Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kızamık aşısı mutlaka yaptırılmalı mı?

34,649
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Kızamık aşısı mutlaka yaptırılmalı mı?
Kızamık aşısı ülkemizde ve dünyada 1 yaşla 15 ay arasında yapılıyor ve 4-6 yaş arasında tekrar ediliyor. Kızamık aşısı, kızamıkçık ve kabakulak aşıları ile birlikte yapılıyor. Aşının yan etkisi 7-10 gün içinde yaşanabilen hafif ateş. Kızamığa benzer hafif döküntü yapabilen aşının koruyuculuğu ise %95 oranındadır.

Kızamık aşısının tekrarı şart

Su çiçeği için yıllarla antikor düzeyinin azaldığını, o nedenle tekrar dozunun gerektiğini söylemiştik. Kızamıkta ise aşıdan sonra antikor düzeyi yıllarla azalmıyor. Ancak uygulama sırasındaki başarısızlığa bağlı olarak %5 çocukta korumuyor. Koruyuculuğu %95. Bu %5 için de ikinci doz aşının 4-6 yaş arasında mutlaka yapılması gerekir.

Türkiye'de kızamık

Türkiye'de 2006'dan bu yana aşı 1 yaşına alındı. Daha önce gelişmekte olan ülkeler grubunda 9. ayda, 15. ayda ve 5 yaşında aşıyı uyguluyorduk. Şu anda 1 yaşla 15 ay arasında 1 doz, 4-6 yaş arasında ikinci bir doz yapılması hastalığa karşı %95, %98 oranında koruyor.

Yani 2 doz aşısını olan, uygun koşullarda aşısı yapılan çocuklarda kızamık hastalığı riski %3'e kadar azaltılıyor. Kızamık hastalığı ile ilgili Sağlık Bakanlığı'nın 2004'ten bu yana yaptığı kampanyalardan sonra kızamık hastalığıyla hemen hemen hiç karşılaşılmıyor.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat