Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kız çocuklarda kabızlık nedenleri nelerdir?

2,858
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kız çocuklarda kabızlık nedenleri nelerdir?

Kız çocuklarında kabızlık; yetersiz veya yanlış beslenmenin bir sonucu olabilir  ve gün boyu çocuğun tükettiği  gıdalarla yakından ilgili bir rahatsızlıktır. Altta yatan ciddi bir hastalık olmadan olan kabızlıklara fonksiyonel kabızlık denilir. 


Fonksiyonel kabızlık durumlarına 2. yaştan itibaren rastlanmaktadır. Kakasını bu yaşta tutmayı öğrenen çocuk oyunu bırakmamak, tuvalete gitmemek gibi nedenlerle kakasını tutarak devamında kabızlık sorununun yaşanmasına neden olmaktadır. Ailenin yeme alışkanlıklarının kotu olması ve aile bireylerinde görülen kabızlık da çocuğun kabız olmasında etkilidir.

Beslenme, kabızlık oluşumunun önlenmesinde önemli yer tutmaktadır.Genel olarak, lifli ve omega yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar bakımından zengin gıdalarla beslenmek kabızlığı hafifletebilir.Ağır yağlı, fazla karbonhidrat içeren pilav,makarna gibi besinlerin tüketimi  ve besin lifi içermeyen gıdaların düzenli olarak tüketimi çocukların bağırsak hareketini yavaşlatmaktadır.

Kız çocuklarında görülen kabızlığın önlenmesi için 6. aydan itibaren lifli gıdalara beslenmesinde yer verilmeli ve 1 yaştan önce inek sütü verilmemelidir. Gün boyu yeterli miktarda su tüketmesi de çocuğun kabızlık tedavisi için oldukça önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat