Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 Yaş Sendromu

2 yaş sendromu nedir?

81,278
kez izlendi
Detaylı Açıklama

2 yaş sendromu çocuklarda yaklaşık olarak 18 ay civarında başlayan, 36 aya kadar, bazen 4 yaşın sonuna kadar süren bir dönemdir. Bu dönemde çocuklarda birden bire çocuğun 18 aylık döneme kadar olan rahat, dingin, huzurlu halinin gittiği özellikle ilk etapta ebeveyn ile inatlaştığı, kendi ben merkezi üzerinden hareket etmeye başladığı bir dönemdir.

2 yaş sendromu çocuğun sosyal gelişim basamaklarından en önemlisidir. Çocuğun bu dönemde ailesiyle olan ilişkileri kopmaya başladığı gibi kişilik gelişmelerine karşı önemli yol aldığı dönemdir. O yüzden bazı kaynaklar 2 yaş sendromunu 1. ergenlik dönemi, korkunç 2 yaş, negativizm dönemi olarak da adlandırır. Olumsuzlukların olduğu ancak bunların geçici olduğu sağlıklı bir süreçtir. 

2 yaş çocuğu olan ebeveynlerin çocukla iletişiminde direkt ve en somut haliyle vermesi gerekir. Örneğin çocuk yemeğini yemediğinde "peki yeme, yaramazlık yap" tarzındaki konuşmalar ve iletişimler çocuğun gerçekten sözleri böyle algılamasına ve buna uygun tepkiler vermesine neden olur. O yüzden direkt iletişim kurmak gerekir. Direkt iletişimde olumsuz sıfatlara yer vermeden, çocuğun 2 yaş dönemindeki davranışlarını sözel olarak tanımlamadan, olumlu davranış ve sözlerini ön plana çıkararak yaptığı her olumlu davranışın arkasından olumlu bir söz kullanarak, ama olumsuz davranışın arkasından nötr kalarak iletişime geçmek en doğrusudur. 

2 yaş sendromunun kesin başlangıç zamanı olmadığı gibi kesin bitiş zamanı da yoktur. Yaklaşık 18 ay civarında başlar ama biz 2-2,5 yaş civarında en belirgin özelliklerini görürüz. Çoğu kez 3 yaşına sonuna, 4 yaşa kadar da devam ettiğini görürüz. Bu dönemin en kısa ve sağlıklı bir şekilde atlatılması için ailenin çocuğun böyle bir dönemi geçireceğini ve 2 yaş çocuğuna nasıl davranacağını bilmesi gerekir. Çok dikkatli tutumlar, sağlıklı ve sabırlı iletişimler sürecin çabuk bitmesine neden olacaktır. 

2,5-3 yaşından itibaren sürecin normal koşullarda yavaş yavaş yumuşadığını, çocuğun daha sakin olmasını beklerken bu süreçte çocuğun olumsuz davranışlarının artması, çocuğun şiddete yönelmesi ve bunu sürdürmesi durumunda ailenin bu konuda bir danışmanlık almasında fayda vardır. 

2 yaş sendromu çocuğun artık anne baba bağımlılığından kurtulmaya başladığı bir dönemde oluşmaya, belirtilerini göstermeye başlar. 2 yaş sendromunun nedeni çocuğun bağımsızlaşması, kendini ben ve diğerleri olarak başkalarından ayırma çabasıyla ilgilidir. Çocuk 1,5 yaşına kadar fiziksel olarak aileye bağımlı olduğu için fiziksel bağımlılık ardından tüm bağımlılıkları getirir. Çocuğun bireyselleşmeye başlaması kendini olumsuz da olsa ifade etmeye başlaması bu dönemde olur. "Ben ve diğeri"nin oluşması, sağlıklı kopuşun gerçekleşmesi için bu sürecin mutlaka olması gerekiyor. Çocuğun gelişim süreçlerinde ilk kritik dönemlerden biridir. Sağlıklı bir süreçtir. 

2 yaş döneminde çocuk aileyi otorite olarak görür. Aileyi kendisine müdahele eden, muhalefet eden bireyler olarak görme eylemindedir. O yüzden de anne babanın her tutumunu reddeder, protesto eder ya da tersi şeklinde davranır.

Bu dönemde ailenin çocuğun inatçılıklarının üzerinde durmadan, çocuğa çok fazla yorum yapmadan o zaman dilimindeki olumsuz sürecin geçmesini beklemesi en doğru tutum olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat