Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kız çocuklarda kabızlık sorunu nedir?

6,352
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kız çocuklarda kabızlık sorunu nedir?

Kız çocuklarda kabızlık sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. En sık görülen şekli, kökeninde psikososyal sorunların yattığı kabul edilen fonksiyonel kabızlıktır. Bağırsak hareketlerinin seyrek ve güçsüz olması ve buna bağlı geçiş yavaşlaması kabızlığa neden olmaktadır. 


Dışkı sayısı azalması, dışkının sert olması, dışkılama sırasında rahatsızlık, karın ağrıları ve iştah azlığı görülmektedir. Kabızlığın çevresel ve genetik yönü de vardır. Genelde kabızlık sorunu görülen kız çocuklarının ailelerinde de kabızlık problemi yasayan bireyler mevcuttur.

Davranışsal yönler de kabızlık sorununun görülmesinde etkilidir. Çocuk sık sık kaka yapamadığı Kabızlık dönemlerinde zorlanmaktadır. Bu zorlanmalar çatlaklara yol açabilmektedir. Çocuk 2 yasından sonra kakasını tutabildiğini fark eder ve kaka yaparken zorlanmamak için kakasını tutmaya baslar ve zaman içerisinde fonksiyonel kabızlık sorunu görülmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat