Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kız çocuklarında geç ergenlik nasıl tedavi edilir?

4,596
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kız çocuklarında geç ergenlik nasıl tedavi edilir?

Kız çocuklarında öncelikle neden ergenliğin geciktiğinin bulunması gerekir. Eğer ergenlik gecikmesi bir sağlık sorunu ise - ki bugün pek çok genetik sorun ortaya çıkmıştır - o zaman bu araştırmaların öncelikle yapılması gerekir. Bu gecikme değildir bazen hiç olmayacağı anlamına da gelir. 


Gecikme kendiliğinden düzelme ile sonuçlanırken bazı gecikmelerde hiç ergenlik oluşmayabilir. Bu çocuklarda hormon tedavisi gereklidir. Hormon tedavisi uzmanlık meselesidir. Bilinmeden yapılan hormon tedavisi zararlıdır. Örneğin kız çocuğa fazla hormon verilirse çocuğun göğsü gelişmeden regl olur. Ömür boyu o çocuk gelişmemiş memelere sahip olacaktır. 

Eğer yine fazla hormon verilirse erkenden regl olabilir, bu da istenmez çünkü boyu kısa kalır. Aynen normal ergenlikte olduğu gibi hormonu kademeli kademeli arttırarak hormon tedavisi uygulanmalıdır. Ne zaman ki meme gelişimi tam kıvamına gelmiştir o zaman regl olması sağlanır. Bundan sonra östrojen dışında 2. bir hormon daha eklenir. Progesteron bu hormonun adıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat