Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kişinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığı hangi testlerle anlaşılabilir?

25,317
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kişinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığı hangi testlerle anlaşılabilir?

Esrar, eroin, kokain ve extacy gibi maddeleri kullanan bir kişinin, fiziksel değişikliklerden ve davranışlarından anlaşılması genelde çok kolay değildir. Uzun yıllar boyunca kimse tarafından fark edilmeden yaşayan uyuşturucu bağımlıları vardır. Kişide bitkinlik, uyuklama, dengesizlik, çevreyle ilişkilerden kaçınma, içine kapanma ve daha birçok belirtisi olabilir. Fakat bunlar başka durumlarda da görülebilir. Örneğin ergenlik döneminde bu belirtilerin çoğu olabilir.

Bir kişinin uyuşturucu madde kullandığını anlamak için önce gözlem yapmak gerekir. Kişide davranış değişiklikleri olabilir. Örneğin çevresindeki insanları değiştirir. Kişi, daha kolay uyuşturucu madde bulmak için ve rahatsız olmadan kullanabileceği bir çevreye girmek için, arkadaş grubunu değiştirir. Okul veya işindeki başarısı düşer. Çünkü umursamamaya başlamıştır.

Uyuşturucu kullanma belirtileri

Daha sonra madde etkisine bağlı değişiklikler oluşabilir. Dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, uyku bozukluğu, beslenme alışkanlığının bozulması, buna bağlı olarak kilo kaybı olabilir.

Uyuşturucu testi

Şu anda kadar saydıklarımız gözlemsel yöntemlerdir. Bunlar dışında en somut yöntem, idrardan yapılan uyuşturucu testleridir. Bu yöntemlerle yapılan tetkikler güvenilir, hızlı ve ucuzdur. Kişiden alınacak bir idrar örneği ile, ekstazi, alkol, esrar, eroin, kokain, amfetamin gibi maddeleri kullanıp kullanılmadığı anlaşılabilir. 

Bir idrar örneği alarak 11 farklı maddeye aynı anda bakılabilir. Son zamanlarda ismini daha sık duyduğumuz, gençler arasında kullanımı yaygınlaşan bonzai isimli sentetik esrar da bu test içinde bakılan maddelerden biridir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat