Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Klinik psikolog kime denir?

5,081
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Klinik psikolog kime denir?

Gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, örgüt psikolojisi gibi klinik psikoloji de psikolojinin bir alt dalıdır. Uzman klinik psikolog unvanına psikoloji eğitiminden sonra, klinik psikoloji alanında yüksek lisans eğitimini alan psikologlara üniversiteler tarafından verilen bir unvandır. Klinik psikologlar psikoloji biliminin sağlık alanındaki uygulamalarında çalışırlar. 


Sağlık bakanlığı yönetmeliğine göre klinik psikoloğun görevleri tanımlanmıştır. Öncelikle klinik psikolog hastalara eğitimini aldığı terapi ve psikolojik destek hizmetlerini verir. Gözlem ve görüşme tekniklerini kullanır. Eğitimini almış olmak kaydıyla zeka, kişilik, gelişim, nöropsikolojik testler uygular ve yorumlarlar. Eğitimini almış olduğu alanlarda hastalara, hasta yakınlarına, ekipteki tüm elemanlara insan ve davranışları hakkında kurumsal ve uygulamalı eğitimler verirler. 

Toplum ruh sağlığını korumaya yönelik faaliyetlere katılır, katkı sağlar. Kısacası klinik psikologlar psikolojik sorunlar açısından bireylerin durumunu değerlendirmek ve tanımlayabilmek amacıyla görüşme yöntemlerini kullanır, gerekirse  psikolojik testler uygular ve bunları analiz ederler. Bireylerin değişimi ve gelişimi amacıyla da çeşitli psikoterapi yöntemleri uygularlar. 

Klinik psikologlar başta olmak üzere tüm psikologlar çalışmalarında hiç bir şekilde tıbbi müdahalede bulunmazlar. Birey, aile ve toplum düzeyindeki çalışmalarında psikososyal müdahaleler ve yöntemler kullanırlar. Klinik psikologlar özel ofislerinde, ruh sağlığı birimlerinde, sağlık hizmetleri servisinde, hastanelerde, okullarda, üniversitelerde, tıbbi sistemlerde, danışmanlık merkezlerinde, devlet dairelerinde ve askeri hizmetlerde çalışabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat