Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kolonoskopi nedir?

36,212
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Kolonoskopi nedir?
Kolonoskopi kolon denen kalın bağırsağın iç yüzünün ışıklı bir aletle görüntülenmesidir. Kolon görüntülenmiş olur. Endoskopi dediğimizde de midenin görüntülenmesi demiş oluruz. Kolonoskopide bağırsağın son kısımlarının incelenmesine rektoskopi, biraz daha uzun bir segmentin incelenmesine de sigmoidoskopi denir. 

Total kolonskopi dediğimizde de makatın son kısmından ince bağırsağın kalın bağırsakla birleştiği yere kadar tüm kalın bağırsağın incelenmesi işlemidir. Kolonoskopi işleminde diyagnostik denen teşhis amaçlı yapılan bir kolonoskopi çeşidi de vardır. 

Bununla varsa lezyon görüntülenir. Kanamanın neden olduğu da bu şekilde izlenir. Tedavi edici kolonoskopi de vardır. Bununla bir polip çıkarılabilir, darlık açılabilir ya da lezyondan biyopsi alınması mümkündür.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat