine ihtiyacınız vardır. Programın yardıcımı ile 3D modeli üretime hazır hale getirdikten sonra cihaza wireless üzerinden gönderirsiniz. Cihazınız da üretime başlar. Bu üretimler 40 saat, 60 saat, kimi zaman da 20 dakika bile sürebilir. Süreçler tamamen ürettiğini ürünün büyüklüğüne, ayrıntısına bağlıdır. 

Küçük bir anahtarlığı 3d printer ile 20 dakikada üretebilirken, örneğin büyük bir dinazor büstünü yaklaşık 24 ile 30 saat arasında üretebilirsiniz. 

3d yazıcıların kartuşları, uzmanın 1. dakika, 46. saniyede gösterdiği gibi, 300 metre sarılı 1.75 mm kalınlığı olan plastiklerdir. Bu plastikler günümüzde her yerde kullanılan plastiklerdir. Her yerde bulunabilir, sağlığa zararlı bir özelliği yoktur.

Filamentlerin ABS ve PLA olarak iki türevi vardır. 330 metrelik plastik 3d yazıcının kafası olan nozzle'ın içinden girer, kafanın içinde 200 ile 270 derece arasında bir sıcaklığa maruz bırakılarak eritilir ve sıvı hale gelen plastik 3d yazıcı için modellenen objeyi tablada katman katman üretir. 

3D yazıcıyı kullanabilecek kişiler

3D yazıcıların ilk masaüstü modelleri 2009 yılında piyasaya çıktı ve 2009 yılından günümüze kadar çok hızlı bir şekilde gelişti. Artık anaokulu seviyesindeki çocuklardan, üniversite öğrencilerine, hatta orta yaş üstündeki insanlar bile rahatlıkla 3d yazıcı kullanabilmeye başladı tüm dünyada. 

Bir örnek vermek gerekirse, örneğin 6-7 yaşlarında bir çocuğunuz var ve ilk resimlerini tablete çizmeye başladı. Tabletler için çok basit ve ücretsiz indirebileceğiniz programlar aracılığı ile çocuğunuzun ilk evini, ilk zürafasını bir katman kalınlığına ulaştırıp 3 boyutlu yazıcıdan çıkartabilirsiniz ve bunu çocuğunuz bile rahatlıkla yapabilir. 

Üç boyutlu yazıcı ile üretim yapmanın avantajları

Masaüstü 3 boyutlu yazıcıların en büyük avantajı öncelikle istediğiniz herhangi bir prototipi çok hızlı bir şekilde ve çok ucuz maliyetlerle üretebilmenizdir. Siz bir mimar, mühendis veya tasarımcısınız diyelim; tasarladığınız ürünü direkt olarak elde görmek istiyor veya müşterinize sunmak istiyorsanız, 3 boyutlu yazıcılar bu konuda büyük yardımcınız olur. Tasarladığınız objeyi saatler içerisinde hızlı bir şekilde üretebilirsiniz. Üstelik ürettiğiniz objenin üretim maliyeti de çok uygun seviyelerde oluyor. 

Tüm bunlara ek olarak, 3d masaüstü yazıcılar sayesinde artık tasarladığınız objelerde herhangi bir şekilde üretilememe veya kalıptan çıkamama gibi sorunlar olmuyor. Bu cihazlardan her türlü ürünü rahatlıkla üretebilirsiniz. Tasarım için hiçbir detay ya da organik sorunu düşünmenize gerek kalmıyor. 

3 boyutlu yazıcılarda baskı kalitesi

3 boyutlu yazıcılarda baskı kalitesi mikron cinsinden telaffuz edilir. Yani her katmanda nozzle'dan plastiğin ne kadar incelikte aktığı ile doğru orantılıdır. siz bunu yaklaşık 50 mikrona kadar, 0,05mm'ye kadar düşürebilirsiniz. Ancak bu durumda ürününüzün baskı süresi çok artar. İstediğiniz çözünürlük veya süreye göre programlar aracılığı ile baskı kalitesini rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. 

50 mikronluk bir kavanozun baskısı yaklaşık olarak 4 saat sürerken, 300 mikronluk bir baskı, yani daha kalın katmanlık, 0,3 mm'lik bir baskı yaklaşık olarak 45 dakikada size sonuç verecektir. Hızlı bir prototip istiyorsanız düşük kalite katman kalınlığını seçebilirsiniz. Eğer çok kaliteli, örnek bir prototip veya kullanılacak bir ürün istiyorsanız katman kalınlığını 100 mikron, 50 mikrona kadar düşürebilirsiniz. 

Üç boyutlu yazıcıların özellikleri

Üç boyutlu yazıcılar, büyük üretim cihazlarının masaüstüne indirgenmiş versiyonudur. 3 boyutlu baskıda öözünürlük, iki boyutlu standart yazıcılarda dpi cinsinden söyleniyorsa, 3 boyutlu masaüstü baskı cihazlarında ise katman kalınlığı cinsinden mikron olarak ifade edilir. 

Masaüstü 3 boyutlu yazıcılar 50 ile 300 mikron arasında değişen katman kalınlığına (çözünürlüğe) sahiptir. Katman kalınlığının çözünürlüğü, direkt ürünlerin üzerindeki tırtıklardan anlaşılabilir. Tırtıklar ne kadar az ise, ne kadar pürüzsüz bir görünüm ve yüzey varsa, çözünürlük o kadar yüksek demektir. Ancak tabii ki çözünürlük ne kadar yüksek tutulursa, baskı süresi de o oranda artacaktır. Örneğin, uzmanın 42. saniyede gösterdiği 200 mikronluk bir baskı ile yapılan kalenin baskısı yaklaşık olarak 4 gün sürdüyse, siz bunu 50 mikronda verdiğinizde kalenin baskı süresi 4 kat daha fazla artar. 

Bunun dışında bu cihazlarda 2 tür plastik kullanılır. Bu plastiklerden bir tanesi ABS, diğeri de PLA'dır. ABS endüstride kullanılan ve endüstriyel ürünler tasarlayan tasarımcı ve mimarların tercih ettiği bir malzemedir.

3D yazıcıların masaüstü versiyonlarının üretim hacmi 20x20x22 cm'dir. Bu cihazla yaklaşık 20 cm küplük bir ürünü tek parça halinde basabilirsiniz. 

3D masaüstü yazıcılar kullanım açısından da son derece pratiktir. Bilgisayarınıza kurduğunuz programla tasarladığınız 3 boyutlu objeyi dilimleyerek baskıya hazır hale getirdikten sonra direkt olarak wireless üzerinden cihaza gönderirsiniz. Gönderdiğiniz ürün de cihazın içindeki tablada, sizin de görebileceğiniz şekilde üretilir. Aslında üretim mantığı bir silikon tabancasından çok da farklı değildir. 

3D masaüstü yazıcıların bir avantajı ise diğer üretim teknikleri ile veya kalıpçılık ile doğrudan üretilemeyen ürünleri, yani çalışabilen ürünleri üretme becerisidir. Örneğin, uzmanımızın 2. dakika, 38. saniyede gösterdiği makas, 3d masaüstü yazıcı ile çalışabilir halde, tek parça olarak üretilmiştir. Dünyada sadece 3 boyutlu yazıcılar bu tip baskılar ve üretimler yapabilir. 

Üç boyutlu yazıcılar ile basılabilecekler

Üç boyutlu yazıcılarla aslında yapabileceğiniz şeylerin limiti yok. Şu anda 3 boyutlu yazıcıların son kullanıcıya yönelik masaüstü versiyonlarında siz plastikten her türlü objeyi üretebilirsiniz. Evinize ait bir saksıdan tutun, bir dinozor büstüne kadar her türlü şey basılabilir. 

Gelecekte yakın bir zamanda internetten belli bir fiyat karşılığında istediğiniz her türlü ürünü satın alıp direkt 3 boyutlu yazıcıdan üretimini yapabileceksiniz. 

Şu anda 3 boyutlu yazıcılarla ev üretimi, organ üretimi, hatta evinizde yemek üretimine kadar pek çok şey deneysel olarak mevcut. Siz bunları artık 10 - 15 sene içerisinde kendi evinizde de deneyimleyebileceksiniz. 

Örneğin, ünlü bir spor ayakkabısı markası şu anda ayakkabılarını üç boyutlu yazıcıdan özel üretim sipariş üretmeye başladı. Siz belki 10-15 sene sonra kendi ayağınızın tarama datasını gönderip direkt olarak kendinize özel üretilmiş ve 3 boyutlu yazıcıdan basılmış ürünü satın alacaksınız. Bunun bir ileri aşaması ise kendi 3 boyutlu yazıcınızdan üretim yapmak olacak. Ama şu anda plastikten herhangi bir şey almanıza gerek yok. Rahatlıkla evinize bu ürünü alıp 3 boyutlu yazıcıdan evinizin ya da kendinizin ihtiyacı olan herhangi bir şeyi direkt plastik olarak üretebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat