Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kışın hangi meyveleri tüketebiliriz?

1,135
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kışın hangi meyveleri tüketebiliriz?

Her mevsimde her sebzeyi, her meyveyi marketlerde, pazarlarda rahatlıkla bulabiliyoruz. Ancak bu, "her türlü besini her mevsimde tüketebiliriz" anlamına gelmiyor. Çünkü meyve sebzeleri mevsiminde tüketmek bizim için çok daha değerli ve çok daha sağlıklı. 

Örneğin, tüm mevsimlerde elmanın çeşitleri karşımıza çıkabiliyor. Kış meyvelerinden biri olan elmayı, kış aylarında rahatlıkla tüketebiliriz. 

Kış mevsiminde çıkan meyveler

Greyfurt, portakal, mandalina gibi hem B, hem de C vitamininden zengin olan turunçgilleri kış mevsiminde rahatlıkla tüketebiliriz. 

Çok güçlü bir antioksidan olan nar, kış aylarının en değerli meyvelerinden bir tanesi. Kış aylarında özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için her gün bir porsiyon karşılığına gelecek şekilde yarım nar tüketmeniz önerilir.

Yine güçlü bir potasyum kaynağı olan muz gerçekten çok önemli ve kış meyvelerinden bir tanesi. 

Güçlü bir mineral kaynağı olan ve pektinden zengin olan armut da kış aylarına ait olan ve mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerden. 

Bağışıklık sistemini büyük oranda güçlendiren kivi, aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağı ve kış aylarında her gün 1 adet tüketilmesi öneriliyor. Kivi aynı zamanda yüksek oranda lif içerdiği için sindirim sistemi açısından da çok faydası olan bir meyve. 

Pektinden yüksek olan, A ve C vitaminleri içeren ayva, aynı zamanda tok tutma özelliğinden dolayı zayıflama diyetlerinde ara öğünlerde tercih edilebilir.

Trabzon hurması, A ve C vitamini açısından çok zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirme anlamında pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. 

Elma, greyfurt, portakal, mandalina, nar, muz, armut, kivi, ayva ve Trabzon hurması kış mevsiminde çıkar ve mevsiminde tüketildiğinde sağlığa çok daha fazla yararı dokunur. Bu anlamda tüm meyveleri mevsiminde yemekte fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat