Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Klimanın verimli çalışması için nelere dikkat edilmeli?

15,801
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Klimanın verimli çalışması için nelere dikkat edilmeli?

Klimamızı kullanırken daha verimli çalışması için dikkat edebileceğimiz birçok nokta bulunmaktadır. 

Klimayı çalıştırdığımız binanın yalıtımı, klimanın verimli çalışması açısından önemli noktalardan biridir. Binanın yalıtımının iyi olması hem ısıtma, hem de soğutma için, enerji tasarrufunu yüzde 50'ye kadar artırabilir. 

Klima verimini artırma

Klimanın verimli çalışmasında bina yalıtımı kadar klimanın dış ünitesinin konulduğu mekan seçimi de önem taşır. Klima dış ünitesinin güneş alan bir yerdense, tercihen güneş almayan, gölge bir yerde bulunması soğutma çalışması sırasında klimanın çalışmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Klima ömrünü ve verimini artırma

Klimanın periyodik bakımlarının aksatılmaması; kullanıcı tarafından gerekli filtre temizliği, yetkili servisler tarafından da yıllık periyodik bakımlarının düzenli yapılması klimanın hem ömrünü hem de verimini artıracaktır.

Klimanın hava akışını engelleyen eşya ve cisimler klimanın performansını ve verimini düşürür. Bu nedenle özellikle klima iç ünitesinin önünde veya yanında hava akışını engelleyecek cisimler olmamasına dikkat etmek, klimanın daha verimli ve daha yüksek performanslı çalışması için önemlidir.

Bütün bu saydıklarımızın sonucunda klimamızın daha verimli çalışması, daha ekonomik olması için en önemli etken, klimayı ayarladığımız set sıcaklığıdır. 

Klimaların yaz aylarında soğutma için önerilen sıcaklığı 23-26 derece, kış aylarında ısıtma için de 20 - 24 derece aralığındadır. 

Klima sıcaklık ve soğukluk ayarlarını önerilen aralıklarda tutarsanız klimanın verimli şekilde çalışmasını sağlarken aynı zamanda ekonomik anlamda da tasarrruf yapmış olursunuz.

Videoyu Göster

Ev & Dekorasyon Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat