Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kızlarda cinsel kimlik gelişimi nasıl ilerler?

878
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kızlarda cinsel kimlik gelişimi nasıl ilerler?

Kız çocuklarda öncelikle çocuğa cinsel kimliği birebir yükleyerek tavır ve davranışa gitmemek gerekir. Çocuk doğduktan itibaren, yaklaşık 2 - 2,5 yaşına kadar çevresinde gördüğü bireylerin farklılığını, her anlamda ayırt etmeye başlar. Ama 2 - 2,5 yaşından itibaren kendi vücudunu da keşfetmeye başlar. Görüp karşılaştırma yaparak da karşı cinsteki farklılıkları da görmeye başlar. Çünkü vücuduna dokunmaya başlamıştır. Tuvalet eğitimi ile beraber altındaki bezin çıkması ile cinsel organlarını ellemeye başlar. Karşısındaki çocuk ile bakarak karşılaştırma yapmaya başlar. Cinsel gelişim de tam bu aşamada başlamış olur.

Kız çocuklarda normal cinsel kimlik gelişimi

Kız çocuklarda 3 - 6 yaş aralığında babaya hayranlık, aşk duyma, babayı güçlü ve otorite figürü olarak görme, babanın vücuduna dokunmak isteme, babandan övgüler, komplimanlar, güzel sözler duymak isteme çocuğun karşı cinsiyet ile olan ilişkilerini ve güven duygusunun oluşmasına temel teşkil eder. Buna paralel olarak kız çocukların anneyi model alması, anneyi taklit etmesi, annenin kızlığa, kadınlığa yönelik davranışlarını görmesi anne ile ve kendi hemcinsi olan kişilerle zaman geçirmesi, onları modellemesi de önemlidir. Bunların, yani anne ve baba ile olan ilişkilerin paralel yürütülmesi, çocuğun cinsel kimliğinin oturmasına ve tamamlanmasına zemin hazırlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat