Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kışın yiyebileceğimiz enerji veren besinler nelerdir?

1,629
kez izlendi
Puan: 2.33 / 5
Detaylı Açıklama

Kışın yiyebileceğimiz enerji veren besinler nelerdir?

Kışın enerji vermesi için özellikle işlenmemiş kuruyemişleri ve kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm ve yaban mersini gibi kuru meyveleri tercih edebiliriz. Enerji veren besinler tüketilirken özellikle porsiyonlara da dikkat edilmesi gerekir. Fazla miktarda tüketilen kuruyemişler enerji vermenin yanı sıra kilo almanıza da yol açacaktır.

Kışın eneri vermesi için kuruyemiş ve kuru meyve gibi besinleri özellikle ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Örneğin, kuruyemiş ya da kuru meyvenin yanında süt, yoğurt, ayran gibi proteinden zengin bir süt grubu alınabilir. Kuruyemiş olarak da ceviz, badem, fındık gibi besinleri tüketebiliriz. 

Kışın, tatlı ihtiyacımızı karşılamak için aşağıdaki kuru meyveler tüketilebilir:
- Kuru incir
- Kuru kayısı
- Kuru üzüm
- Yaban mersini

Kışın enerji veren besinler arasında aynı zamanda karbonhidratlar gelir. Pilav, makarna, börek, kek, kurabiye gibi besinler karbonhidratlar arasındadır. 

Kışın kilo almamak için dikkat etmeniz gerekenler

Kışın enerji almak ve aynı zamanda kilo vermek istiyorsak, enerji veren besinleri tüketirken porsiyonlarımıza dikkat etmemiz gerekir. 

Kışın kilo vermek isteyen kişiler, ekmek ve pilav seçeneklerinden, öncelikle ekmeği tercih etmelidir. Pilav ile ekmeği karşılaştırdığımızda, ekmekte porsiyon kontrolü yapmak kolayken, pilav ve makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı besinlerde porsiyon kontrolü yapmak çok daha zor olacaktır. Bu nedenle daha çok ekmeğin tercih edilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat