Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kitap çevirisi nasıl yapılır?

3,864
kez izlendi
Puan: 2.30 / 5
Detaylı Açıklama

Kitap çevirisi nasıl yapılır?

Kitap çevirisi yapmak için öncelikle bir yayınevine deneme çeviri göndermeniz gerekir. Yayınevi, çevirinizi beğenip sizinle çalışmak isterse size olumlu geri dönüş yapacaktır. 

Kitap çevirisinde önemli olan nokta ifadenin değişmemesidir. Bu durum özel bir teknik ve yetenek ister çünkü her insanın dil kullanımı farklıdır. 

Kitap çevirisi yaparken önemli olan sizin ifadeniz değil yazarın ifadesidir. Yani bir kitap çevirisi yaparken yazarın üslubu bozulmamalıdır. Yazarın ifadesine yapılan müdahale kitabın yazarına karşı yapılmış bir haksızlıktır ve metnin özgünlüğünü bozar. 

Kitap çevirmeni olmak istiyorsanız çok kitap okumalı ve yazı yazmalısınız. Bu şekilde edebi yetkinlik kazanabilirsiniz ancak kitap çevirisi yapabilmek için sadece anadilinizde değil çeviri yapmak istediğiniz hedef dilde de kitaplar okumalısınız. 

Kitap çevirisi yaparken, kitabı sıradan bir şekilde okumakla yetinmemelisiniz. Yazarın ifade etmek istediği şeyi gerçekten anlayarak okumalısınız çünkü çeviri yaparken sizin kitaptan anladığınız değil yazarın anlatmak istediği önemlidir. 

Yazarın aktarmak istediği duyguları anlamak çeviri yaparken size kolaylık sağlayacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat