Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

6,749
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yaz aylarında tüketicilerin dostu olan, her evin değişmez parçası klimalar hayatımızın her noktasında. Peki klima kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? 

Klima kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta klimanın ayarlandığı sıcaklık değeridir. Yaygın olarak bilinen bir yanlış yaz aylarında klimanın çok düşük sıcaklıklara ayarlanmasıdır. Klimayı 18 derece gibi sıcaklıklara ayarlamak klimanın daha iyi soğutmasını veya kendimizi daha rahat hissetmemizi sağlamaz. Aksine, düşük sıcaklıklar kendimizi daha rahatsız hissetmemize yol açabileceği gibi, klimanın da daha fazla elektrik harcamasına neden olurlar.  

Klimada ideal sıcaklık ve soğukluk

Klima kullanırken ayarladığımız sıcaklık, yaz aylarında 23-26, kış aylarında 20-24 derece aralığında olmalıdır. Bu şartlar dünyada genel konfor şartları olarak kabul görmüştür ve insan vücudunun da rahat hissedebileceği şartlardır. 

Bunun yanında sıcaklık tek başına bir insanın konforlu hissetmesi için tek etken değildir. Sıcaklık kadar bir diğer önemli etken de ortamdaki bağıl nem oranıdır. Sıcaklığı değiştirmeden sadece bağıl nem oranını düşürdüğümüzde kendimizi aynı sıcaklıkta daha rahat hissedebiliriz. 

Klimayı soğutma modunda çalıştırmak yerine nemin yüksek olduğu dönemlerde nem alma modunda çalıştırırsanız hem elektrik tasarrufu sağlar, hem de bu şartlarda dahi daha konforlu bir ortam yaratmış olursunuz. 

Klimanın verimini artırma yolları

Klima ile soğutmaya veya ısıtmaya çalıştığımız binanın yalıtımının da en az klima kullanımında ayarladığımız sıcaklık kadar önemli olabileceğini unutmamak gerekir. Bir binanın yalıtımının soğutma veya ısıtma sırasında enerji tüketimine etkisinin yüzde 50'ye kadar ulaşabileceği bilimsel araştırmalarla da gösterilmiş durumdadır.

Binanımızı güncel yalıtım seviyelerine getirmek enerji tüketimimizi düşürecek, aynı zamanda doğrudan güneş ışığı alan yerler için jaluzi, perde, stor gibi birtakım yardımcı elemanlar ile doğrudan güneş ışığı girmesini engellediğimizde ortamdaki sıcaklık seviyesini de daha iyi bir şekilde kontrol altına alma şansı bulabiliriz.

Videoyu Göster

Ev & Dekorasyon Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat