Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kolesterol düşüren besinler nelerdir?

3,782
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kolesterol düşüren besinler nelerdir?

Öğünlerde posa alımının arttırılması, kan kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden besinlerin lif oranı yüksek olan cinslerini tercih etmek gerekir. Ekmek tercihi koyu renkli ekmeklerden yana kullanılmalıdır. Posa içeriği en yüksek olan ekmekler tam buğday ekmeği, çavdar ve yulaf ekmeğidir. Meyve tüketimine dikkat edilmeli; gün içerisinde 2-4 avuç kadar meyve tüketilmelidir. 


Meyvelerde çeşitlilik sağlanmalı, her renkteki meyveden belirli miktarlarda tercih edilmelidir. Taze meyve suyu tüketimi ile meyvenin posasından faydalanamamış olunur. Bu yüzden meyvenin suyunu tüketmek yerine meyvenin kendisi tercih edilmelidir. Kabuklu yenilebilen meyveler kabuklu tüketilmelidir. Böylece hem posa alımı arttırılmış olur, hem de vitamin kayıpları engellenmiş olur. Sebze yemekleri ve salata (az yağlı) tüketimi arttırılmalı, her öğünde mutlaka salata tüketmeye özen gösterilmelidir. 

Salata, ana yemekten önce tüketilirse tokluk hissini arttırıp ana yemeğin tüketim miktarını arttırır, hem de bol miktarda salata tüketimi sağlandığı için posa alımı arttırılmış olunur. Sebze yemekleri kızartma haricinde herhangi bir pişirme yöntemi (haşlanmış, sotelenmiş, yağsız ızgara, buğulama vb.) ile pişirilebilir. Yemeğe eklenen yağın miktarı önemli olup 1 porsiyon sebze yemeğine 1 tatlı kaşığı konulmalıdır. 

Haftada en az ortalama 1?3 kez kurubaklagiller tüketilmelidir. Ana yemek olarak tüketilebileceği gibi çorba olarak da tercih edilebilir. Kurubaklagiller yüksek miktarda posa (lif) içerirler, kalp sağlığı ve dolaşım sistemi için olumlu etkileri bulunmaktadır. Beyaz pirinç yerine kepekli pirinç; beyaz makarna yerine kepekli makarna tercih edilmelidir. Posa alımını arttırmak adına pilav ve makarna tercihleri kepekli ürünlerden yana olmalıdır. Bulgur pilavı da posa içeriği yüksek olduğundan tercih edilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat