Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kolay doğum için nasıl nefes egzersizleri yapmak gerekir?

14,860
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kolay doğum için nasıl nefes egzersizleri yapmak gerekir?

Normal doğumda ıkınma ve önceki sancı evresinde bize en fazla yardım edecek konu sağlıklı nefes alıp verebilmektir. Sağlıklı nefes alıp verebilmek hem kasılmalar esnasında bebeğe giden oksijen miktarını artıracak, hem de doğum sancıları ile başa çıkabilmeyi kolaylaştırarak, rahat doğum yapmanıza fayda sağlayacaktır. Aslında genel olarak olarak nefesi kontrollü olarak kullanmak adına iki tür nefes var; bunlar göğüs nefesi ve diyafram nefesi olarak açıklanabilir. 

Diyafram nefesi en sağlıklısıdır ve diyafram kasımızı kullanarak aldığımız bir nefestir. Yenidoğan bir bebek aslında diyafram nefesi alır. Yani biz bunu bilerek, içgüdü ile doğarız ama zamanla yüzeyel olan göğüs nefesine dönüyoruz. Doğumda mümkün olduğunca diyafram nefesi kullanarak hem bebeğimize, hem de kendimize yardımcı olabiliriz. 

Doğumun sancı evresinde doktorunuz size iki kasılma arasında rahat nefes almanızı, burnunuzdan alıp ağzınızdan vermenizi, ıkınma esnasında ise nefesinizi tutarak bebeğinizi itmenizi söyleyerek yardımda bulunacaktır. Nefes kontrolü bu anlamda çok önemli.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat