Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kolay limonata yapmanın püf noktaları nelerdir?

3,850
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kolay limonata yapmanın püf noktaları nelerdir?

Limonata yaparken, limon özlerini ben süzgeçten geçirdim. Sizler isterseniz tülbentten yardım alabilirsiniz. Bunun dışında limon kabuklarını biz el yardımı ile karıştırdık. Sizler isterseniz blendırdan yardım alabilirsiniz.

Limonata için limon seçerken mümkün olduğunca sarı ve sulu olanlarını bulmak istiyorsanız, seçtiğiniz limonların olabildiğince yumuşak olmasına özen gösterin.  İyi bir limonata için Adana ve Mersin yörelerinin limonlarını kullanabilirsiniz. Çünkü bu bölgelerin limonları daha suludur. 

Limonata yapımında başlarken limon kabuklarını rendeleme sırasında beyaz tarafını çok fazla almamaya dikkat edin. Beyaz tarafını da alırsanız, limonatanızda acı bir tat oluşabilir. 

Bizler limona yaparken sarı limondan faydalandık. Siz, isterseniz lime da kullanabilirsiniz. Limonata için lime kullanmak isterseniz, sarı limon olsaydı 6 - 7 limon kullanacağınız limonatanızı 5 adet lime ile yapabilirsiniz. Bunun nedeni lime'ın aromasının daha kuvvetli olmasından kaynaklanır. 

Bizler limonata yaparken 10 - 12 çorba kaşığı şeker kullandık. Sizler damak tadınıza göre daha çok şekerli ya da daha az şekerli yapabilirsiniz. Diyelim ki şekeri fazla buldunuz, o halde içine biraz daha su katarak limonatanızın şekerini azaltabilirsiniz.

Unutmayın: Limonları sıktıktan sonra limon kabukları ile şekeri karıştırırken limon kabukları ile şekerin iyice bütünleşmesini sağlayın. Buradaki amaç limonun tadının şekere geçmesini sağlamak. Limontanın yapılış aşamasının sonuna gelirken, limon kabuklarını süzeceğimiz için limon kabuklarının aromasının iyice şekere geçmesini sağlamamız daha lezzetli bir limonata elde etmemizi sağlayacak.

Limonatada şeker miktarı ile ilgili püf noktası

Pancardan yapılan şeker fazla tat verdiği için miktarı buna göre ayarlanmalıdır. Limonatanızın fazla tatlı olmasını istemiyorsanız, verilen ölçüden daha az kullanabilirsiniz. Ancak kamıştan yapılan şekerler tadı daha az verdiği için bu şekerleri ölçüsünü daha fazla tutabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat