Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kışın hangi sebzeleri tüketebiliriz?

859
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kışın hangi sebzeleri tüketebiliriz?

Artık her mevsimde her sebzeyi rahatlıkla bulabiliyoruz. Aslında bu bizim için çok doğru ve iyi bir şey değil çünkü bu sefer bu sebze mevsiminde mi değil mi çok doğru bir şekilde anlayamıyoruz. 

Marketlerde, pazarlarda karşımıza çıkan sebzelerden mevsiminde olanını tercih etmek çok daha doğru. Çünkü bu sebzeler hem mevsiminde olduğu için çok daha lezzetli, hem de o mevsime göre sağlık açısından çok daha faydalı. 

Kış mevsimi sebzeleri

Potasyum ve A vitamininden zengin olan kereviz kış sebzelerinden bir tanesidir, kansere karşı koruyucudur. Kış mevsiminde belli bir sıklıkta mutlaka kerevizi tercih etmekte fayda vardır. 

Kış mevsiminde rahatlıkla bulabileceğiniz brokoli ve Brüksel lahanası gibi K vitamini ve C vitamininden zengin olan sebzeler de sağlığımız için çok önemlidir.

Beta karoten, yani A vitamininden zengin olan havuç yine kış sebzelerinden bir tanesidir.

Lif ve sodyum oranı yüksek olan pırasa, C vitamininden yüksek olan ıspanak; A, C ve K vitamini içeren pazı, karaciğer dostu olan turp, fosfordan zengin kükürtlü bir sebze olan karnabahar, böbrek sağlığı için çok faydalı olan pancar kış mevsiminde çıkan ve sağlığa çok faydası olan sebzelerdendir. 

Defne yaprağı ile A vitamininden zengin ve bol miktarda lif içeren, mide ve bağırsak sistemimizi koruyan balkabağı da kış mevsiminin önemli sebzeleri arasındadır.

A ve B vitamininden zengin olan yer elması da kış sebzelerinden bir tanesi. Safra kesesi dostu ve karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu olan hindiba da kış sebzelerinden bir tanesidir.

Sebzeleri mutlaka mevsiminden tüketmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat